Güneş Yanığını Geçiren Doğal Öneriler

Bilhassa yaz aylarında sıklıkla yaşanan güneş yanığı, zamanında müdahale edilmediğinde izi kalan sorunlardan biridir. Kullanılabilecek ilaçlar olduğu gibi evde kendi yöntemlerinizle de güneş yanığını geçirebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta işe yarayan daha önce denenmiş yöntemleri uygulamaktır. Aksi halde yanığın artmasına, iz bırakmasına daha derin sorun yaratmasına neden olabilirsiniz.

Salatalık ile Güneş Yanığını Geçirme

Cildinizde güneşin neden olduğu yanıkları hafifletmek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki, en çok kullanılanı salatalıktır. Özellikle kabuklarıyla cilt serinlemesine faydası olan salatalığın, yanığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Salatalığı yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan rendelemelisiniz. Rende işlemi bittikten sonra avcunuzla bir kâseye suyunu sıkmalısınız. Çıkan suyu, temiz bir pamuk yardımıyla yanık bölgesinde gezdirmelisiniz. Bu şekilde cildiniz tazelenecek, yenilenecek, yara çabuk iyileşecektir. Salatalık suyu aynı zamanda yanığın oluşturduğu zonklama ve ağrıya da iyi gelecektir.

Zeytinyağı ile Güneş Yanığını Geçirme

Cilt yanıkları derecelendirilerek tedavi edilmektedir. Güneşin neden olduğu yanıklar, 1.derece olarak adlandırılmasa da derinin tahrip olmasına, kızarmasına, şişmesi neden olmaktadır.

Aynı zamanda yanan derinin gerginleştiği, hareketi zorlaştırdığı bilinmektedir. Bu soruna çözüm bulabilmek için cildinizin yumuşaması gerekmektedir. Zeytinyağı, yanan derinin daha kolay iyileşmesi biraz daha yumuşaması konusunda oldukça etkilidir.

Temiz bir pamuk yardımıyla zeytinyağını alıp yanık olan bölgeye uygulamalısınız. Üzerine çok baskı yaptırmadan tampon şeklinde sürmeniz, istediğiniz rahatlamayı sağlayacaktır. Üstelik zeytinyağı sayesinde derinin kendini yenilemesi oldukça hızlı gerçekleşecektir.

Elma Sirkesi ile Güneş Yanığını Geçirme

Elma sirkesi, ciltte ortaya çıkan hemen her soruna çare olabilen bir üründür. Güneş yanıkları için de aynı şekilde çözüm sunabilmektedir. Cildinizin herhangi bir noktasında güneş nedeniyle ortaya çıkan yanıklara elma sirkesi ile müdahale edebilirsiniz. Bu şekilde deriniz, üzerinde iltihap biriktirmeyecek devamlı temiz kalacaktır.

Elma sirkesi içinde bulunan asidik yapıyla yanığın temizlenmesini, korunmasını sağlayacaktır. Ayrıca yanığın sebep olduğu yanma hissini de ortadan kaldıracaktır. Elma sirkesini günde bir kez uygulamanız yanığın kısa sürede iyileşmesi için yeterli olacaktır.

Aloe Vera ile Güneş Yanığını Geçirme

Yaşlanmayı engellemekten deri çatlaklarına kadar cilde her açıdan fayda sağlayan bir başka ürün aloe veradır. Bitkinin insan doğasına faydaları arasında yanık tedavisi de yer almaktadır. Özellikle güneşin neden olduğu yanıkları zaman kaybetmeden tedavi etme özelliği bulunmaktadır.

Yanığınız henüz taze iken aloe veranın jelini yanık üzerine sürmelisiniz. Hem ağrı kesici hem de iyileştirici etkiye sahip olan bu jel, yanığın en fazla 3-4 gün içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır. Daha ilk günden yanığın acısını alan jel birkaç gün sonra tamamıyla iyileşmeyi mümkün kılacaktır.

Aloe veranın jelini evde büyüttüğünüz bitkinin kendinden almanız gerekmektedir. Dışarıda satışa sunulan kimyasal içerikli jeller, yanığın daha kötü olmasına neden olabilir.

Karbonat ile Güneş Yanığını Geçirme

Cildinizde güneş nedeniyle meydana gelen yanıkları geçirmek için karbonatı kullanabilirsiniz. Temiz bir kâseye aldığınız karbonatı az miktarda su ile seyreltmelisiniz. Daha sonra yanığın üzerinde pamuk yardımıyla gezdirmelisiniz. Direk temas ettirdiğinizde yanma görülürse duş suyunda kullanmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Küveti soğuğa yakın ılık su ile doldurun. Daha sonra üzerine iki yemek kaşığı karbonat ilave edin. Suyun içerisinde bir süre bekleyin. Bu şekilde hem deriniz yumuşayacak hem de karbonat yanıklara iyi gelecektir.

Duştan çıktıktan hemen sonra yanık bölgelere zeytinyağı ile müdahale edin. Biraz yumuşaması ve dinlenmesi için zeytinyağı iyi gelecektir. Birkaç gün sonra aynı kürü bir kez daha uyguladığınızda cildinizin tazelendiğini, iyileştiğini fark edebilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güneş Yanığını Geçiren Doğal Öneriler Güneş Yanığını Geçiren Doğal Öneriler için yorumda bulun

    Güneş Yanığını Geçiren Doğal Öneriler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güneş Yanığını Geçiren Doğal Öneriler için ilk yorumu yapabilirsin.