Evde Kaş Bıyık Alma Yöntemleri

Yüz bakımının vazgeçilmez parçalarından biri olan istenmeyen tüyler kadınların düzenli olarak kuaföre gitmelerini gerektirmektedir.  Buna zamanı ve maddi gücü yerinde olmayan bayanlar için evde kaş ve bıyık almak, sanılanın aksine oldukça kolay ve zahmetsizdir. Zamanla her bayanda oluşabilecek el yatkınlığı ve alışkanlığı ile her daim bakımlı ve güzel görünmek mümkündür. Birden çok yöntem ile alınabilen kaş ve bıyık için bayanların kendilerine en uygun yöntemi tercih etmeleri önerilir.

Evde Nasıl Kaş Alınır?

Bayan kuaförlerinde kaş ve bıyık aldırmak için oluşan sıraların yanı sıra pek çok bayan kaş ve bıyığını evde kendisi almaktadır. Kendi yüzünü tanıyan ve uzun zamandır kaşını ve bıyığını kendisi alan kadınların çoğu uzman kuaförler kadar kusursuz alım yapmaktadır. Kaş ve bıyık aldırmak için kuaföre giden pek çok bayan bir sonraki seans için tüylerin yeteri kadar uzamalarını beklerken, evde kendisi alan bayanların uzama döneminde çıkan kısa tüyleri de istedikleri zaman temizleyip her an pürüzsüz bir yüze sahip olmaları, kendi kendine bakımlı olabilme becerisinin avantajlarından biridir.

İp İle Kaş Alma Yöntemi

En ufak tüyleri bile alma garantili kaş alma yöntemlerinden biri olan ip, pek çok kadının kuaförlere taş çıkartacak şekilde kullandıkları araçlardan biridir. Her evde muhakkak bulunan dikiş ipliği ile çok rahat şekilde kaşları temizlemek için yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda ipe ihtiyaç vardır. İpin bir ucu ağızda tutulacak şekilde, diğer ucu da parmaklar arasında çevrilerek tüylere uygulanacak şekilde kıvrılır.

Yeteri kadar kıvrılan ipin alınacak olan tüylere olan açısı ayarlandıktan sonra parmakların açma ve kapama hareketleri ile alma işlemine başlanır. Diğer yöntemlere nazaran acı veren bir işlem olmasına karşın, kısa sürede kaşların etrafını istenmeyen tüylerden kurtaran ve bir sonraki uzama süresini uzatan en pratik yöntemlerden biridir.

Cımbız İle Kaş Alma Yöntemi

Evde kaş ve bıyık alma konusunda çok fazla becerisi olmayan ancak yeni başlayanlar için en kolay gelen yöntemler arasında cımbız ile kaş alma yöntemi bulunuyor. Uğraştırıcı ve zaman alıcı olmasının yanında her bir kaşın cımbız ile tek tek koparılması hissedilen acının daha fazla olmasına neden olmaktadır. Ancak kaşın ideal şeklinin belirlenmesinde ilk olarak cımbızın kullanılması daha doğrudur.

Kalın ve en uzun kılları cımbız ile temizledikten sonra ip ile en kısa tüyleri almak yerinde olacaktır. Sadece cımbız kullanımından yana olan bayanların bu noktada tüyleri kökünden rahat bir şekilde alabilmeleri için uç kısmı kılları iyi kavrayıcı nitelikte bir cımbıza sahip olmaları önerilir. Aksi halde tüylerin kökünden değil de koparılarak alınması hem kötü bir görüntüye hem de birkaç gün sonra yeniden uzamış kaşlarla karşılaşmaya neden olacaktır.

Sir Ağda İle Kaş Alma Yöntemi

Hızlı ve pratik bir kaş alma yöntemine ihtiyacı olanlar için sir ağda istenilen sonuca kavuşmak için en kestirme yöntemlerden biridir. Kaşın çevresinde yoğun miktarda uzamış olan tüylerin tek seferde alınmasına yardımcı olan sir ağda, her bayanın evinde rahatlıkla uygulayabileceği bir tekniktir.

