Doğum Kontrol Hapları Sivilce Yapar mı?

Paylaş

Bilhassa bayanların korkulu rüyalarından biri olan sivilceler, kimi zaman ne yaparsanız yapın önünü alamadığınız sorun haline gelir. Yok etmeye çalışırken yaptığınız yanlış uygulamaların aslında arttırdığını fark ettiğinizde ise çok geç olur. Ortadan kaldırmak istediğiniz sivilceler için hem dermatolog hem organik denemeler eşliğinde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun yanında kullandığınız doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar, siz fark etmeseniz de sivilcelerinizin kendiliğinden ortadan kalkmasını sağlar.

Doğum Kontrol Hapları Sivilceye Neden Olur mu?

Cildinizde sivilce çıkmasının temel nedeni hormonlarınızdır. Hormonsal dengesizlikler, stres ya da düzensiz beslenme ile birleştiğinde yağ sorunu ortaya çıkar. Buna dayalı olarak sivilcelerinizde artış meydana gelir.

Devamlı kullandığınız ilaçlar arasında doğum kontrol hapları varsa sivilcelerinizde ciddi oranda azalma olduğunu fark edebilirsiniz. Vücudunuzun östrojen dengesini sağlayan bu ilaçlar hormon düzenini korurken aynı zamanda sivilcelerinizin de ortadan kalkmasını sağlar.

Sivilceye Neden Olan Doğum Kontrol Hapı Var mı?

Doğum kontrol hapları arasında özellikle yeni nesil ilaç olarak nitelendirilenler, sivilce sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden bu hapları kullandığınızda sivilce gibi bir probleminiz kalmaz. Aksinize cildinizde yer alan lekelenmeler, akneler ve izler ortadan kalkar.

Herkesin bünyesi, vücut yapısı birbirinden farklıdır. Bu farklar göz önünde bulundurduğunda her ilacın herkeste aynı etkiyi yaratması beklenemez. Buna dayanarak hapların kesinlikle sivilce yapmayacağını söylemek yanlış olur. Hemen her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol haplarında da yan etki bulunmaktadır. Hapların en büyük avantajı ise yan etkilerinin sivilceleri ortadan kaldırmasıdır.

Doğum Kontrol Hapı, Sivilce Sorunu Yaratır mı?

Doğum kontrol haplarının tedavi amacı hormonaldir ancak birçok cilt uzmanı tarafından cilt sorunlarına engel olmak amacıyla önerilir. Sivilceden saç problemlerine kadar birçok soruna çözüm olan bu haplar, yaklaşık 4 ay sonunda olumlu sonuç verir.

Cilt sorunuyla uzun zaman mücadele eden pek çok bayan, çözümü doğum kontrol haplarında bulduğunu söyler. Buna dayanarak hapların sivilce yapmaktan çok, yok etmek için hazırlanmış olduğu söylenebilir. Doğum kontrol hapları, hormonsal sebeplerden meydana gelen sivilcelerin temizlenmesi için faydalı haplardır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

 1. Tülin dedi ki:

  Yazz 24+4 sivilce için iyi geliyor mu? Kullanıp da sivilce sorunundan kurtulan oldu mu?

  • Dilan dedi ki:

   Ben uzun zamandır Yazz 24+4 kullanıyorum hormonal sivilceleri azaltır ama yağlı beslenmeden kaynaklı sivilcelere etkisi olmaz

   • Tülin dedi ki:

    Teşekkür ederim Dilan. Yediklerime dikkat ediyorum ama belki hormonaldir. Deneyeceğim.

 2. Serpil Yavuz dedi ki:

  Yasmin doğum kontrol hapı sivilce tedavisi kullanıldığında bende iyi sonuçlar verdi. Sivilcelerimin nedeni PKO imiş. 6 ay yasmin kullandım. Bu süreçte 10 kilo verdim ve şu an cildim gayet iyi durumda.

  • Kübra dedi ki:

   Ben de bir aydır kullanıyorum henüz olumlu bir etki göremedim tabi, hatta arttı gibi geliyor sizin de ilk aylarda sivilcelenmede artış oldu mu

 3. İlknur Aksoy dedi ki:

  Ben önce Dienella kullanmıştım. Çok sivilcem çıkmıştı. Yasmin’e geçince düzeldi. Sanırım kişiden kişiye değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir