Güneş Lekeleri İçin En Etkili Maskeler

Güneş lekeleri, önemli ve sıkça görülen cilt sorunları arasında yer almaktadır. Güneş lekelerini önleme yöntemlerini uygulayarak, lekelerin oluşumunun önüne geçmek en kesin sonuç olsa da yok etmek için de etkili güneş lekesi maskeleri bulunmakta.

Yaşamın kaynağı olan güneşin insanoğlu için sayısız faydaları vardır. Öte yandan ozon tabakasının delinmesinden kaynaklı olarak güneşin zararları da oldukça fazladır. Bunların başında şüphesiz güneş lekeleri gelir. Birçok insanda sıklıkla rastlanan bu hastalıktan kurtulmak çok da zor değildir. Öncelikle sebepleri bilinerek gerekli önlemler alınırsa güneş lekeleri önlenebilir. Oluşan güneş lekeleri için de çareler yok değildir.

Güneş Lekeleri Nedir?

Güneş lekeleri özellikle açık tenli ve hassas ciltlerde çeşitli nedenlerle meydana gelen koyu kahverengi lekelere denir. Daha çok, güneşe fazla maruz kalan yüz, omuz ve boyun bölgelerinde görülür. Bu lekelerde yazın çoğalma gözlenirken kışın azalma meydana gelir.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

İsminden de anlaşılacağı gibi güneş lekelerinin başlıca sebebi güneş ışınlarıdır. Ozon tabakasının delinmesiyle birlikte güneşin verdiği zararlar artış göstermiştir. Güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarının cilde temas etmesiyle birlikte ciltte bazı kimyasal reaksiyonlar tetiklenir. Devasa bir şehri andıran Beylikdüzünde beylikdüzü escort bayanlarına elbette yer vereceğiz web sayfamızda. Bunun sonucunda cildin üst tabakasındaki pigmentler aktifleşmesiyle minik pigmentlerin üretimi hızlanır. Dengeli bir ciltte bu artışın sonucunda bronzlaşma meydana gelir. Güneşlenirken de asıl istenen budur. Ancak pigment artışlarının parçalı halde meydana gelmesiyle birlikte güneş lekeleri oluşur.

Bir başka neden de kişilerin DNA’ larında gizlidir. Özellikle Akdeniz bölgesinde ve Kafkaslarda yaşayan insanlarda güneş lekelerine daha sık rastlanır. Bunun yanında, genetik olarak lekelenmeye meyilli ciltlerde de güneş lekeleri oldukça fazla görülür.

Ayrıca pek fazla düşünmeden kullanılan kimyasal maddeler de güneş lekelerinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Cilt bakımı yaparken başvurulan ürünlerin özensiz seçimi güneş lekelerinin oluşumunda etkilidir.

Güneş Lekelerinin Zararları Nelerdir?

Ciltte oluşan kahverengi lekeler nadir de olsa deri altına etki eder. Bu durum cilt kanserine yakalanma riskini arttırır. Özellikle ilerleyen yaşlarda ciltteki lekelerini onarmak daha zor olacağından güneş lekeleri konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

Güneş Lekeleri Önlenebilir Mi?

Güneş lekeleri birkaç basit yöntemle önlenebilir. Öncelikle güneşten korunmak çok önemlidir. Hava nasıl olursa olsun dışarı çıkarken cilde uygun bir güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Güneş koruyucusunun seçimi oldukça önemlidir. Beyaz tenli olanların koyu tenli olanlara oranla daha yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Uygulanan güneş koruyucusu maksimum üç saat koruyacağı için aralıklarla güneş koruyucu uygulaması tekrar edilmelidir.  Ayrıca güneşe çıkarken parfüm, kolonya gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünler leke oluşumunu tetikler. Bunun yanında, ıslak ciltle güneşe çıkmak da güneş lekelerinin oluşumunu hızlandıracağı için denizden çıkıldıktan sonra hemen kurulanılmalıdır.

Güneş Lekelerini Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Önlem alınmada geç kalındığından ya da alınan önlemlerin yetersiz kaldığından oluşan güneş lekelerini gidermek mümkün. Deri altındaki melanin maddesinin dengelenmesiyle birlikte güneş lekeleri yok olacaktır. Özellikle doğal yollardan faydalanarak bu sorunlarından kurtulmak isteyenler için tabiatta çareler oldukça fazla. Güneş lekelerinin gidermek için uygulanabilecek 13 farklı maske aşağıda yer almaktadır. Bu maskelerin her birinin hazırlanma ve uygulanma aşamaları farklılık gösterse de ciltten lekeleri temizlerken cildin üst tabakasını soyması ortak sonuçlarıdır. Dolayısıyla güneş lekelerinin giderilmesi için yapılan çalışmalar mümkün mertebe kış mevsiminde, güneşin etkilerine en az maruz kalınacağı aylarda yapılmalıdır. Maskeler lekelerin giderilmesine yardımcı olur ancak lekelerin tekrar oluşmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Güneş Lekeleri İçin En Etkili Maskeler

