Islak Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Cildin daha ışıltılı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olan ıslak makyaj, her dönem moda olmaya devam ediyor. Yanlış bilinenin aksine cildi hiçbir şekilde yağlı göstermeyen makyajın en önemli özelliği, her ortama adapte edilebilir olmasıdır. Gündüz makyajı olarak tercih edebileceğiniz gibi geceleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanında şık bir toplantıda kullanılabileceğiniz gibi eğlence ortamlarında da güzel görünmenize yardımcı olacaktır.

Pratik ve çok da zorlu olmayan bu makyajın, kendine özgü birkaç tekniği bulunmaktadır. Bu teknikleri öğrendikten sonra rahatlıkla eliniz alışacak, kolay uygulayacaksınız.

Olduğunuzdan daha genç ve enerjik görünmek istiyorsanız ıslak makyajın kendine has tekniklerini öğrenmeniz gerekiyor.

Islak Makyaj Nedir?

İngilizcesi Wet Look olan ıslak makyajın, bayanların en sevdiği makyaj türlerinden biri olduğu bilinmektedir. Çoğunlukla ekran yüzlerinde görülen ve hayran kalınan bu makyaj, zaman içinde herkesin uygulayabileceği bir makyaj halini aldı.

Temelde ışıltıya dayalı olan ıslak makyajın en büyük avantajı, yüzdeki tüm problemleri örtebilmesidir. Parlaklık ya da ıslaklık kazandırılan bölge, kısa süre içerisinde tüm kusurlardan arınmış görünmektedir. Nitekim dikkat çeken bölgeler, çoğunlukla aydınlatıcı uygulanan yerler olmaktadır.

Sağlıklı olduğu kadar şık bir görünüm kazanmanıza da yardımcı olan ıslak makyajda diğer makyaj türlerinin aksine fondöten ağırlığı bulunmamaktadır. Dolayısıyla yüzünüzde makyajın korkunç ağırlığını hissetmenize gerek kalmamaktadır.

Islak Makyaj Cilde Nasıl Yapılır?

Islak makyajın ilk aşaması cilde uygulanmaktadır. Yapmanız gereken ilk şey yüzünüzü besleyecek, ışıltılı görünmesine yardımcı olacak bir serum tercih etmektir. Nemlendirirken daha güzel görünmenize yardımcı olan bu ürün makyajın da sabit kalmasını sağlamaktadır. Sonraki aşamada ne fondöten ne de pudra kullanmanıza gerek kalmadan renkli nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Renkli nemlendirici tercih ederken kendi cilt tonunuzu dengelemeyi unutmamalısınız. Aksi halde kötü görünen renk geçişleri oluşacaktır. Cilt makyajının bir sonraki basamağında aydınlatıcınızı uygulayın. Çene, alın, burun ve elmacık kemiklerinizin çıkıntı bölgelerine aydınlatıcınızı sürün. Bu şekilde makyajınızın temel görünümü ortaya çıkacaktır.

En son olarak da aydınlatıcı uygulamadığınız elmacık kemiklerinin alt kısımlarına allık kullanın. Doğru ve açık tonlarda seçilen allıklar, görüntünüzün doğal olmasına yardım eder.

 Islak Makyaj Göze Nasıl Yapılır?

Islak makyajın yapılmasının temel nedeni, cildin doğal ve şık görünmesini sağlamaktır. Bu nedenle yüzünüze ıslak makyaj yaptıysanız göz makyajınızı da bu orantıda uygulamalısınız. Abartılı renkler ve ürünler, makyajın komik görünmesine neden olacaktır.

Islak makyaj yaparken gözlerde esas olan aydınlıktır. Bu nedenle göz altınızı üçgen şekilde hesaplayıp o bölgeye hiç dokunmayın. Aydınlatıcı ya da kapatıcı kullanmayın. Gözlerinizin üst kısmına önce makyaj bazınızı sürün. Bazınız ne kadar transparan olursa o kadar güzel bir görünüm elde edersiniz.

Bazı, parmak uçlarınızla sürmeniz daha rahat dağılmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında kahverengi ve pudra tonlarında far geçişleri sağlayabilirsiniz. Islak makyajda önemli olan tüm yüze bakıldığında ılık ve doğal bir görüntü elde etmektir. Bu nedenle far renklerini daha sıcak renklerden tercih etmelisiniz. Patlak renkler denilen mavi, pembe, yeşil, turuncu, sarı ve siyahtan uzak kalmalısınız. Bu renkleri sürmeniz gerekiyorsa en açık tonlarını kullanmalısınız.

Far uygulamanız sona erdikten sonra maskara kullanabilirsiniz. Ne kadar az katlı maskara sürerseniz o kadar güzel bir görüntü elde edersiniz.

Islak Makyaj Dudağa Nasıl Yapılır?

Islak makyajda göz kadar önemli olan bir diğer detay da dudaklardır. Aydınlatıcı temelli bir makyaj olan ıslak makyajın, doğal kalması ve sağlıklı görünmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle ne kadar aydınlık bir makyaj isterseniz dudaklarınızı da o kadar açık renklerle renklendirmelisiniz.

