Gözeneklerinizi Sıkıştırmak İçin 10 Basit Öneri

Makyaj, ilerleyen yaş ve diğer dış etkenler cildin doğal yapısını bozarak esnek yapısının tahrip olmasına ve var olan gözeneklerin genişlemesine neden olur. Açık gözenekler ise kir ve yağ ile tıkanarak siyah noktaların oluşumuna neden olmaktadır. Ancak evde uygulanacak bazı yöntemlerle gözenekleri sıkıştırmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür.

Cilde Buz Uygulaması

Düzenli olarak cilde uygulanan buz soğuğun etkisi ile ciltteki kan dolaşımının artmasına ve bu sayede cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayacaktır. Bu yöntemin etkisini artırmak için buz küpleri içine limon ya da maden suyu gibi cilde faydalı olan içeceklerde koyulabilir.

Şeker Peelingi

Şekerin cilde parlaklık vermesi ve sert yapısı ile cilt için ideal bir peeling özelliğinde olması, şeker ile evde cilt gözeneklerini sıkılaştırmayı mümkün hale getirmektedir. Limon suyu, bal ve şekeri karıştırarak hafif masajla cilde sürüp bekletmek kısa zamanda etkisini hissettirecektir.

Yoğurt Maskesi

Yoğurtta cilt kusurlarını yok etmek için evde uygulanabilecek malzemeler arasındadır. Asitli yapısı sayesinde ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesini ve böylelikle de temiz ve sıkı bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır.

Yumurta Akı Maskesi

Faydalı cilt maskelerin birçoğunda yumurta akı mutlaka vardır. Cildin sıkılaşmasında ve daha diri görünmesinde önemli bir yere sahip olan yumurta akını düzenli olarak kullanmak cildin sıkılaşarak sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Salatalık Maskesi

Salatalığın cilde iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Ancak sıkı bir cilde sahip olmak için salatalığı cilde sürmek ya da yiyerek de tüketmek gerekiyor. Diğer yandan salatalık suyu ve mısır unu ile yapılan karışımda siyah noktaların temizlenerek salatalık suyu sayesinde cildin sıkılaşması mümkün olacaktır.

Kil Maskesi

Çok eski yıllardan beridir cildi sıkılaştırmak için uygulanan kil maskeleri yağlı ciltlerin ideal yapısına ulaşmasında ve siyah noktaların temizlenmesinde oldukça etkilidir. Kil seçiminde ise bentonit kil olmasına dikkat etmek gerekir.

Maydanoz

Cildi kusursuz görünen pek çok bayanın en önemli sırlarından biri de maydanozdur. Cilt için gerekli olan sebum üretiminde etkili olan maydanozu düzenli tüketerek ya da temiz cilde maydanoz kürünü uygulayarak farkı hissetmek mümkündür.

Karbonat Maskesi

Doğal güzellik önerileri arasında karbonatı genellikle diş beyazlatmak için kullanırız, ancak karbonat ile cilt gözeneklerini sıkıştırmak da mümkündür. Su ile karbonat karışımını temiz cilde uygulayarak 10 dakika sonra durulamak temiz ve ferah cildin etkisini hemen hissetmeyi sağlayacaktır.

Cilt Sıkılaştıran Domates Kürü

Kabukları soyulan domatesleri püre haline getirip cilde uygulamak, cildin sıkılaşması için önerilebilecek tarifler arasında yer alıyor. Domatesin asitli yapısı ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesine ve potasyum sayesinde de sıkı bir cilde sahip olmayı mümkün kılıyor. Gün aşırı uygulamaya uygun olan domates kürü sayesinde cilt lekelerinin yok olması da söz konusudur.

Bal Maskesi

İçten vücuda sağladığı faydaların yanı sıra, bal ile cildi dışarıdan onarmak da mümkündür. Anti bakteriyel özelliği sayesinde tüm cilt maskelerinde gönül rahatlığı ile bala yer vererek sıkılaşmış ciltlere kavuşmak oldukça kolaydır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gözeneklerinizi Sıkıştırmak İçin 10 Basit Öneri için yorumda bulun

    Gözeneklerinizi Sıkıştırmak İçin 10 Basit Öneri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gözeneklerinizi Sıkıştırmak İçin 10 Basit Öneri için ilk yorumu yapabilirsin.