 • Güneş Lekeleri İçin Soya Fasulyesi Maskesi: Soya fasulyesi akşamdan ıslatılır. Islatılan su ile birlikte en az 20 dakika kaynatılır. Oluşan kırmızı ile kahverengi arasındaki su bir parça pamuk yardımıyla cilde uygulanır. Bu su aralıklarla o gün içinde cilde uygulanır.
 • Güneş Lekeleri İçin Kırmızı Elma ve Kayısı Maskesi: Kırmızı bir elmanın kabukları çok ince soyulur. 4 tane kayısı ile birlikte biraz su ile lapa kıvamına gelene kadar şekilde pişirilir. Blendırdan geçirildikten sonra maske hazır hale gelir.
 • Güneş Lekeleri İçin Doğal Yağlarla Maske: Bir tane limon kabuğu rendesi, bir yemek kaşığı limon suyu ve kıyılmış on dal maydanoz karıştırılır. Karışımın üzerine bir yemek kaşığı buğday yağı ve bir tatlı kaşığı menekşe yağı eklenir. Hazırlanan maske cilt üzerine masaj yapılarak uygulanır. Haftada iki gün uygulanabilecek bir maskedir.
 • Güneş Lekeleri İçin Pirinç Maskesi: Yarım çay bardağı pirinç ile bir su bardağı su karıştırılır. Pirincin nişastasının ortaya çıkması için 10 dakika suyun içinde bekletilir. Elde edilen su bir kaba alınır. Su ile nişastanın birbirinden ayrılması için her 5 dakikada bir kabın üstünde biriken su alınarak 15 dakika sonunda kabın dibinde hafif nemli pirinç nişasta elde edilir. Bu maske gece yatmadan önce cilde uygulanır. Gece boyunca ciltte kalabilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Karbonat Maskesi: Bir yemek kaşığı yoğurda bir çay kaşığı karbonat ve 3 damla limon ilave edilir. Karışım cilde önce lekeli alanlardan başlanılarak sürülür. Maske mutlaka akşam yapılmalı. Maske cildi kurutacağı için arkasından bir nemlendirici uygulanmalıdır. Her seferinde tekrar hazırlanmalıdır. Takip eden günlerde güneşten tam korunmaya dikkat edilmelidir.
 • Güneş Lekeleri İçin Zerdeçal Maskesi: Antiseptik özelliği ile bilinen zerdeçal aynı zamanda leke açıcı özelliktedir. 4 yemek kaşığı nohut unu bir çay kaşığı zerdeçal, 2 çay kaşığı kuru fesleğen ve bir fincan su karıştırılır. Boza kıvamına gelen maske ciltte 15 dakika bekletilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Kavun Çekirdeği Maskesi: 15 tane kavun çekirdeğinin üzerine yarım çay bardağı kefir, bir çay kaşığı bal ve 2 damla limon suyu eklenir. Karışım bir pamuk yardımıyla cilde uygulanır. Yarım saat bekletilir. Maske yıkanmaz. Ovalanıp ciltten cıkarılır. Karışım dolapta bir haftaya kadar bekletilebilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Patates Maskesi: Bir adet orta boy patates rendelenir. 4 kaşık zeytinyağı, bir çorba kaşığı çiğ süt, bir tatlı kaşığı bal ve biraz yulaf unu eklenir. Sürülebilir kıvama gelene kadar karıştırılır. Tüm yüze uygulanır. Haftada iki üç kez yapılabilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Pirinç Unu Maskesi: Bir yemek kaşığı pirinç unu ile bir tatlı kaşığı zerdeçal, bir yemek kaşığı zeytinyağı ( cilt yağlı ise zeytinyağı yerine yoğurt konulmalıdır) ve bir yemek kaşığı bal eklenir. Hazırlanan maske temizlenmiş cilde uygulanır. 20 dakika ciltte bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır ve kurulanır.
 • Güneş Lekeleri İçin Yoğurt Maskesi: Bir yemek kaşığı yoğurt ile bir tatlı kaşığı elma suyu, bir tatlı kaşığı yulaf unu ve çeyrek limon suyu karıştırılır. Elde edilen maske ciltte 30 dakika bekletildikten sonra dikkatlice ovalanarak çıkartılır. Ardından mutlaka cilt güneşten korunmalıdır. Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Maya Maskesi: Bir paket yaş maya ile yarım limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır biraz bekledikten sonra durulanır. Haftada bir gün uygulanabilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Kabak maskesi: Yarım kabağı rendelenip üzerine bir tatlı kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı ve bir çay kaşığı karbonat eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülüp 15 dakika bekletilip yıkanır. Bu maske 10 günde bir uygulanabilir.
 • Güneş Lekeleri İçin Maydanoz maskesi: Yarım demet maydanoz parçalayıcıdan geçirildikten sonra bir çorba kaşığı yoğurt ve bir dilim limon suyu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan maske cilde uygulanarak 45 dakika bekletilir ve yıkanır. Bu maske 3 günde bir uygulanabilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Cevatmren dedi ki:

  Güneş Lekesi Nasıl Oluşur?

 2. GlsenAzbyk dedi ki:

  Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek sizin elinizde, en baştan önleminizi alın.

 3. BizBayanlarTR dedi ki:

  Güneş Lekeleri İçin Doğal Kür kullanımı en iyisi. Ürünlerin hep yan etkisi var.

 4. uykusuzkiz_ dedi ki:

  Nasıl kurtuluruz bu güneş lekerinden?

 5. DemirAlkann dedi ki:

  Özellikle yaz aylarında oluşan güneş lekeleri nasıl geçer? Her yaz aynı problemi yaşıyorum sıkıldım artık.

 6. Atarli_Lady dedi ki:

  Genellikle açık tenlilerde oluşan güneş lekelerini gidermek daha zor oluyor.

 7. YASEMİN dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar leke sorunu olan arkadaşlara doğal etkili ürünler tavsiye edebilirim, kesinlikle pişman olmazsınız 😉