Ruj seçiminizi makyajınızı nerede kullanacağınıza bağlı olarak seçebilirsiniz. Açık tonlar üzerinde yoğunlaşan bu makyajda, rujunuzun biraz daha pastel olması güzel bir görüntü kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kırmızı, bordo, mor ya da daha koyu bir renk tercih edebilirsiniz fakat bu durumda dudaklarınızın ön planda olacağını unutmamalısınız.

Makyajınız, aydınlık olduğu için rujunuzu ışıltılı seçmemeye özen göstermelisiniz. Bu nedenle yarı mat rujlar oldukça ideal bir görüntü kazanmanızı sağlayacaktır.

Ten Rengine Göre Islak Makyaj Nasıl Yapılmalı?

Cildinizin renk tonu, makyajınızın görünümü üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle ıslak makyaj gibi iddialı makyajlar yapmak istediğinizde renk tonlarını dengelemeniz oldukça önemlidir. Esmer ten rengine sahip olan bayanlar, kumral ve sarışınlara nazaran daha mat ancak daha yoğun aydınlatıcıları tercih etmelidir. Işıltılı aydınlatıcılar, esmer tenler üzerinde abartılı bir görüntü yaratmaktadır.

Kumral ve sarışın ten rengine sahip olan bayanlar, aydınlatıcılarını ışıltılı tercih edebilirler. Bunun yanında dikkat etmeleri gereken en önemli nokta nemlendiricilerinin tonlarıdır. Ne kadar dengeleyici ve ara tonlarda tercihleriniz olursa makyajınız o kadar şık görünecektir.

Islak Makyajda Hangi Ürünler Kullanılır?

Islak makyaj için olmazsa olmaz ürünler, aydınlatıcı ve allıktır. Bunun yanında renklendiren bir nemlendirici ya da makyaj bazı tercih edebilirsiniz. Islak makyaj denildiğinde herkesin kullanması gereken bu ürünlerin dışında keyfi olarak nitelendirilen ürünler de bulunmaktadır. Far uygulamasını yapmak zorunda olmadığınızı unutmamalısınız. Bir kat aydınlatıcı sürmeniz göz makyajınızın yeterince güzel görünmesini sağlayacaktır. Göz makyajında önemli olan kaliteli bir maskaradır. Tüm bunların yanında olması gereken bir diğer ürün de rujdur.

Islak Makyajda Önemli Olan Noktalar Nelerdir?

Islak makyaj yaparken en önemli olan nokta, elmacık kemiklerinizdir. Yüzünüzün en gölgeli kısmı olan bu bölgeyi, doğru aydınlatırsanız herhangi bir sorun yaşamadan makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Elmacık kemiklerinin yanı sıra dudaklar ile çene arasında kalan çukur kısım, kaşlar ile saç dipleri arasındaki kısım da dikkat gerektirmelidir. Tüm bunların yanı sıra ıslak makyajınızın güzel görünmesi için burnunuza, doğru şekli vermeniz gerekmektedir. Aydınlatıcınızı kontür kullanır gibi uygularsanız ton geçişleri ile yüzünüz kusursuz görünecektir.

Islak Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

Islak makyajınızın güzel ve sağlıklı bir görüntü sağlamasını istiyorsanız bu durumda bilmeniz gereken en önemli şey kalitedir. Kullandığınız her ürünün kaliteli olması, makyajınızın kusursuz görünmesine yardım edecektir. Bunun yanında ne kadar kalitesiz ürünler tercih ederseniz o kadar kötü ve komik bir görüntü ortaya çıkacaktır. Islak makyaj, yanlış yapıldığında ciddi manada komik bir görünüme neden olabilmektedir. Bunun için kaliteli ürünler almaya özen göstermelisiniz.

Yüzünüz esmerse bu durumda aydınlatıcınızı diğer bölgelere ekstra olarak kaş altlarınıza da uygulamanız gerekmektedir. Bu şekilde dilediğiniz ıslak görüntüyü elde etmeniz daha kolay olacaktır.

Islak Makyaj Yapmak Ne Kadar Sürer?

Islak makyaj henüz ilk denemelerinizde yaklaşık 1 saat sürecektir. Neyi nereye ne kadar uygulayacağınızı bilmeniz gerekmekte ve bunlarla biraz ekstra zaman harcanmaktadır. Elleriniz alışır ve malzemeleriniz de yeterli olursa en pratik makyajlardan biri olduğunu söylemek doğrudur. Islak makyajı düzenli olarak yapanlar en geç 20-25 dakika içerisinde makyajı tamamlayabilmektedir. Bu makyajla pratik ve mükemmel bir görüntü elde etmek oldukça kolaydır.

Islak Makyaj Ne Zaman Yapılmalı?

Islak makyaj yapmak için günün her anını tercih edebilirsiniz. Özellikle gece makyajları arasında en çok tercih edilen bu makyaj, şık bir elbise ile bütünleştiğinde kusursuz görünmenize yardımcı olacaktır. Herhangi bir davet, kokteyl, doğum günü, parti ya da düğünlerde ıslak makyaj ile en iddialı ve doğal görünen kişi siz olabilirsiniz.

Geceleri olduğu kadar gündüzleri de kullanılan ıslak makyaj, gündüz şıklığını yakalamak isteyenler için oldukça uygun bir makyaj türüdür.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Islak Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Islak Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Islak Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.