Doğum Kontrol Hapı Sivilce Yapar mı?

Doğum kontrol hapları sivilce yapar mı sorusu sık sık sorulan sorulardan bir tanesidir.

Özellikle bayanların korkulu rüyalarından biri olan sivilceler, kimi zaman ne yaparsanız yapın önünü alamadığınız sorun haline gelir. Yok etmeye çalışırken yaptığınız yanlış uygulamaların aslında arttırdığını fark ettiğinizde ise çok geç olur.

Ortadan kaldırmak istediğiniz sivilceler için hem dermatolog hem organik denemeler eşliğinde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun yanında kullandığınız doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar, siz fark etmeseniz de sivilcelerinizin etkilenmesine neden olabilir.

Sivilce sorunu olan kişiler doğum kontrol haplarının bu duruma etki ettiğini kendi gözleriyle görebilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları Sivilceye Neden Olur mu?

Cildinizde sivilce çıkmasının temel nedeni hormonlarınızdır. Hormonsal dengesizlikler, stres ya da düzensiz beslenme ile birleştiğinde yağ sorunu ortaya çıkar. Buna dayalı olarak sivilcelerinizde artış meydana gelir.

Hormonlar herkeste farklı ölçülerde olduğu için herkesin cilt problemleri farklılık gösterebilmektedir. Sivilceyle ilgili sorununuz varsa hormonsal testler yaptırarak nedenini anlamanız çok daha kolay olabilir.

Devamlı kullandığınız ilaçlar arasında doğum kontrol hapları varsa sivilcelerinizde bir artışa neden olmadığını fark edebilirsiniz.

Vücudunuzun östrojen dengesini sağlayan bu ilaçlar hormon düzenini korurken ortaya yeni sivilcelerin çıkmasına da engel olur.

Düzenli kullanım halinde doğum kontrol hapı sivilce yapar mı sorusunun aslında negatif bir cevabı olduğunu da görebilirsiniz.

Sivilceye Neden Olan Doğum Kontrol Hapı Var mı?

Doğum kontrol hapları arasında özellikle yeni nesil ilaç olarak nitelendirilenler, sivilce sorununu hiçbir şekilde meydana getirmemektedir. Bu yüzden bu hapları kullandığınızda sivilce gibi bir probleminiz kalmaz. Aksine cildinizde yer alan lekelenmeler, akneler ve izler pozitif anlamda düzelmeye gidebilir.

Herkesin bünyesi, vücut yapısı birbirinden farklıdır. Bu farklar göz önünde bulundurduğunda her ilacın herkeste aynı etkiyi yaratması beklenemez. Buna dayanarak hapların kesinlikle sivilce yapmayacağını ya da tamamıyla sivilce nedeni olduğunu söylemek yanlış olur.

Hemen her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol haplarında da yan etki bulunmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı, Sivilce Sorunu Yaratır mı?

Doğum kontrol haplarının tedavi amacı hormonaldir ancak birçok cilt uzmanı tarafından cilt sorunlarına engel olmak amacıyla önerilir.

Sivilceden saç problemlerine kadar birçok soruna çözüm olan bu haplar kısa süre içerisinde olumlu sonuç verir. Cilt sorunuyla uzun zaman mücadele eden pek çok bayan, çözümü doğum kontrol haplarında bulduğunu söyler. Buna dayanarak hapların sivilce yapmaktan çok, yok etmek için hazırlanmış olduğu söylenebilir.

Doğum kontrol hapları, hormonsal sebeplerden meydana gelen sivilcelerin temizlenmesi için faydalı haplardır.

Doğum Kontrol Hapları Hangi Sivilceleri Yok Eder?

Doğum kontrol haplarının etkisi cilt problemleri üzerinde de rahatlıkla görülebilmektedir. Cildinizde sebum dengesizliği nedeniyle sivilce meydana geliyorsa bu meydana gelen sivilceleri ancak doğum kontrol haplarıyla aşabilirsiniz.

Sebum kaynaklı sivilceleri ortadan kaldıran ilaçlar bunun dışındaki sivilceleri ortadan kaldıramamaktadır. Dolayısıyla doğum kontrol hapları tüm sivilce sorununu çözer demek çok da doğru değildir.

Sivilceler, ergenlik döneminden kalma sivilcelerse ilaçlar bu tarz sivilceleri de ortadan kaldırabilirler. Bunun dışındaki hiçbir sivilcede sonuç alabilmek mümkün değildir.

Doğum Kontrol Hapları Sivilceleri Nasıl Yok Eder?

Doğum kontrol hapı ile sivilcelerinden kurtulanlar, kısa süre içerisinde etki ettiğini ve özellikle hormonsal problemleriyle beraber son bulduğunu dile getirirler.