Kaşın alınacak bölgesine ince tabaka halinde sürülen ağda üzeri ağda bezi ile kapatılarak hafifçe bastırılır ve hızlı bir şekilde çekilir. Sir ağda ile alınan kaşlarda batık gibi sıkça karşılaşılan sorunlar azalmaktadır. Üstelik tek seferde alınıyor olması acının da daha az olmasını sağlamaktadır. Ağdaya karşı cildi hassas yapıda olanların dikkatli bir şekilde uygulamaları önerilir. Özellikle yüzde oluşabilecek kızarıklık gibi sorunlar için küçük bir bölüme uygulayarak bu yöntemin uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

Evde Bıyık Nasıl Alınır?

Bayanlar için bakımlı ve güzel görünmenin en önemli yolu yüzdeki istenmeyen tüylerin alınması ile gerçekleşmektedir.  Alınmamış kaşlar bir nebze toparlanıldığında doğal görünmeyi sağlasa da uzamış bıyıklar son derece itici ve bakımsız görünmeye neden olmaktadır. Bu sebeple her seferinde kuaföre zaman ve para ayırmak yerine basit yöntemlerle evde bıyık almak son derece kolaydır. Birden çok yöntemin olması bayanların kendileri için en uygun olanı seçerek bıyık almaya koyulmalarını sağlamaktadır.

İp İle Bıyık Alma

Bayanların bıyık almak için en sık tercih ettiği yöntemlerden ip, henüz tüy olan bıyıklarında rahatlıkla temizlenmesini sağlamaktadır. Daha önce ip ile yüzündeki tüyleri almamış olan bayanlar için zor gibi görünene ancak zamanla el yatkınlığı kazanılan bu yöntemde 15-20 santimetre uzunluğunda dikiş ipi koparılmalıdır. Tercihe göre iki ucu düğümlenerek ya da bir ucu ağızda tutularak burgu yapılan kısım ile bıyıklar alınmaya başlanır. Tüylerin ideal şekilde alınması için dil ile dudakları şişirmek uygun hareketlerden biri olacaktır.

Ameliyat Eldiveni İle Bıyık Alma

Kısa zamanda uzamış bıyıklardan kurtulmanın bir diğer yolu da ameliyat eldiveni kullanmaktır. Bıyık bölgesi kuru ve temiz olacak şekilde uygulanan bu yöntemde birden fazla kılı aynı anda koparmak mümkündür. Uzun tüyleri ameliyat eldiveni ile almak oldukça kolay ve acısız iken, kısa olan tüyleri eldiven ile almak oldukça güçtür. Bunun için önce ameliyat eldiveni ile uzunları almak ardından iple kısaları temizlemek bıyık bölgesinin pürüzsüz bir görünümde olmasını sağlayacaktır.

Sir Ağda İle Bıyık Alma

İki hamlede bıyıklarından kurtulmak isteyen bayanların tercih edebileceği sir ağda, düz ve ağda kullanımına müsait olan dudak bölgesi için en ideal yöntemlerden biridir. Tek kullanımlık ağda bantları evde bıyık almak için oldukça uygun ürünlerden biridir. Daha ekonomik olan diğer ağdalarda ince olarak bıyık bölgesine uygulandığında istenen sonucu verecektir. Ağda sonrasında o bölgeye buz uygulamak oluşan kızarıklığın ve acının azalmasını sağlayacaktır.

Bıyık Alma Aleti İle Bıyık Alma

İp ve cımbızla bıyık alırken kullanmakta güçlük çekenler için kullanımı pratik olan aparatlar bulunmaktadır. Yaylardan oluşan bu aletler kılların kolayca kavranmasını ve alınmasını sağlamaktadır. Farklı şekillerde olan bu aparatları sadece bıyık bölgesinde gezdirmek ya da kılların çıkış yönünün tersine doğru çevrilmesi gerekmektedir. Piyasada oldukça ucuz olan bu ürünler evde bıyık almak isteyenler için kurtarıcı niteliktedir.

Tüylerin kökten alınmasını sağlayan bu aletler sayesinde uzun süre dudak üstündeki tüylerden kurtulmak mümkündür. Ancak yayların arasına tüylerin sıkışması ve bilinçsizce kullanımı sonucunda batık ve sivilce gibi sorunlarla karşılaşma olasılığına karşı dikkatli kullanmakta fayda vardır.

