Hamilelikte Cilt Bakımı Yaptırılır mı?

Hamilelikte cilt bakımı yaptırılır mı her anne adayının merak ettiği bir konudur çünkü hamilelikte ciltte bozulmalar sıkça yaşanan bir sorundur.

Hormonların etkisiyle, bebeğin büyümesiyle vücudun çeşitli bölgelerinde cilt sorunları görülebilir. Hamilelikte cilt bakımı yapılması mümkündür ama her uygulama hamilelik döneminde yapılamaz.

Doğum gerçekleşene kadar mümkün olduğunda doğal ve çok etkili olmayan, yan etkileri, zararları olmayan cilt bakım yöntemleri tercih edilmelidir.

Doğal malzemelerle yapılan bakımları tercih edecekken bile bebeğe, anneye etkisi net olarak araştırılmalıdır.

Hamilelikte Yüz Bakımı Yaptırılır mı?

Hamilelikte yüz bölgesinde sivilcelerde ve lekelerde artış görünebilir. Bu sorunları oluşmadan engellemek için sabun ve krem gibi ürünler kullanabilirsiniz ama oluştuktan sonra tedavisi için mutlaka bir cilt bakım uzmanına görünmelisiniz.

Bazı sivilce kremlerinin bile hamilelikte kullanılması sakıncalıdır. Doktorunuza hamile olduğunu mutlaka belirtmeyi de ihmal kadıköy escort etmemelisiniz.

Hamilelikte Cilt Bakım Ürünlerinden Hangileri Kullanılır?

Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünlerinin içeriklerine ekstra özen gösterilmelidir. Günlük temizlik ve nemlendirme için yağ içermeyen temizleyici ve nemlendiriciler kullanılabilir.

Hamilelikte döneminde ciltte yağlanma görüldüğünden bunu engelleyici astrenjen içerikli ürünler tercih edilebilir.

Kullanacağınız ürünlerin benzoil peroksit, alkol ve asit gibi zararlı maddeler içermemesine dikkat etmelisiniz. Doğal ürünlerden çay ağacı yağı, badem  yağı, aynısefa otu, hamamelis gibi içerikleri olanları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Yüze Limon Sürülür mü?

Hamilelik döneminde limonun bilinen bir zararı yoktur ama çok aşırı kullanmamakta fayda var. Limon yüze sürüldüğünde sivilcelerin oluşmasında ve tedavisinde etkilidir.

2-3 günde bir kez limon sürerek cildinizi temizleyebilir; bakımınızı yapabilirsiniz. Asit içeriği hamilelikte hassaslaşan cildi etkileyeceğinden limonun çok sık kullanılmamasında fayda var.

Hamilelikte Kil Maskesi Zararlı mı?

Kil maskesi ölü derilerin temizlenmesinde, cildin yumuşamasında oldukça etkili bir cilt bakım malzemesidir. Doğal kil ile hamilelik döneminde de cildinize maske yapabilirsiniz.

Kilin, hamilelik döneminde zararlı olabilecek herhangi bir içeriği olmadığı da biliniyor. Haftada 1-2 kez kil maskesi yaparak cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Hydrafacial Hamilelikte Yapılır mı?

Hamilelikte Hydrafacial işleminin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hamilelik döneminde kadınların çeşitli korkularının olması normaldir.

Hemen her şey hamileliğe ve bebeğe zarar verecek gibi görünebilir. Ancak cilt bakımı yapmak, annenin kendini iyi hissetmesi hamilelik için daha sağlıklıdır. Hamilelik döneminde uygulanabilecek diğer cilt bakım uygulamaları için cilt bakım uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Lazer içerikli tedaviler hamilelik döneminde genellikle uygulanmamaktadır. Özellikle tüylerin giderilmesine yönelik olan lazer cihazlar hamilelikteki hormon değişimine bağlı sebeplerle tercih edilmemektedir.

Hamilelikte Siyah Nokta Tedavisi

Hamilelik döneminde cildin aşırı yağlanmasına ve anne adaylarının cilt bakımı dışındaki önceliklerinin ön planda olmasına bağlı olarak siyah noktalarda artış görülebilir.

Hamilelikte siyah noktaların temizliği için kil maskesi kullanılmasında sakınca yoktur. Ayrıca siyah nokta bantlarıyla da siyah nokta temizliği yapılabilir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Önerileri

Hamilelikte cilt bakımı Suna Dumankaya‘nın ve birçok uzmanın vermiş olduğu doğal tariflerle yapılabilir. Cilt için yapılacak en büyük iyilik su içmek ve her gün duş almaktır. Duş alırken suyun çok sıcak olmamasına, sürenin 10 dakikadan uzun olmamasına dikkat etmek gerekir.

Doğal zeytinyağlı sabunlar kullanılmasında sakınca yoktur. Hamilelik döneminde ciltteki en büyük problemlerden birisi de çatlaklardır. Çatlaklar oluşmadan önlem almak her zaman önemlidir ama bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın; çatlakların oluşmasını engelleyemezsiniz.

Çatlaklar için henüz karın büyümeye başlamadan kakao yağı kullanılabilir. Göbek bölgenize güvenmediğiniz, faydasını, zararını bilmediğiniz ürünleri sürmemeniz konusunda hassas olmalısınız.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamilelikte Cilt Bakımı Yaptırılır mı? Hamilelikte Cilt Bakımı Yaptırılır mı? için yorumda bulun

    Hamilelikte Cilt Bakımı Yaptırılır mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Cilt Bakımı Yaptırılır mı? için ilk yorumu yapabilirsin.