Hormonsal sıkıntınız varsa ve buna dayalı olarak sivilce probleminiz ortaya çıkıyorsa zaman kaybetmeden sivilcelerinizi sonlandırabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları sebum seviyesinde meydana gelen dengesizliği ortadan kaldırarak hormonların çok daha dengeli şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

En iyi doğum kontrol hapını kullanan kişiler kısa süre içerisinde etkilerinin ortaya çıktığını, hormonlara dayalı sağlık sorunlarının yavaş yavaş ortadan kalktığını dile getirmektedirler. Dolayısıyla istenilen sonucu almak çok büyük sıkıntı yaratmayacak ve istenildiği zaman sivilcelerin ortadan kalkması mümkün kılınacaktır.

Doğum Kontrol Hapları Sivilceleri Tamamen Yok Eder mi?

Valette doğum kontrol hapı, Yasmin doğum kontrol hapı gibi birçok doğum kontrol hapı bulunmaktadır.

Alternatiflerin her birinin insan vücudu için farklı sonuçlar doğurduğunu söylemek mümkündür. Her doğum kontrol hapı aynı etkiyi yaratmadığı gibi kişilerde de farklı sonuçlar yaratabilmektedir.

Doğum kontrol haplarının her biri diğerinden farklıdır. Oluşturdukları etkilerden biri sivilceleri yok etmek olsa da her birinin aynı başarıyı gösterdiğini söylemek doğru değildir.

Süreç içerisinde tamamıyla sivilcelerin ortadan kalmasını sağlayan, cildinizin çok pürüzsüz ve temiz olmasına yardım eden herhangi bir hap bulunamamaktadır. Dolayısıyla yalnızca cildin tertemiz olması amacıyla doğum kontrol hapı kullanmak pek yararlı bir adım olmayacaktır.

Doğum Kontrol Hapları Ne Zaman Etki Eder?

Doğum kontrol hapı sivilceye ne zaman etki eder sorusu da sıkça sorulmaktadır. Sivilceleri fazla olan kişilerle az olan kişilerin bu soruya alacağı cevap farklıdır.

Çok fazla sivilceniz varsa ve değişimi kolayca fark edebilecekseniz ilaçların ortalama 4 ay içerisinde sivilce sorununuza çözüm olduğunu görebilirsiniz.

Doğum kontrol hapları 2 ay içerisinde etki etmeye başlar ancak göze görülür bir fark görebilmek için 4 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Kimi zaman 4 aydan daha uzun süreli sonuç alınmaktadır çünkü sivilceler inatçı çıkabilmekte, kaynağı farklı bir nedene dayanabilmektedir.

Doğum kontrol haplarını belli bir süre kullanmaya başladıktan sonra etkilerini gözle görülebilir oranda fark edebilirsiniz ancak bunun için sabırlı olmalı, elinizden geldiğince düzenli kullanmaya gayret etmelisiniz.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

Doğum kontrol haplarının yan etkileri birçok kişinin kaygılanmasına neden olabilmektedir. İlaçların özellikle sivilceye neden olduğu yönünde ortaya atılan yan etkileri kişilerin kaygı duymasına neden olabilmektedir.

Doğum kontrol haplarının yan etkilerinin sağlığı tehdit eden herhangi bir detayı bulunmamaktadır. Ağır yan etkiler içermemekle birlikte yalnıza sivilce için kullanılması da önerilmemektedir.

Asıl amacına uygun kullanıp aşırıya kaçmamak ilaçların kullanım süresi için son derece önemlidir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tülin dedi ki:

  Yazz 24+4 sivilce için iyi geliyor mu? Kullanıp da sivilce sorunundan kurtulan oldu mu?

  • Dilan dedi ki:

   Ben uzun zamandır Yazz 24+4 kullanıyorum hormonal sivilceleri azaltır ama yağlı beslenmeden kaynaklı sivilcelere etkisi olmaz

   • Tülin dedi ki:

    Teşekkür ederim Dilan. Yediklerime dikkat ediyorum ama belki hormonaldir. Deneyeceğim.

 2. Serpil Yavuz dedi ki:

  Yasmin doğum kontrol hapı sivilce tedavisi kullanıldığında bende iyi sonuçlar verdi. Sivilcelerimin nedeni PKO imiş. 6 ay yasmin kullandım. Bu süreçte 10 kilo verdim ve şu an cildim gayet iyi durumda.

  • Kübra dedi ki:

   Ben de bir aydır kullanıyorum henüz olumlu bir etki göremedim tabi, hatta arttı gibi geliyor sizin de ilk aylarda sivilcelenmede artış oldu mu

   • Melina dedi ki:

    Hala kullanmaya devam ediyor musun ben de yeni başladım sayılır ilaca benim de çok arttı…sonradan toparlıyor mu

  • Gamze Kostak dedi ki:

   Bırakınca geri geldi mi akneler? Çok merak ediyorum sonsuza kadar kullanamayız sonuçta😏 bu haplar çözüm sunuyor mu

 3. İlknur Aksoy dedi ki:

  Ben önce Dienella kullanmıştım. Çok sivilcem çıkmıştı. Yasmin’e geçince düzeldi. Sanırım kişiden kişiye değişiyor.

 4. Gamze kostak dedi ki:

  Ben sizin sonrasını çok merak ettim sonrasında ne oldu ? Ben de ilk kutuda hiç olmayan akneler pörtledi 😏😏