Evde Soyulan Maske Yapımı

Evde soyulan maske yapımı oldukça basit ve sadedir. Cildinize bakım yapmak için soyulan maskeleri tercih ediyorsanız tercihinizi en iyiden yana kullanmalısınız. Bunun nedeni derinizin ve gözeneklerinizin kimyasal içeriklerle karşı karşıya kalmasıdır. Kimyasal veyahut kozmetik soyulan maskelere güvenmek ise oldukça zordur. Bu nedenle kendiniz soyulan maske yapabilirsiniz.

Evde soyulan maske yapmak isteyen kişiler belli periyodlar halinde maskelerini uygulamalıdırlar. İçinde tamamen doğal malzemelerin bulunduğu bu maskeler son derece sağlıklı etki uyandırmaktadır. Dolayısıyla ev içinde birkaç dakikada maskenizi tamamlayabilmeniz, cildinizi yenilemeniz mümkündür.

Evde Soyulan Maske Nasıl Yapılmalı?

Soyulan maske Watsons gibi kozmetik ürünlerin satıldığı mağazalarda, eczanelerde satılmaktadır. Son dönemde o kadar fazla markanın soyulan maskesi üretilmiştir ki hangisinin sağlıklı olduğundan emin olmak bir hayli zordur. Bu durumda kendi maskenizi kendiniz yapmanız çok daha sağlıklı sonuç verecektir. Bunun için soyulan maske malzemelerini temin edip hazırlamaya başlayabilirsiniz.

2,5 yemek kaşığı sütü derin bir kâseye almalısınız. Üzerine 2,5 yemek kaşığı toz jelatin ilave etmelisiniz. İki malzemeyi güzelce harmanladıktan sonra önceden 200 derecede ısıtmış olduğunuz fırının içinde kıvamını alana dek pişirmelisiniz.

Karışım şeffaf bir renk alana kadar ısıtma işlemine devam etmelisiniz. Şeffaf renk alan karışımı fırından çıkarmalısınız. Siyah noktalar için siyah maske veyahut soyulan maske kullanmak istediğinizde kendi hazırladığınız bu maskeyi tercih edebilirsiniz.

Evde Yapılan Soyulan Maske Nasıl Uygulanmalı?

Siyah noktalar için maske İbrahim Saraçoğlu ve daha pek çok uzman tarafından önerilmektedir. Önerilen tariflerden biri de süt ve jelatin ile hazırlanmaktadır.

Fırında hazırlayıp sürülmek için uygun hale gelen maskenizi ılık bir kıvama gelene dek beklemelisiniz. Tamamen soğumasını beklemeniz doğru olmayacaktır. Bu nedenle yakmayacak kadar ılıdığında zaman kaybetmeden sürmeye başlayabilirsiniz.

Cildinize fırça veyahut pamuk yardımıyla uyguladığınız maskeyi tamamen kuruyana kadar bekletmelisiniz. Sonrasında yavaş yavaş cildinizden soyarak çıkarmalısınız. Çıkarma esnasında yavaş davranırsanız siyah noktaların ve yağların temizlendiğini görebilirsiniz.

Evde Yapılan Soyulan Maske Nerelere Uygulanmalı?

Evde siyah maske yapımı veyahut soyulan maske çeşitlerinin denenmesi cildiniz için fayda sağlayabilir. Cildin beslenmesine yardımcı olan bu malzemeler aynı zamanda tüm kirlerin de arınmasını mümkün kılmaktadır.

Evde hazırlanan soyulan maskeleri tercihinize göre her bölgenize uygulayabilirsiniz. Cildin her yerinde gözenekler bulunmaktadır. Neredeyse tüm gözenekler zaman içinde yağlar ve kirlerle tıkanmaktadır.

Her ne kadar duşla temizlenilse de soyulan maskelerin etkisi çok daha farklı olmaktadır. Bu nedenle bilhassa yağlanmanın ve siyah noktaların yoğun olduğu bölgelerde tercih edebilirsiniz.

Soyulan maske için burun kanatları, burun üzeri, alın bölgesi ve çene en ideal bölgelerdir. Özellikle burun ve çene, siyah noktaların en sık görüldüğü yerlerdir. Doğru uygulandığında soyulan maskenin etkisi oldukça güçlü olacaktır.

Evde Ballı, Sütlü Soyulan Maske

Evde yüz maskesi yapmayı sevenler için ballı, sütlü soyulan maske oldukça uygundur.  Bunun için bir kâseye 1 yemek kaşığı bal ve 1,5 tatlı kaşığı süt ilave etmeniz yeterli olmaktadır. Güzelce harmanladığınız karışımda balın organik olması son derece önemlidir.

Hazırlanan karışım birkaç dakika dinlendikten sonra temizlenmiş olan cilde uygulanmalıdır. Temiz olan cildin gözenekleri açıktır. Bu nedenle maskenin gözeneklere yerleşip siyah noktaları temizlemesi daha kolay olacaktır. Maske kuruduğunda tüm yüzünüzden soyarak çıkarabilir daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Soyulan Kâğıt Mendil Maskesi

Soyulan maskeyi doğal olarak hazırlamak isteyenler yumurta ve limon ile hazırlanan kâğıt mendil maskesini muhakkak denemelidir. Derin bir kâsenin içerisinde 1 adet yumurtanın beyazını ayırmalısınız.

Kendi kendine birkaç dakika çırptıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu dökmelisiniz. İkisini güzelce harmanlayıp yüzünüze sürmelisiniz. Daha sonra maskeyi uyguladığınız noktalara ince kâğıt mendil yapıştırmalısınız.

Kâğıt mendili yapıştırdıktan sonra bir kat daha maske sürmelisiniz. Tamamıyla kuruyana kadar bekleyip soymalısınız. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nezaket dedi ki:

    Watsons soyulan maske almıştım ama yüzümü mahvetti. Kırmızı pul pul oldu ve çok çirkin gözüktü. Sonrasında ben de işin doğalına döndüm. Aktardan jelatin aldım ve içerisine sirke, bal ve limon katarak kendi soyulan maskemi kendim yaptım. Gayet de güzel oldu. Ayda 1 uyguluyorum. Fazlası gereksiz gibi geliyor.