İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

İltihaplı sivilceyi geçirmek için gerek uzmanların önerdiği gerek kocakarı ilaçları denilen eski zamanlardan beri uygulanan yöntemler vardır.

ltihaplı sivilce tüm insanları en az bir kere gördüğü ve bu durumu çektiği bir sorundur. Normal sivilcelerden farklı olarak iltihaplı sivilcede daha fazla ve büyük kızarıklık, acı ve ağrı görülür.

Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta oluşan iltihaplı sivilceyi geçirmek için pek çok yol vardır. İltihaplı sivilce nasıl oluşur? İltihaplı sivilce nasıl geçer? İltihaplı sivilceyi geçirmek için hangi yöntemler uygulanır?

İltihaplı Sivilce Nasıl Oluşur?

İltihaplı sivilcenin oluşumunda pek çok etken rol oynar. Bunlardan en çok görülen sebebi kişinin ergenlik dönemine girmesidir. Eğer iltihaplı sivilcelerden şikâyet eden kişinin ebeveynleri de ergenlik dönemlerinde iltihaplı sivilce sorunu yaşamışsa çocuğun da yaşama ihtimali çok yüksektir.

İltihaplı sivilce kadınların epilasyondan sonra şikâyet ettiği büyük bir sorundur. Epilasyon yaptıran kadınların kıl kökleri açık hale geldiği için bu boşluklara bakteriler nüfuz eder. Bu sebeple iltihaplı sivilceler oluşur. Kıl dönmeleri sebebiyle de iltihaplı sivilce sorunu yaşanmaktadır.

Kadınlar adet dönemleri, hamilelik, lohusalık gibi hormonlarının aktif olarak değiştiği dönemlerde iltihaplı sivilcelerden şikâyet ederler. Her kadında görülmese de pek çok kadında hormon değişimi yaşanan dönemlerde sıkça rastlanır.

Stres ve uykusuzluk sorunları da iltihaplı sivilce oluşumuna neden olan etkenlerdir. Çok fazla stres ve uyku bozukluğu kişinin hormon yapısında bozukluğa uğratacağından dolayı stres ve uykusuzluğa maruz kalındığında kişide iltihaplı sivilce görülme ihtimali de artar.

Çok fazla yağlı gıda tüketim yoluna giden kişilerde de iltihaplı sivilceler görülür. Özellikle fast-food tüketiminin yaygın olduğu günümüzde fast-food dışında evde de yağlı gıdalarla beslenmek iltihaplı sivilce sorunun yaşanması durumunu kaçınılmaz yapar.

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

İltihaplı sivilceyi geçirmek için pek çok yol vardır. Oldukça doğal yöntemlerin dışında doktorların verdiği ilaçlarla da geçirmek mümkündür.

Eczaneden alınıp uygulanmak istenen ilaçlar arasında reçetesiz ilaçlarda vardır fakat iltihaplı sivilce şikâyeti olan kişinin önce doktora giderek iltihaplı sivilce nedenini öğrenerek ilaç kullanması daha sağlıklı bir yöntemdir.

İltihaplı Sivilceye Aloe Vera Çözümü

İltihaplı sivilceyi anında yok etmek için en etkili yöntemlerden biri aloe vera bitkisidir. Bu bitkiden çıkan jel kısım anti bakteriyel bir etkiye sahip olduğu için iltihaplı sivilceleri yok eder ve oluşumunu en aza indirir. Aloe vera içindeki jel kısmı iltihaplı sivilcenin olduğu bölgeye sürmek ya da aloe vera bitkisinden yapılmış maske ve temizleme jellerini kullanmak kısa sürede iltihaplı sivilcelerden kurtulmayı sağlar.

İltihaplı Sivilceye Aspirin Maskesi

İltihaplı sivilceyi yok etmek için uygulanan yöntemlerden biri de aspirin maskesidir. Asidik yapısı sayesinde aspirin kısa sürede sivilceleri kurutarak yok eder. Üstelik iz kalma ihtimali de yoktur. Aspirini suda ezip iltihaplı sivilceye sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyip yıkamak kısa sürede etki gösterecektir.

Bal İltihaplı Sivilceyi Geçirir Mİ?

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan bal iltihaplı sivilceyi yok etmek için birebir olan doğal ürünler arasındadır. İltihaplı sivilcenin olduğu bölgeye pamuk yardımıyla biraz bal sürmek 15-20 dakika bekledikten sonra o bölgeyi yıkamak iltihaplı sivilcenin zamanla yok olmasını sağlayacaktır.

Balın gözenekleri temizleme özelliği sayesinde yeni bir iltihaplı sivilce oluşumunu da engelleyecektir.

Buz İltihaplı Sivilceyi Yok Eder Mi?

İltihaplı sivilceyi yok etmek için buz yöntemi etkili bir yöntemdir. Buz vücuttaki ödem ve şişlikleri yok etmede birebir olduğu için iltihaplı sivilceye uygulamak da sonuç verir.

