Saç Tebeşiri Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

Evde saç tebeşiri yapma, saçlarınızın rengârenk olmasını sağlayan hayal ettiğiniz saç rengine kavuşmanızı mümkün kılan uygulamalardan biridir.

Son dönemlerin en popüler trendlerinden biri olan renkli saç modası, yaygın olarak binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Herkesin merak ettiği ve denemeye cesaret edemediği renkli saç hayali aslında çok daha kolay şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Saç tebeşiri nerede satılır bilip almak mümkündür ancak evde kendiniz de kolayca yapabileceğinizden emin olmalısınız. Elinizde bulunan birkaç malzeme ile kolayca yapabileceğiniz saç tebeşiri saçınızı istediğiniz renge boyamanızı sağlayacaktır.

Evde Saç Tebeşiri Yapımı İçin Gereken Malzemeler

  • Saç tebeşiri erkekler için de kadınlar için de kullanıma uygun bir üründür. Bu nedenle malzemeleri temin eden herkes kendi için saç tebeşiri oluşturabilmektedir.
  • Saç tebeşiri için gerekli olan ilk malzeme renkli yağsız pastel boyadır. Saçınızı hangi renge boyamak isterseniz o renk pastel boya ya da tebeşir elinizin altında merter escort olmalıdır.
  • Gereken bir başka malzeme, çözünürlüğü sağlamak için yardımcı olan sudur.
  • Saçlarınızı dilediğiniz renge boyadıktan sonra bir süre kalıcı olabilmesini sağlayan malzeme ise saç düzleştiricisidir. Isı sayesinde rengi oturtabilmeniz mümkündür.
  • Kalan son iki malzeme ise plastik eldivenler ve havludur. Eldiven almayı unutmamalısınız çünkü saç tebeşiri kullananlar eldivensiz şekilde tırnaklarının da boyandığını dile getirmektedir.

Evde Saç Tebeşiri Nasıl Yapılır?

Ev yapımı saç tebeşiri için yapmanız gereken ilk şey bir miktar suyu ısıtmaktır. Suyun kaynama noktasına gelmesine izin vermeden ocaktan almanız gerekmektedir. Sonrasında saçınızın hangi noktasına boya sürecekseniz o bölgeleri diğerlerinden ayırmalısınız.

Saçınızı hazırladıktan sonra ellerinize eldivenleri takmalısınız. Arkasından saçlarınızı tutam tutam ıslatmalısınız. Boyamak istediğiniz noktaları ıslatmalı daha sonra yağsız pastel boya ile boyamalısınız. Yağlı olması boyanmasını engelleyecektir. Bu nedenle saçlarınızın her bir tutamını boya ile boyamalısınız.

Saç tebeşiri nasıl kullanılır sorusunun cevabını bilmeyenler, saçlarını ıslatmadan sürdüğü için boyanın rengi çıkmamaktadır. Siz boyama işlemini bitirdikten hemen sonra biraz dinlenmesini beklemelisiniz. Arkasından düzleştirici le boyalı kısımların üzerinden geçmelisiniz.

Evde Saç Tebeşiri Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç tebeşiri renkleri sizin tercih ettiğiniz şekilde ayarlanabilen renklerdir. Bu noktada rengin ait olduğu boyanın kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Saçlarınıza zarar verecek saç derinizde sorun yaratacak pastel boyaları kullanmamalısınız.

Renkli saçlar için saçınızı boyarken suyun soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Soğuk su yalnızca boyayı eritecek ancak saça işlemeyecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise düzleştiricinin ısısıdır. Çok yüksek ısıya sahip olan düzleştiriciler, saçın ıslaklığıyla beraber yanmasına neden olmaktadır.

Saç Tebeşiri Nasıl Kullanılır?

Saç tebeşiri Gratis gibi noktalarda satılmaktadır ancak fiyatını fazla bulan pek çok kişi kendisi yapmayı tercih etmektedir. Bunun için saçlarınızda kullanabileceğiniz boyayı evde birkaç dakika içinde tamamlayabilirsiniz.

Saç tebeşiri yapımınızı tamamladıktan sonra kullanımı konusunda biraz dikkatli olmalısınız. Boya her noktaya yayılmaya başladığında kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bunu engelleyebilmek için tel tokalarla ayırıp tamamıyla kuruyana kadar beklemek gerekmektedir.

Saçlarınızı özel günlerde, farklı görünmek istediğinizde saç tebeşiri ile renklendirebilirsiniz. Yalnızca boyamanız sonra da düzleştirmeniz yeterli olacaktır.

Saç Tebeşiri Ne Kadar Kalıcıdır?

Saç tebeşiri zararlı mı, saçta ne kadar kalmalı soruları sıkça gündeme gelmektedir. Saçınızda uzun süre kalması, boyayı fazla kaçırmanız ya da ısıya çok fazla maruz kalması saçınıza zarar verecektir. Bunun dışında bir süreliğine saçta kalmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Saç tebeşirinin saçta kalma süreci siz yıkayana kadardır. 3 günden uzun süredir yıkamazsanız kendisi yavaş yavaş solmaya başlayacaktır. Yıkadığınızda ise tamamıyla kaybolacaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evde Saç Tebeşiri Yapma Saç Tebeşiri Nedir? Evde Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Saç Tebeşiri Nedir? Evde Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç Tebeşiri Nedir? Evde Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.