Göz Pınarında Makyaj Birikmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Kusursuz makyaj taşımanın püf noktaları vardır ve bu püf noktaları uyguladıktan sonra makyajın meydana getirdiği bazı problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Bayanların makyaj konusunda en çok şikâyet ettikleri problem, göz pınarlarında kalem birikmesidir. Ne yazık ki pek çok kadın, makyaj yaptıktan en fazla yarım saat sonra gözlerini temizlemek durumunda kalıyor. Sürekli kontrol etmeyi gerektiren bu sorunu birkaç ufak detayla daha rahat düzeltebilirsiniz.

Gözünüzün İçine Kalem Sürmemelisiniz

Göz pınarında birikme olmasının temel nedeni, göz içine farklı renklerde kalem kullanmaktır. Kullandığınız göz kaleminin kalitesi de elbette önemli. Fakat ne olursa olsun kaygan ve ıslak zemine sürdüğünüz göz kalemi, her kırpmada göz pınarınıza doğru ilerler. Bu ilerlemenin sonucu da birikmedir. Zaten böyle bir sorununuz varsa gözünüzün içinde en fazla 2 saat kalem durabilir. Sonra muhakkak bölgesel olarak silinmeye başlayacaktır. Göz içine siyah ya da diğer renklerde kalem çekerken bunu muhakkak düşünmelisiniz.

Gözünüzün Altına Far Kullanmayı Deneyin

İllaki göz civarında, siyah bir çerçeve olsun istiyorsanız göz içinden ziyade altını kullanmayı denemelisiniz. Çünkü çerçeveyi göz içine yaptığınızda muhakkak birikmeler olacaktır. Bunun yerine alt kirpik diplerinizi takip ederek siyah far kullanabilirsiniz. Far kullanımı, kaleme göre daha mantıklıdır çünkü gözaltında kalem yapışkanlık hissi verebilir. Far ise daha tok ve sorunsuz görünecektir. Ayrıca far çekmek fırça yardımıyla çok daha kolay olabilir. Bu kullanıma özel satılan farlar da bulunmaktadır.

Göz Pınarınıza Siyah Değil Beyaz Kullanın

Gözü küçük gösterme ve büyük gösterme hileleri için göz makyajında kullanılan renkler çok önemlidir. Eğer küçük bir göze sahip olmak istiyorsanız göz içine siyah kalem kullanmalısınız. Fakat bunun için birikme riskini göze almalısınız.

Küçük değil de daha iri gözlere sahip olmak isterseniz göz içinize beyaz kalem tercih etmelisiniz. Tonları değişkenlik gösteren beyaz kalemler, göz içinde çok da birikmeye sebep olmaz. Ayrıca eyelinerınızı çok daha güzel belirginleştirecektir. Siyah göz kalemi ile eyeliner kullanımı birlikte olursa eyeliner sönük kalır.

Akmayan Göz Kalemlerini Tercih Edin

Gözünüzün içinde kullandığınız göz kalemi oldukça önemli. Özellikle kaliteli olması, işleri biraz daha kolaylaştırır. Siyah kalem için kalite fark etmez gibi bir anlayışa sahipseniz yanılıyorsunuz. Daha kalıcı, daha sert ve göze daha rahat tutunan kalemler akma ve birikmeye engel olabilir.

Tercih edeceğiniz kalemde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, siyahının tok bir tonda olmasıdır. Bu yüzden bir kâğıt üzerinde denemenizde yarar var. Bu arada herhangi bir kozmetik mağazasında, alırken göz içinize göz kalemlerini asla denememelisiniz. Çünkü sizden önce de muhakkak denenmiştir ve bu, hiç sağlıklı değil.

Tercih edeceğiniz kalemin rengine karar verdikten sonra parmağınızın ucunda hafifçe gezdirin eğer sert bir yapısı varsa ve çabuk dağılmadıysa alabilirsiniz. Göz kalemi akan bir yapıya sahipse daha ilk dakikada kendini belli eder.

Kulak Çöpünden Yardım Alabilirsiniz

Göz içine kalem çekmeyi tercih edenlerdenseniz göz pınarında birikme olmasının önüne kulak çöpüyle geçebilirsiniz. Kulak çöpünü, kalem çekmeden hemen önce gözün nemini almak için kullanın. Kuru göze, kalem sürmek daha uzun kalmasını sağlar. Bunun yanında dışarı çıkacaksanız steril ortamda tutacağınız birkaç kulak çöpünü de muhakkak çantanıza atın. Makyajınızı arada sırada kontrol edin, birikme söz konusu olduğunda kulak çöpüyle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Fakat kulak çöpünün pamuklu dokusunun kaliteli olmasına özen gösterin. Göz, nemli bir yapıya sahip olduğu için pamuktan ip kapabilir. Bu daha da büyük bir sorun olur.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Göz Pınarında Makyaj Birikmesi Sorunu Nasıl Çözülür? için yorumda bulun

    Göz Pınarında Makyaj Birikmesi Sorunu Nasıl Çözülür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Göz Pınarında Makyaj Birikmesi Sorunu Nasıl Çözülür? için ilk yorumu yapabilirsin.