Fito Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Fito kremin kullanıldığı birçok yer bulunmaktadır. Ciltte bulunan leke veya sivilcelerden, yanıklara kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle cilt bakım uzmanlarının önerdiği fito krem ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Peki yalnızca eczanelerde satılan ve renkli kutusuyla dikkat çeken fito krem ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Fito Krem Ne İşe Yarar?

Fito krem özellikle yanıklarda ve yaralarda en sık kullanılan kremdir. Yanıklardan ve yaralardan sonra kalabilecek izlerde de kullanılmaktadır.

Fito krem ciltte bulunan lekeleri ve sivilce izlerini gidermede oldukça etkilidir. Ciltteki hücreleri yenileyen bu kremi lekeli bölgeye düzenli olarak dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Özellikle kış aylarında oldukça çok kuruyan dudaklar için de etkili bir kremdir. Çatlayan ve kuruyan dudakları düzenli kullanımda eski haline getirmektedir. Dudaklara az miktarda kullanılmalı ve asla yutulmamalıdır.

Açık yaralarda, deride oluşan hasarlarda ve benzeri durumlarda kısa sürede derinin yenilenmesine yardımcı olur.

Epilasyon ve lazer sonrasında oluşan deri hasarlarını gidermek için de etkili bir kremdir.

Fito Krem Nasıl Kullanılmaktadır?

Fito kremi cildiniz her bölgesinde kullanabileceğiniz gibi yüzünüze de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fito kremi cildinizdeki problemli olan yere günde en az 2 defa sürerek, dairesel hareketlerle cildinize yedirin.

Açık yaralarda veya ameliyat sonrasındaki kullanımlarda kremi uyguladıktan sonra gazlı bezle kapatmak önemlidir. İkinci kullanımda bölge su ile yıkanmalı ve krem öyle sürülmelidir.

Fito krem özellikle emziren annelerde ve bebeklerde çok daha dikkatli kullanılmalıdır. Emziren anneler meme uçlarına kullanacakları zaman bebeği emzirdikten sonra kremi kullanmalı ve emzireceğinde ise su ile mutlaka yıkamalıdır.

Fito Kremin Faydaları Nelerdir?

 • Açık yaralar, yanıklar, ameliyat sonrası yaralar, varis ülserlerine karşı oldukça etkili bir kremdir.
 • Ciltte oluşan egzama, sedef hastalığı, cilt yaraları, dudak çatlaklarına iyi gelen bir kremdir.
 • Gebelikte veya normal zamanda oluşan çatlakları tedavi etmekte kullanılabilen bir kremdir.
 • Özellikle emzirme döneminde olan anneler için oldukça faydalı bir kremdir. Meme uçlarında bebeklerin dişlemesinden kaynaklı oluşan yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Ciltte oluşan alerjik reaksiyonlardan sonra oluşabilecek kaşıntılara karşı kullanılır.

Fito Kremin Gözenek Sıkılaştırıcı Bir Etkisi Var Mıdır?

Fito krem özellikle yüzünüz ve yüzünüzdeki sorunlar için oldukça etkili bir kremdir. Kremin yüze sürülmesiyle birlikte birçok sorun da akla takılmaktadır. Bunlardan biri de fito krem gözenek yapar mı veya sıkılaştırır mı?

Fito krem yüze sürüldüğünde gözenek yapmamakla birlikte özellikle yüzünüzde bulunan gözenekleri sıkılaştırdığı görülmüştür. Bu yüzden yüzünüz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bunların dışında fito kremin ciltteki kırışıklıklar için de kullanıldığı ve etki gösterdiği görülmüştür. Özellikle kortizon içeren cilt kremlerinin yüzde kullanılmaması gerekmektedir. Fakat fito krem içerisinde kortizon barındırmadığı için yüzde de kullanılabilmektedir.

Bunların dışında sivilce tedavisinde sıkça kullanılan fito krem tedaviden sonraki kalabilecek olan lekeler içinde oldukça etkilidir. Düzenli kullanımda ciltteki lekeleri azalttığı görülmektedir.

Fito Kremin Gebelikte Kullanımı Nasıldır?

Gebelikte yaşanan en büyük sorunlardan biri de vücutta oluşan çatlaklardır. Erken müdahale edilmediği sürece çatlaklar vücutta kalıcı olabilmektedir. Bu yüzden fito krem de çatlaklara karşı en etkili kremlerden biridir. Oluşan çatlaklar için düzenli kullanımda kısa sürede etki göstermektedir.

Bunların dışında topukta oluşan sert deriler ve çatlaklar içinde en iyi kremlerden biridir. Özellikle ayak bakımı yaparken de kullanılabilmektedir. Düzenli kullanımda topuktaki sert derileri yumuşatmaktadır.

Aynı zamanda ayak bakımının yanı sıra el bakımında da kullanılabilmektedir. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde tırnakları ve tırnak etlerini beslemektedir.

Bebeklerde Fito Krem Kullanımı Nasıldır?

Yetişkinlere nazaran bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Bu yüzden tahriş, isilik, pişik ve benzeri gibi durumların oluşması oldukça kolaydır.

Erkek bebeklerde sünnet sonrasında deride oluşabilecek yaraların tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.

Fito krem bebeklerde sıkça oluşan pişikler için de kullanılmaktadır.

Bebeklerin derileri oldukça ince olduğu için özellikle yaz aylarında isilik olmaya çok meyillidir. Bu durumda bebeğinde rahatlığı için isilik olan yerlere fito krem kullanılmaktadır.

Yanıklar İçin Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Yanık her zaman başımıza gelebilecek durumlardan biridir. Yanığın derecesi düşük ise krem ile tedavi mümkün olacaktır. Bu gibi durumlarda fito en çok önerilen kremlerden biridir.

Fito krem yanık üzerine uygulandığında ağrıyı, acıyı azaltmaktadır. Düzenli kullanımda ise yanık sonrası kalabilecek izleri de giderdiği görülmüştür.

Fito Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Her krem ve ilaçta olduğu gibi fito krem kullanırken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar göz ardı edildiğinde düzeltilemez veya kötü durumlar ortaya çıkabilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Krem içeriği ve bileşenleri iyi araştırılmalıdır. O bileşenlere karşı alerjen bir durum söz konusuysa asla bilinçsizce kullanılmamalıdır.
 • Fito kremi yüzünüze kullanırken göz çevresine asla sürülmemelidir.
 • Dudak kuruluğuna iyi gelen fito krem asla dudak içine sürülmemeli ve yutulmamalıdır.

Fito Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün kremlerin yan etkisi olduğu gibi fito kreminde yan etkileri mevcuttur. Her kullanıcıda farklı yan etki verebilmektedir. Ama genel olarak belirlenmiş yan etkiler mevcuttur. Bunlar;

 • Ağız, boğaz, dudak ve ciltte şişkinlik,
 • Yutulması halinde karın ağrısı, mide bulantısı, mide ağrısı,
 • Kremin kullanıldığı bölgelerde ani gelişen şişkinlik, kızarma, kaşıntı veya alerjenik durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Fito Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fito Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

  Fito Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fito Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.