Allık Seçimi ve Uygulaması Nasıl Olmalı?

Makyaj kadınların vazgeçilmez bir aksesuarıdır. Her kadın doğru makyaj yaptığını düşünebilir. Fakat doğru makyaj yapmak kadının yüzünü tanımasıyla alakalıdır. Makyajda başarılı olmak yüz şeklinizi iyi tanımak ve ten renginizi iyi bilmekle mümkündür. Bunu en iyi sağlayan malzemelerden biri de allıktır. Allık, yüz makyajında yanakları ve elmacık kemikleri ortaya çıkarmak için kullanılan mükemmel bir malzemedir. Elmacık kemiklerinin belirgin olması dünyaca ünlü güzellik uzmanlarına göre yüzü güzelleştiren en önemli unsurdur. Elbette herkes doğuştan mükemmel bir elmacık kemiğine sahip olmayabilir. Ama doğru allık seçimi ile bunu yapmak mümkün. Allık seçiminde, kendi renk zevkinize göre seçmekten ziyade, ten renginize ve yüz şeklinize göre seçim yapmalısınız. Pudrada olduğu gibi allıkta da yapısal farklılıklar bulunmaktadır. Bunlar sıkıştırılmış ve kremsi allıklardır. Cilt tipinize göre bu allıkları tercih edebilirsiniz. Cilt tipiniz kuruysa sıkıştırılmış allıkları tercih etmelisiniz. Bunun nedeni ise cildiniz kuru olduğu için kremsi allık homojen bir şekilde dağılmayabilir. Sadece cilt tipiniz değil cilt tonunuz da önemlidir. Yapmış olduğunuz göz makyajına göre bile allık seçiminiz farklılık gösterebilir.

Ten Rengine Göre Allık Seçimi

Sahip olduğunuz cilt tonunu bilmek doğru makyaj yapmanızda en önemli faktördür. Dünyanın en pahalı kozmetik ürününü de kullansanız cilt tonunuza yakışmıyorsa istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Sadece makyajda değil, kendinize yakışan saç rengini belirlemede, kıyafet seçiminde bile önemli bir belirleyicidir. Allığın asıl amacı ise yüze canlılık katmaktır. Bundan dolayı ten renginizi iyi tanıyor olmanız ve buna göre tercihler yapmanız önemli. Çünkü ten renginiz allık seçiminde belirleyici en önemli faktördür.

Açık Renkli Tenliler

Beyaz bir tene sahipseniz toz pembeler, açık şeftali tonlarını tercih edebilirsiniz. İçinde hafif leylak ve mor olan allıklar da yüzünüze sıcak bir görünüm katar. Bu sayede canlı bir görünüm elde etmiş olursunuz. Eğer cildiniz beyaz, fakat soğuk bir tonda ise pembe tonlarında allık seçerek cildinizi canlandırabilirsiniz.

Buğday Tenliler

Buğday tenli iseniz, cilt tonunuz sıcak bir ton olduğu için yine sıcak tonlarda allık seçmek yüzünüze doğal bir görünüm katar. Turuncu ve kırmızı tonlarda allıklar yüzünüze çok yakışacak. Ekstra bronz bir pudra ile allığınızı destekleyip, elmacık kemiklerinizin üzerine highlighter uygulaması yaparsanız muhteşem bir görüntü yakalamış olursunuz.

Esmer Tenliler

Esmer tenlerde en iyi duran tonlar kahverengi ve toprak tonlarıdır. İçinde hafif şeftali tonları olan kahverengi veya terracota allıkları tercih edebilirler. Dore tonları da esmerde çok güzel durur. Hafif bir parlaklık cildinizin sağlıklı görünmesini sağladığı gibi cesur ve canlı bir görünüm de elde etmiş olacaksınız.

Cilt tonunuzu ve cildinize uygun allığı seçtikten sonra doğru uygulamak da önemlidir. Doğru bir allık seçtiniz, fakat doğru uygulayamadınız, sonuçta güzel bir görünüm elde edemeyebilirsiniz. Bundan dolayı yüz tipinizi iyi biliyor olmalısınız. Doğru makyajın ve özellikle allık sürmenin püf noktası budur. Çünkü allık bir nevi yüzünüze şekil verme özelliği olan  bir malzeme. Bu malzemeyi iyi bir şekilde değerlendirmek ise sizin fırça dokunuşlarınıza bağlı. Peki allığı yüz şeklimize göre nasıl uygulayacağız? Aşağıda bununla ilgili bilgiler, yüz şekilleri ve yüz şeklinizi nasıl öğrenebileceğiniz hakkında bilgiler mevcut.

