Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin hemen herkeste görülebilen göz altı torbaları pek çok sebepten oluşmaktadır. Kişinin uyku düzeni başta olmak üzere yaşam stiliniz göz altı torbalarınıza büyük oranda etki etmektedir.

Özellikle sabah uyandığınız an aynada görebileceğiniz göz altı torbaları günün ilerleyen saatlerinde uykunuz yatıştıktan sonra biraz daha azalabilmektedir. Uyandığınız an ortaya çıkan bu olumsuzluk, bir süre sonra geçiyorsa yaşam stilinizde değişiklik yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında ne yazık ki herkesin bu kadar şanslı olduğunu söylemek mümkün değildir. Kimileri için göz altı torbaları sabah, akşam fark etmeksizin gözle görülebilmektedir. Bu durumlarda düzenli bakım saati yaparak gözlerinizi dinlendirebilir, kürler ya da maskelerle göz altı torbalarınızı iyileştirebilirsiniz.

Nemli Havlu ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözlerinizin altında oluşan bezeler zaman içinde daha da büyüyüp derinleşebilir. Daha başlangıç aşamasında fark edilen ve önlem alınan bu sorun, bir süre sonra yatışacak ve büyümeyecektir. Bu nedenle göz altı torbası problemi olanlar gözlerini her gün dinlendirmelidir. Bu dinlendirme işlemini nemli bir havlu ile yaparsanız torbaların da birkaç hafta içinde tamamen yok olduğunu görebilirsiniz.

Her gece yatmadan önce nemlendirdiğiniz bir havluyu buzdolabında bekletin. Sabah uyandığınızda soğumuş olan havluyu 4-5 dakika gözlerinizin üzerine yerleştirin. Bu sürenin sonunda yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak uyguladığınız bu işlem sonunda gözlerinizde torba sorunu kalmayacaktır.

Salatalık ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Salatalık en çok su içeren besinlerden biridir. Cildin nemlenmesi ve yumuşaması için de oldukça ideal bir bakım malzemesidir. Nitekim göz bakımında salatalık olmazsa olmaz ürünlerden biri kabul edilir. Yorgun, şiş, kızarık, torbalı ve mor gözler için salatalık tedavi edici özelliğe sahiptir. Her gece uyumadan önce yarım saat boyunca salatalık dilimlerini gözlerinizde bekletin.

Uzun vadede çözüm üreten salatalık bakımı, gözlerin dinlenerek daha genç görünmesini sağlamaktadır. Özellikle torba ve kaz ayaklarının neden olduğu yaşlılık, yorgunluk belirtisini silmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbalarının ortaya çıkmasının birbirinden farklı pek çok nedeni vardır. Gün içinde devamlı ekrana bakmanızı gerektiren bir işiniz varsa ya da televizyon izlemeye düşkünseniz göz altı torbanızın olması son derece doğaldır. Bu nedenle oluşan göz atı torbalarına Hindistan Cevizi yağı önerilmektedir.

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının üzerine bir tatlı kaşığı badem yağı ilave edin. Daha sonra gözlerinizin altında torba olan bölgelere yaklaşık 10 dakika boyunca masajla emdirin. Masaj sonrasında 25-30 dakika boyunca bekletip daha sonra suyla temizleyebilirsiniz.

Doğru Şekilde Uyumakla Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözlerinizin altında oluşan torbaların nedenleri arasında yanlış şekilde uyumanız da yatıyor olabilir. Düz bir zemin üzerinde sırtüstü uyuma alışkanlığınız varsa göz torbalarınızın bulunması son derece doğaldır. Bu sorundan kurtulabilmek için yatış şeklinizi düzenlemeniz yeterli olacaktır.

Uyurken başınızın altına iki yastık koymaya gayret edin. Bu şekilde başınızın biraz daha dik olması sağlanabilir. Yüksek şekilde uyumak gözlerinizin altında sıvı birikmesine engel olacaktır.  Bu yöntemle kısa süre sonra göz altı torbalarınıza çözüm bulabilmeniz mümkündür.

