Göz Kalemi Nasıl Dağıtılır?

Göz kalemi nasıl dağıtılır sorusu kalem kullanan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Birçok kişi günlük makyajında eyeliner yerine göz kalemi tercih etmektedir. Kullanılan kalemi yanlış uygulayan kişi sayısı ise oldukça fazladır. Dolayısıyla gözlerde kötü bir görüntü ortaya çıkabilmektedir.

Sadece göz kalemiyle makyaj yapmak isteyen kişiler önce gözlerini hazırlamalı daha sonra tekniği uygulamalıdır. Gündüz ya da gece fark etmeksizin göz kalemini kullanıp dağıtmak istiyorsanız tekniğini bilmek zorundasınız.

Siyah günlük göz makyajında da diğer tonlarda da doğru şekilde dağıtım yaptığınızda sorunsuzca güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Göz Kalemi Göz Üzerine Nasıl Uygulanır?

Göz kalemi gözün üstüne nasıl sürülür sorusuna cevap verebilmek için öncelikle gözünüzün çevresini ve üzerini güzelce temizlemelisiniz. Temizleme işlemi son bulduğunda gözlerinizin üzerini kurulamalısınız.

Tamamıyla kuruduktan sonra göz bazı uygulamalısınız. Baz sayesinde kalemin rengi de dokusu da göz üzerine güzel yerleşmiş olacaktır. Bazı uyguladıktan 2 dakika sonra kaleminizi eyeliner çekercesine gözün üzerine sürmelisiniz.

İnceden hafifçe kalına gider şekilde sürdüğünüzde göz üzerinde dalgalanma yaratmayacaktır. Göz pınarından göz kenarının son noktasına kadar elinizi kaldırmadan sürmeniz daha güzel bir görüntü yaratacaktır.

Göz Kalemi Göz Üzerine Nasıl Dağıtılır?

Göz kapaklarınızın üzerine ince bir siyah şerit çektikten sonra sıra kalemi dağıtmaya gelecektir. Bu noktada yapmanız gereken göz kalemi dağıtma fırçası kullanmaktır.

Göz kalemi dağıtma fırçası ile göz kapaklarınızın sonundan içine doğru yavaş yavaş dağıtma işlemi uygulamalısınız. Yuvarlak hareketlerle içeriğe doğru kaymalısınız. Oval şekilde çok da yukarı çıkmadan fırçayı küçük hareketlerle kullanmaya özen göstermelisiniz.

Göz bebeğinizin olduğu noktaya geldiğinizde karıştırma içini yalnızca siyah şeridin üzerinden sürdürmelisiniz. Yavaşça sadece göz kalemini sürdüğünüz noktaya uygulamalısınız. Bu sayede sona doğru dağınık görünen bir göz makyajınız olacaktır.

Göz Kalemi Göz Altına Nasıl Uygulanır?

Göz kalemini göz içine veyahut göz altına uygulamak üzerine uygulamaktan daha kolaydır. Bunun için ucu inceltilmiş göz kaleminizi göz pınarından başlayarak sona doğru tek seferde çekmelisiniz. Kalemin ucu ince olduğu için boyaması çok zor olmayacaktır.

Göz içi için siyah göz kalemini dağıtmak biraz zordur. Kolayca gözün beyazına kayabilmektedir. Bu nedenle ilk boyama esnasında sadece tek seferde geçiş yapmaya özen gösterilmelidir. Göz içine ya da altına tek seferde ince bir şerit çizdiğinizde gözleriniz dağıtmaya hazır olacaktır.

Göz Kalemi Göz Alına Nasıl Dağıtılır?

Gözlerin üzerine olduğu gibi altına da aynı özenin gösterilmesi önemlidir. Alt kirpiklerin olduğu noktaya dağınık şekilde göz kalemi uygulamak son derece şık bir görüntü oluşturmaktadır. Bunun için arkasında sert sünger bulunan göz kalemlerini tercih edebilirsiniz.

Süngerli göz kalemleri, alt kısmın dağıtımı için son derece önemlidir. Bunun için göz altında en sağdan içeri doğru başlayarak yuvarlak hareketlerle dağıtım yapılmalıdır.

Dağıtma işlemini gözün kirpik altıyla sabit bırakmalısınız. Daha içeri veyahut daha dışarı olduğunda çok kötü bir görüntü doğacaktır. Bunun için hafifçe sadece buğulu bir iz bırakacak şekilde dağıtımı yapmalısınız.

Göz Kalemi Dağıtırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kalemi dağıtırken özellikle kaliteli bir kalem tercih etmelisiniz. Kaleminizin kalitesiz olması birkaç saat içinde akmasına neden olacaktır. Bunun yerine kaliteli bir tercihte bulunmalısınız. Aynı zamanda yumuşak uçlu kalemleri seçmelisiniz. Yumuşak dokulu kalemler dağıtım konusunda hiçbir sorun yaratmamaktadır.

Göz kalemi dağıtırken kullandığınız fırça ve süngerin de yumuşak, kaliteli, boyayı emmeyen bir yapısı olmalıdır. Kalemi dağıtmaya çalışırken boyasını içine çeken süngerler kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tuğçe Tuğçe dedi ki:

    Kızlar göz kalemi kullanmanın püf noktası onu dağıtmaktan geçiyor. Ben öğrenene kadar çok kötü oluyordu. Öğrendikten sonra herkes bana makyaja gelmeye başladı. Tavsiyelerim sayesinde onlarda kendi kendilerine makyaj yapmayı öğrendiler. Onları çok seviyorum Antalya’dan Tuğçe.