Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Çay ağacı yağı cilde faydaları ile bilinen esansiyel yağlardan birisidir. Saç, cilt ve tırnaklar için kullanılabilmektedir. Ancak kullanım esnasında dikkatli olmak önemlidir. Aksi takdirde yararı kadar zararı da olabilir.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Çay ağacı yağı cilt için kullanabileceğiniz en faydalı yağlardan birisidir. Sedef, egzama, sivilce, akne ve siyah nokta gibi pek çok cilt sorunu için etkilidir. Kullanım sıklığı, miktarı gibi noktalara dikkat ettiğiniz takdirde kısa süre içerisinde etkilerini hissedebilirsiniz.

Çay Ağacı Egzamaya İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağı kuru cildin yaşattığı hassasiyet, tahriş ve kaşıntının yanı sıra egzama tedavisinde de destek olarak kullanılabilmektedir. İçeriğindeki çinko cildi rahatlatır.

Çay ağacını nemlendiricinize dökebilir ve duş sonrasında cildiniz hafif nemliyken özellikle egzamadan etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz.

Yağlı Cilt İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağlı ciltler üzerinde gösterdiği antiseptik etki sayesinde yağlanmayı en aza indirir. Yapılan araştırma gösteriyor ki 30 gün boyunca her gün düzenli olarak çay ağacı uygulanması sonucunda cildin yağlı görünümü azalmakta ve parlama ortadan kalkmaktadır.

Yağlı cilt görünümünü azaltmak için nemlendirici ya da toniğinizin içerisine 3-4 damla çay ağacı yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca haftada bir kere maskenin içerisine de ilave edebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Mantara İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağının anti enflamatuar etkisi bulunur. Bu etki sayesinde mantar ve neden olduğu kaşıntıya iyi gelir. Ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı etkiliyken cildi nemlendirir ve yatıştırır.

Yapılan araştırmalara göre mantarlı bölgeye günde en 1 defa çay ağacı yağı uygulamak mantar belirtilerini %70’e varan oranlarla azaltmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Sedefe İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağı bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahip olmakla beraber enfeksiyon ve iltihaplara karşı da etkilidir. Sedefin üzerine uygulayacağınız çay ağacı yağı kısa süre içerisinde sedef belirtilerini azaltacaktır.

Çay ağacı yağını kullanırken zeytinyağı gibi cilde uygulanabilen farklı yağlara karıştırabilirsiniz. Ayrıca nemlendiricinin içerisine eklemeniz de mümkündür.

Çay Ağacı Yağı Sivilceye İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağı akne için sıklıkla faydalanılan bir yağdır. Çay ağacı yağının anti enflamatuar ve antimikrobiyal etki özellikle beyaz uçlu sivilceler için çok faydalıdır. Çay ağacı yağını portakal, kayısı gibi cilde faydalı yağlarla ½ oranında karıştırabilirsiniz. Bir kulak çubuğundan faydalanarak sivilcelerin üzerine uygulayabilirsiniz.

Sivilcelerin iltihabını alan, kızarıklık ve şişme için iyi gelen çay ağacı yağını cildinizi temizledikten sonra uygulayabilirsiniz. Ayrıca çay ağacı yağı sivilce lekeleri için de etkilidir.

Çay Ağacı Yağı Benleri Yok Eder mi?

Çay ağacı yağının benleri yok edeceği ile ilgili de düşünceler bulunur. Ancak çay ağacının normal benlere ya da et benlerine karşı herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu nedenle benlere uygulamamanız önemlidir. Aksi takdirde cildinizi tahriş edebilir ve ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Uçuğa İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağı uçuk tedavisinde faydalanabileceğiniz bitkisel yağlardan birisidir. Yağı kullanmadan önce ufak bir noktada cildinize zarar verip vermeyeceğini kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsanız uçuğun üzerine yağı seyreltmeden uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise uçuğa dokunduğunuz pamuğu cildinizin farklı noktalarına temas ettirmemektir. Aksi takdirde uçuk bulaşabilir.

Çay Ağacı Yağı Yağ Bezelerine İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağı yağ bezeleri için de etki eden bir yağdır. Zeytinyağı, aspir yağı, jojoba yağı gibi farklı yağlarla yarı yarıya karıştırarak yağ bezelerinin üzerine uygulayabilirsiniz. Günde 2-3 kere uygulamanız mümkündür. Ancak çay ağacı uygulaması sonrasında güneş ile temas etmemesine özen göstermelisiniz.

Çay Ağacı Yağı Güneş Lekelerine İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağının düzenli olarak kullanılması güneş lekelerinin açılmasında yardımcı olabilir. Yüz ve vücut nemlendiricinizin içerisine çay ağacı yağı ekleyerek kullanabilirsiniz. 1 ay gibi bir süre içerisinde güneş lekelerinin gözle görülecek şekilde azaldığı fark edilecektir.

Çay Ağacı Yağı Doğrudan Cilde Uygulanabilir mi?

Çay ağacı yağını doğrudan cilde uygulamak yerine farklı yağlarla seyreltmeniz önemlidir. Aksi takdirde cildinize zarar verme riski ortaya çıkabilir. Ancak eğer cildinize zarar vermezse uçukların üzerine doğrudan uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Cildi Tahriş Eder mi?

Çay ağacı yağını doğrudan cilde uygulamak cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle direkt uygulamak yerine zeytinyağı gibi hafifletici yağlarla birlikte kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca su ile de seyreltebilirsiniz.

Her bir damla çay ağacı yağı için 12 damla seyreltici yağ eklemeniz önemlidir. Kullanım öncesinde bileğinizin iç kısmında test edebilir ve cildinizde bir reaksiyona neden olup olmadığını görebilirsiniz. Ekstra olarak gözünüzün çevresine kesinlikte temas ettirmemelisiniz. 

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları için yorumda bulun

    Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.