Buzu doğrudan iltihaplı sivilcenin bulunduğu alana uygulamak yerine temiz bir bez ya da pamuk parçası aracılığıyla uygulamak daha etkili olacaktır. Aynı zamanda buz gözenekleri sıkılaştırdığı için yeni bir iltihaplı sivilce oluşumunu da engeller.

İltihaplı Sivilceyi Geçirmek İçin Diş Macunu Kullanılır Mı?

İltihaplı sivilceden kurtulmak için uygulanan ve az bilinen bir yöntem olan diş macunu oldukça etkilidir. İltihaplı sivilcenin olduğu bölgeye uyguladıktan sonra kuruyana kadar beklemek ve sonrasında o bölgeyi yıkamak yeterli olacaktır. Geceden sürüp sabah yıkamak sivilcenin tamamen kaybolduğunu görmeyi sağlayacaktır.

İltihaplı Sivilceye Elma Sirkesi Çözümü

İltihaplı sivilceleri kurutmak için en iyi yöntemlerden biri elma sirkesidir. İçinde bulunan doğal asidik maddeler sayesinde iltihaplı sivilcelerden kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Temiz bir pamuk ve yarım bardak sirke ile iltihaplı sivilceleri yok etmek çok kolaydır. İltihaplı sivilcenin üstünde sirkeye batırılmış pamuğu gezdirip pamuk kuruyana kadar bekletmek kısa sürede sonuç almaya yardımcı olur.

İltihaplı Sivilceyi Geçirmek için Karbonat Kullanılır Mı?

İltihaplı sivilce oluşumunu azaltmak için birebir olan karbonat gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Günde iki defa karbonatla iltihaplı sivilceyi yıkamak hem iltihaplı sivilceyi geçirir hem de iltihaplı sivilce oluşumunu azaltır. Sade sodayla da aynı şekilde etki eder.

Limon İltihaplı Sivilceyi Geçirir Mi?

İltihaplı sivilceyi yok etmek için onu kurutmak en iyi yoldur. Bu nedenle iltihaplı sivilcelere en iyi gelen doğal ürün limondur.

Limonun içindeki asitli maddeler sayesince iltihaplı sivilce kısa bir sürede kurur ve yok olur. Aynı zamanda iz bırakmaz ve sivilcenin dağılmasına da neden olmaz. Günde iki defa iltihaplı sivilceye uygulanan limon sayesinde kısa sürede bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Salatalık İltihaplı Sivilceye İyi Gelir Mi?

Cildin pH değerini dengeleyen salatalık iltihaplı sivilcelere iyi gelen yöntemler arasındadır. Salatalığı blenderden geçirip suyunu soğutarak iltihaplı sivilcenin olduğu bölgeye uygulamak iltihaplı sivilcenin yavaş yavaş yok olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda salatalık gözenekleri sıkılaştırdığından dolayı yeni bir iltihaplı sivilcenin oluşumunu da en aza indirecektir.

Sarımsak İltihaplı Sivilceyi Geçirir Mi?

Bünyeyi sağlam tutan sarımsak iltihaplı sivilce oluşumunu engellemek için kullanılan doğal bir ilaç gibidir.

Sarımsak direkt olarak iltihaplı sivilce bölgesine uygulandığında cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle sarımsağı yiyerek bünyeyi güçlü tutmak iltihaplı sivilce oluşumunu da engelleyecektir.

İltihaplı Sivilceler İçin Suyu Kürü

Soğan suyu kürü iltihaplı sivilceyi yok etmek için en etkili yöntemlerden biridir. Kuru soğanı suda kaynattıktan sonra suyunu süzüp süzülen soğan suyu ile iltihaplı sivilcenin bulunduğu bölgeyi yıkamak etkili bir sonuç almak için yeterli olacaktır.

Haftada bir iki kere uygulamak iltihaplı sivilcelerin azalmasına ve kaybolmasını sağlar. Uygulama esnasında göze ve genital bölgeye gelmemesine dikkat edilmelidir.

Yoğurt İltihaplı Sivilcede İşe Yarar Mı?

İltihaplı sivilceden kurtulmak için en iyi yöntemlerden biri de yoğurt maskesidir. İçindeki laktik asit sayesinde hem ölü derilerden kurtulmak hem de iltihaplı sivilcelerden kurtulmak basittir. Üstelik yoğurt maskesi cildin parlaması için de etkili bir yöntemdir.

İltihaplı sivilcenin olduğu bölgeye saf yoğurdu sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra o bölgeyi yıkamak hızlı sonuç almaya yardımcı olur.

İltihaplı Sivilceye Zerdeçal Maskesi

İltihaplı sivilceyi geçirmek için zerdeçal maskesi yapmak iyi bir yöntemdir. Zerdeçal dışında bal ve elma sirkesi ile yapılan bu maske karıştırılarak iltihaplı sivilcenin olduğu bölgeye sürülür.

20-30 dakika arası beklendikten sonra maske uygulanan alan yıkanır. İki üç günde bir uygulamak iltihaplı sivilceleri yok için etkili bir zaman dilimidir.

 

 

 

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.