Tuzu Azaltarak Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altında meydana gelen şişkinliğin bir diğer nedeni tuzdur. Gün içinde fazla miktarda tuz tüketiyorsanız tüm vücudunuzla beraber göz altlarınıza da zararı dokunacaktır. Yediğiniz yemeklere ekstra tuz atmaktan vazgeçmeyi denemelisiniz. Bunu yaparken birden kesmek yerine yavaş yavaş azaltmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü vücudunuzun ihtiyacı olan tuz oranını dengelemekte sorun yaşarsanız farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Lavanta Yağı ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözlerde meydana gelen morarma ve şişkinliğe en iyi gelen bitkilerden biri lavanta yağıdır. 250 ml suyu kaynatın. Üzerine bir çay kaşığı lavanta yağı ilave edin. Lavanta yağı yerine bitkinin kendisi de kullanılabilir. Kaynamaya devam ederken 2 dakika daha pişirin. Daha sonra ateşten alıp ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra temiz bir havluyu bu su ile nemlendirin. Gözlerinizin üzerinde bir saat kadar bekletin. Hem gözleriniz dinlenecek hem de torbaların şişkinliği azalacaktır.

Lavanta yağı sürmekten hoşlanmayanlar bitkinin kendisini kaynatıp içebilirler. Demleme usulü yapılan bu çay, göz altı torbalarına birkaç kullanım sonrasında etki edecektir.

Poşet Çay ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göze etkisi olduğuna inanılan ve torbaları tamamen ortadan kaldıran bir başka yöntem poşet çay kompresidir. Gün içinde içtiğiniz siyah çayı poşetlerde tercih ediyorsanız bu durumda poşetleri atmadan değerlendirebilirsiniz. Gece uyumadan önce gözlerinizin üzerinde yarım saat beklettiğiniz bu çay poşetleri, torbaların azalmasını sağlayacaktır. Şişkinliğe son verecek, bir sonraki yapışlarınızda daha da azaltacaktır. Bu uygulamayı her gece uyumadan yarım saat önce yaparsanız yaklaşık 2 hafta içerisinde olumlu sonuç alırsınız.

Poşet çay uygulamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çayların soğuk olması gerektiğidir. İçilen çayları bir süre kurumaya bırakmalı daha sonra buzdolabında saklamalısınız. İhtiyacınız olduğunda hem soğuk kompres hem de göz altı torbası tedavisi için kullanabilirsiniz.

Aloe Vera ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Aloe vera yalnızca sivilce ve sivilce lekelerine değil göz altı torbalarına, morluklara, çökmelere de iyi gelmektedir. Cildin sakinleşip kendine gelmesini sağlayan bitkiyi bulmak da yetiştirmek de bir hayli kolaydır. Evinizde elinizin altında devamlı bulundurabileceğiniz aloe verayı düzenli olarak kullanırsanız göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için önce bitkiyi birkaç yerinden kesmeli ya da kırmalısınız. İçinden çıkan jeli bir çay tabağına alıp pamuk yardımıyla göz altı torbalarınıza sürmelisiniz. Göz altı torbalarınıza yaymak için parmaklarınızla masaj yapmalısınız. Her gece uyumadan önce parmaklarınızla masaj yaparsanız bitkinin iyi geldiğini ve torbaları söndürdüğünü görebilirsiniz.

Patates ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözlerin altında meydana gelen kararmalara, morluklara, torbaya ve şişliğe en iyi gelen besinlerden biri patatestir. Gözleri dinlendiren ve içinde bulunan nişastayla torbaları söndüren patatesin her gün belli saatlerde uygulanması gerekmektedir. Kabuklarını soyduğunuz patatesleri dilim dilim kesmelisiniz. Daha sonra tıpkı salatalık dilimlerini yerleştirir gibi gözlerinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Bu şekilde yaklaşık 20 dakika beklemelisiniz. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü arındırabilirsiniz.

Soda Küpleri ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözlerinizde oluşan torba sorununa çözüm olarak sodayı kullanabilirsiniz. Denediğiniz pek çok alternatifin aksine sodayı her gün uygulamanız biraz sakıncalı olacaktır. Bu nedenle 3 günde 1 kez uygulayacağınız bu yöntemle göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey yeni açılmış maden suyunu buz küplerine boşaltmaktır. Bir gece buzlukta bekleyen küpleri ertesi gün göz altlarınıza uygulayabilirsiniz. Kullanırken temiz bir mendil ya da ince bir havlu üzerinden bastırmaya dikkat etmelisiniz.  Aksi halde derinizin zarar görmesine neden olabilir.

Papatya ile Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz kurtulmuş papatyalar, gözlerinizin altında oluşan torbalara ve morluklara iyi gelecektir. Papatya çayı hazırlar gibi demleme şeklinde kaynatılmış olan papatyaları bir süre bardakta bekletin. Daha sonra süzüp temiz bir mendilin içerisine yerleştirin. Soğuduktan sonra gözlerinizin üzerinde yarım saat kadar bekletin. Göz torbalarınızın 2 hafta içerisinde azaldığını görebilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.