Kaş ve Kirpik Bakımı İçin Tarifler ve Uygulanışları

Nasıl ki saçlarınız zaman zaman herhangi bir sebepten dökülüyor, kirpik ve kaşlarınız da dökülebilir. Bu dökülmenin birden fazla nedeni vardır. Ancak sağlıklı bir bakımla, bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kirpik ve kaşlarınızın kopması, kırılması ve elbette dökülmesi; beslenmenizden strese kadar birçok nedene bağlanabilir. Yaşınız ve kullandığınız kozmetik ürünler de bu dökülmeleri destekler. Fakat kirpiklerinizi ve kaşlarını beslemeniz, daha güçlü olmasını daha gür çıkmasını sağlar. Üstelik bunu masrafsız ve doğal yollardan yapabilirsiniz.

Yeşil Çay ile Temizlik Güçlendirir

Kaş ve kirpikleriniz, gün içinde uzun süre makyaj ile kalıyorsa bu durum, dökülmelerin temel nedeni olabilir. Kozmetik ürünlerin birikmesi, cildin sağlıksız bir şekilde tıkanmasını sağlar. Nefes alamayan kökler, zaman içinde tüylerin dökülmesi sonucunu doğurur.

Bu nedenle kirpiklerinizi de kaşlarınızı da makyaj temizleyiciler ile güzelce temizlemelisiniz. Bu temizlikten sonra bile kirpiklerinizin rimel kalıntısıyla mücadelesini biliyor olmalısınız. İşte bu noktada, devreye yeşil çay giriyor. Taze demlenmiş yeşil çayı, cam bir sprey şişesine alın. Sonra makyajınızı temizledikten sonra bir de onunla kaş ve kirpik temizliği yapın. Ne kadar kalıntının biriktiğini kendiniz göreceksiniz.

Zeytinyağı ile Işıldayın

Kaş ve kirpikleriniz için yapacağınız en kaliteli bakım, zeytinyağı ile mümkün olur. Mükemmel bir ışıltı ve renk veren zeytinyağının kullanımı da oldukça basit.

Kirpiklerinizi ve kaşlarınızı güzelce temizledikten sonra her gece yatmadan hemen önce zeytinyağı bakımı yapın. Özellikle cam kapta olmasına özen gösterin. Uygulamayı kulak çöpü ile yapabilirsiniz. Ya da sprey içinde bulundurup pamuk üzerinden sürebilirsiniz. Bu ikisi de faydalı olacaktır.

Zeytinyağının saf ve organik olmasına ekstra özen göstermelisiniz. Çünkü kirpikler de kaşlar da direk göz ile bağlantılıdır. Emilen her ürün, gözlere zarar verebilir.

Kirpik ve Kaşınız Az ise Hint Yağı Kullanmalısınız

Kirpikleri ve kaşlarıyla ilgili sorunları olan bireylerin en büyük şikâyeti devamlı döküldüğü ve çok az kaldığı üzerine. Bunun çözümünü, Hint yağı ile bulabilmeniz mümkün. Üstelik hiçbir masrafa girmenize gerek yok.

2 çay kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı Hint yağı ve 1çay kaşığı E vitamini yağını karıştırıp bir süre dinlendirin. Sonra her gece yatmadan hemen önce kaş ve kirpiklerinize uygulayın. Bu uygulamadan yaklaşık bir hafta sonra yanıt alacaksınız. Üstelik bölgesel boşlukların olduğu tüy diplerinde, yeni yeni kirpik ve kaşların çıktığını göreceksiniz.

Kirpik Beslemek İçin Lavanta Yağı

Besleyici değeri olan yağlardan bir diğeri de lavanta yağıdır. Özellikle kaş ve kirpiklerde, kök dinlenmesini sağlayarak tüy diplerini canlı tutar. Lavanta yağını kullanmanızın asıl nedeni kirpik ve kaşlarınızın dibinde olan kozmetik birikimleri ortadan kaldırmak. Bu yağın, antibakteriyel özelliği sayesinde bunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Hızlı Uzayan Kirpikler İçin Sarımsak Mucizesi

Çok sık dökülen saçlar için tavsiye edilen sarımsak, aynı şekilde kaş ve kirpikler için de kullanılır. Gerek kaşlarda gerekse kirpiklerde ara ara dökülmeye bağlı boşluklar oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek adına sarımsağı ortadan ikiye bölüp yatmadan önce kirpik ve kaşlarınıza uygulayabilirsiniz. Kokusu, bir süre sorun yaratabilir ancak kısa zaman sonra aradaki farkı anlayabilirsiniz.

Sarımsağın bir diğer faydası da hızlı uzatmasıdır. Kullanılan serumlar ya da ilaçlar aylar boyunca hiç uzama göstermezken, sarımsak yaklaşık 3 hafta içinde rahatlıkla sonuç verir.

Sarımsak kullananlar, gün içinde makyaj kalıntılarının da yok olduğunu fark edebilirler. Çünkü içeriği antibakteriyel olduğu için tüy tiplerinin temizliğinde etkilidir. Kirpikleriniz ve kaşlarınızda ilk kullandığınız zamanlarda biraz yanma hissedebilirsiniz ancak zarar vermeyecektir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hande dedi ki:

    Kaş ve kirpikler için Hint yağı kadar etkili bir şey yok. Hem içeriği belli, bir sürü kimyasal yok hem de bir sürü para bayılmaya gerek yok.