Yüz Rengine Göre Allık Kullanımı

Yüzünüzün şekli dört ana kategoriye ayrılmıştır. Bunlar uzun, kare, yuvarlak ve oval. Yüzünüzde üçgen, kalp ve elmas gibi birçok farklı şekil de bulunmakta. Bunu belirleyen noktalar alın, şakak noktaları, elmacık kemikleri ve çene noktasıdır. Bu noktaları birleştiğinizde ise yüz şekliniz ortaya çıkacaktır. Makyözlerin çoğu bu yüz tiplerini çok iyi bilmekte ve bu yüz tiplerine göre allığı sürme teknikleri için farklı görüşlere sahipler. Elbette siz de farklı görüşlere sahip olup farklı teknikler deneyebilirsiniz. Kendinizi güzel hissettiğiniz farklı denemeler yapabilirsiniz. Ama makyaj tekniği açısından yüz tekniği ve yüzdeki oranlar makyajın vazgeçilmezleri arasındadır. Yüz şeklinizi çok iyi biliyorsanız allık sürme teknikleriyle büyük burnunuzu küçültüp, geniş yüzünüzü daraltabilirsiniz. Bunun için gerekli olan ten renginize göre seçim yapmış olduğunuz allığınız ve sihirli dokunuşlarınız.

Oval Yüz

Oval yüz en ideal yüz tipidir. Kontur ve highlighter uygulamalarında yüzü ovale çevirmek için makyaj uygulaması yapılır. Oval yüzde elmacık çok güzel ve orantılı durur. Bundan dolayı elmacık kemiklerine ve şakaklara sürün. Böylece elmacık kemikleriniz daha belirgin olacaktır.

Uzun Yüz

Eğer uzun bir yüzünüz varsa allığı çok dengeli kullanmalısınız. Burada asıl amacınız yüzü oval ve dengeli göstermek olmalı. Allığı yanaklarınızın üzerine uygularsanız bu mümkün olur. Hafif saç diplerine ve çene altına da uyguladığınız zaman yüzün uzunluğunu kapatmış olacak ve ideal bir görünüm elde etmiş olacaksınız.

Yuvarlak Yüz

Yüzünüz yuvarlaksa yüz hatlarını daha ince ve oval bir görünüme getirmelisiniz. Bu durum biraz zor gibi görünebilir. Bu yüzden allığınızı dikkatli bir şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca yuvarlak bir yüzünüz varsa elmacık kemiğinizin yerini iyi biliyor olmalısınız. Elmacık kemiğinizin yerini bulmak istiyorsanız fırçanızın sap kısmını yanağınıza yerleştirin. Ve aşağıya doğru yuvarlayın. Çukurda kalan kısım elmacık kemiğiniz. Bu çukurun tam üzerine allık uygulamanızı yapabilirsiniz. Elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak asıl amacınız olduğu için allık fırçanızı elmacık kemiklerinin etrafında C harfi çiziyor gibi hareket ettirmeliyiz. Şakaklardan saç uçlarına doğru da devam ettirseniz yüzünüz dengeli ve orantılı bir görünüme sahip olacaktır.

Yüz şeklinize göre allık uygularken nasıl bir fırça ile de uyguladığınız önemli. Yanlış bir fırça uygulaması ile istediğiniz doğal sonuca ulaşamayabilirsiniz. Öncelikle allık fırçanızı seçerken pudra fırçası ile karıştırmayın. Çünkü genel olarak yapılan hatalardan biri de allık fırçasıyla pudra fırçasının karıştırılmasıdır. Peki seçerken nasıl dikkat edilmeli? Gölgelendirme, aydınlatma gibi işlemleri rahatlıkla yapabilmek için allık fırçası seçimi önemli bir unsurdur. İyi bir allık fırçası orta sertlikte olmalıdır. Pudra fırçasından farkı daha küçük ve daha kısa olmasıdır. Eğer pudra fırçasıyla allık sürerseniz allık tüm yüze dağılabilir. Allık fırçasını diğer fırçalardan ayıran bir özellik de kıl uçlarının eğilimli olmasıdır. Birçok kadın makyaj fırçası setlerinde birçok fırçası olsun ister. Ama bunun bir önemi yoktur. Ne kadar çok olması değil elinize ve cildinize oturan fırçaları seçmek daha önem arz eder.

Allık seçimi yaparken kıyafetinize göre veya kombininize göre de seçim yapabilirsiniz. Elbette bu seçim doğal allık seçimleriniz kadar başarılı olmayabilir. Ama yüz tipinize uygun bir şekilde ten renginize göre bir allık seçip uygulama yaparsanız mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allık Seçimi ve Uygulaması Nasıl Olmalı? için yorumda bulun

    Allık Seçimi ve Uygulaması Nasıl Olmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Allık Seçimi ve Uygulaması Nasıl Olmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.