Evde Kaş Bıyık Almanın Avantajları

Her ay kaş ve bıyık aldırmak için kuaförün yolunu tutmak yerine evde bu beceriye sahip olmanın bazı avantajları vardır. Ekonomik olması evde kaş bıyık almanın en önemli tercih nedenlerinden biri iken daha hijyenik olması da pek çok bayanın evde kendi kendine tüy alma işlemi yapmasına neden olmaktadır. Üstelik kaş ve bıyık alma konusunda kuaförlerden istediği sonucu elde edemeyen bayanlar için en ideal yol evde kendilerinin almalarıdır.

Evde Kaş Bıyık Almanın Püf Noktaları

Her işin olduğu gibi kaş ve bıyık almanın da kendince bazı püf noktaları vardır. Bu noktaları bilmek evde kaş bıyık alırken geçirilen sürenin daha kıza ve zahmetsiz olmasını sağlar. Bu alanda en önemli bilgi tüylerin çıktığı yöne doğru cımbız ya da ipin kullanılmasıdır. Kalın ve uzun kıllar için öncelikle cımbız kullanımı daha uygundur. Bu tercih kaş şeklinin belirlenmesinde de daha doğru hareket etmeyi sağlar. Tüyleri alınacak bölgenin daha az acıması için uygulama öncesinde buz ile uyuşturulması önerilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Zerrin dedi ki:

  Bıyıklarımı almak için yapıştır çek ağdalardan kullanıyordum. Resmen mahvettim. Tenim kıpkırmızı, kabuk tutacak gibi. Hem acıyor hem de rezil görünüyor. Ne yapabilirim?

  • Büşra Yurdanur dedi ki:

   Zerrin hanım;
   Madecassol ile Bepanthen kullanabilirsiniz.
   Geceleri bu iki karışımı beraber kullanıp, gündüz yalnızca Bepanthen kullanabilirsiniz.
   Ayrıca güneşe çıkmamaya çok dikkat edin.

 2. Ayça dedi ki:

  Ben ip kullanmayı bir türlü beceremiyorum.
  Hem kaşlarım hem de bıyıklarım için tercih etmek istiyorum ama olmuyor.

  • Büşra Yurdanur dedi ki:

   Ayça hanım;
   İlk başta başaran kişi sayısı son derece azdır.
   Pratik yaptıkça eliniz alışır. Böylelikle kaş ve bıyıklarınızı iple almaya başlayabilirsiniz.
   Ayrıca yapamıyorum derseniz iple kıl alma aleti diye kozmetikçilerde satılan bir ürün var. Ortalama 10-20 TL aralığında. Aynı amaçla kullanılıyor. Göz atabilirsiniz.

 3. Gözde dedi ki:

  İple tüy alma aleti bıyık almak için çok iyi oluyor. Ağda kullanıyordum önceden bıyık bölgemde kararma başlamıştı. Çeşitli maskelerle sorunu çözdüm ve ağdayı bıraktım. Şimdi bu aleti kullanıyorum. 10 liralık bir şey ama çok güzel.

 4. Selvi Yavuz dedi ki:

  Ağdasız bıyık alma yöntemleri arasında en iyisi ip kullanma. Hiç kullanamam ben demeyin. Ben bile başardıysam siz de halledersiniz. Önemli olan alıştırma yapmak. Hem ağda yapmayın. Ağda bıyık bölgesini karartıyor ve hiç tüy olmasa bile tüylü duruyor.

 5. Aysel Sarı dedi ki:

  İple bıyık alma oldukça pratik oluyor. Ağda zaman içerisinde kararmaya neden olabiliyor. O nedenle bu yöntemi kullanıyorum. İlk başta zorlanıyordum. Yarım saate kadar sürebiliyordu. Şimdi 2 dakikada tamam oluyor.

 6. damla dedi ki:

  Ben iple alamıyorum eli hafif kuaförde hiç görmedim hepsi hatur hutur çekiyo korkunç. Ağda çok kolay oluyo kalem şeklinde olanları alabilirsiniz remove markanınki mesela. Sürüp çekiyorsunuz 5 dakikada beşiktaş yani hem kaş için hem bıyık için kullanılabiliyo