Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Nedir? Nasıl Yapılır?

Yüz ifadesinde önemli bir yere sahip olan kaş, alındığında profesyonel bir şekil vermeye ihtiyaç duyar. Gerektiği şekilde alınmadığında ise muhakkak kaş kalınlığı ve kıl uzama yönü ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Kaş modasına dikkat edildiğinde kalın kaşın moda olduğu ve hatta kaşların doğal kalınlığında bırakılıp yalnızca toparlandığı görülmekte. Kalın ve doğal görünümlü kaş, uzun süre kaş alanlar için biraz zorlu bir süreç çünkü uzun zaman ince kalan kaşlar, kalın bırakılmak istense de aralıklı boşluklar ortaya çıkabiliyor. Kaş aralarında meydana gelen boşlukları kimi zaman kaş farı ile kapatmak mümkün fakat yerine daha kalıcı çözüm bulmak artık çok daha kolay.

İlginizi Çekebilir: Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Nedir?

Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte gerek kozmetik dünyası gerekse alternatif çözümler hızla artış göstermekte. Kaş düzeni ve daha güzel bir görünüm için dövme ya da kalıcı makyaj çok sık kullanılan alternatiflerdir. Tüm bunların yanı sıra kullanılacabilecek bir diğer çözüm kıl tekniğidir. Kıl tekniği diğerlerine nazaran daha doğal görünüm veren ayrıca organik olan kaş şekillendirme, boşluk doldurma, besleme tekniğidir.

Mikropigmentasyon olarak da bilinen kıl tekniği, kaşların kıl yapısı ve renklerine göre pigment seçip kişiye yerleştirme üzerine kuruludur. Daha çok yüz şekli ve kaş hatlarına bağlı olarak hazırlanan bu işlem estetik görünüme kazanmanın en kalıcı yollarından biridir.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

Kaş kontürü yaptırmanın birçok yolu bulunmaktadır fakat sizin için en uzun ömürlü olan uygulama çok daha sağlıklı ve pratik olacaktır. Makyaj ya da dövme yaptıranlara nazaran kıl tekniği ile kontür yaptıranların daha çok memnun kaldıkları da bilinmektedir. Kaş kontürü yaptıranların yorumları göz önüne alındığında pek çoğunun memnun kaldığını, süresi dolduktan sonra tekrar yaptıracaklarını görebilirsiniz.

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırılırken öncelikle yüzünüze en uygun kaş şekline karar verilmesi gerekmektedir. Bu süreçte yüzünüze yakışan kaş şekli kalemlerle çizilir. En uygun olana karar verildikten sonra lokal anestezi yapılır. Bölgesel uyuşukluk kaş bölgenizin ve yüzünüzün bir kısmını hissetmemenize yardımcı olur. Lokal anestezi, krem ile yapılacaktır. Daha sonra tek kullanımlık iğneler ile pigmentler deri altına yerleştirilir. Bu noktada en önemli şey renktir. Eğer renk yanlış seçilirse kaşlarınızın doğal görünmesi mümkün olmaz. Sonrasında işlem son bularak kaş altındaki deri dinlenmeye alınır.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Ne Kadar Sürer? Yan Etkileri Nelerdir?

Kıl tekniği ile kaş kontürü yapmak kişinin kendine ve yapacak olan uzmana göre değişkenlik gösterir. Uygun olan kaş şeklinin seçilmesiyle beraber yaklaşık 2 saat süren bir işlemdir. Bu noktada acele etmeden doğru şekle ve renge karar vermek önemlidir. Aksi halde en az 1,5-2 yıl bu sonucu düzeltmek durumunda kalabilirsiniz.

Kaş kontürü yaptıranların yorumlarına göz atıldığında işlem sırasında bazı yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Kaş diplerinin yanması, deride yanıklar ya da rengin istenmeyen şekilde sonuç vermesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Kıl tekniği zararları üzerine araştırma yapıldığında işinde uzmanlaşmış kişilere yaptırıldığında olumsuz sonuç alınmadığı dikkatinizi çekecektir.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırma kararı aldıysanız işinde uzman kişileri tercih etmelisiniz. Bunun yanında özel alanlarda yapılması gerektiğini asla unutmamalısınız. Klinik ve estetik merkezlerinde yapılan işlemin, ev ya da kuaför salonları gibi yetersiz alanlarda olması söz konusu değildir.

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırmadan önce regl döneminde olmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında işlemin et benleri, kılcal damar çatlakları ve doğum lekeleri üzerine yapılmayacağını unutmamalısınız.

Hamilelik döneminde kıl tekniği ile kaş kontürü yapılacaksa ilk 3 ayın sona ermesi gerektiğini bilmelisiniz.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Yaptırmak Acı Verir mi?

Kıl tekniği ile kaşlarınızda uzun süreli güzellik sağlamanız mümkün. Pratik ve oldukça sakin geçen kontür işlemi lokal anestezi ile yapılmaktadır. İşlem yapılırken herhangi bir kanama, yanma, acı çekme sorunu ortaya çıkmamaktadır. İşlem sonra erdiğinde deriniz duyarlılığını kazandığında da herhangi bir ağrıma söz konusu değildir.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırdığınızda işlem sona erdikten hemen sonra güneşe çıkılmamalıdır. Güneş ısısının yanında hamam, sauna gibi sıcak merkezlerde bulunulmamalıdır.

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırdıktan sonra çok sıcak su ile duş alınmamalıdır. Solaryuma girilmesi gerekiyorsa muhakkak kaşların kapatılması gerekmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra kabuk bağlama ya da deri atma sorunları meydana gelirse yapan uzmana danışılmalı ve bakım kremi kullanılmalıdır. Kabuklanma sonucunda el ile soymak kesinlikle tehlikelidir. Bakım kremini kaşlar için uygun olan içerikte almaya özen gösterilmelidir. Bunun dışında derinin rahatlaması ve biraz daha iyileşmesi için badem yağı, zeytinyağı bakımları da yapılabilmektedir. Kıl tekniği zararları bulunan bir teknik değildir fakat olumsuz sonuçlarla karşılaşmanız durumunda uzmanlarla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

 Kıl Tekniği ile Yapılan Kaş Kontürünün Kalıcılığı Ne Kadardır?

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırmak istediğinizde bunu en iyi uzmanlara yaptırmaya özen göstermelisiniz çünkü kullanılan boyadan araçlara kadar her unsur kaliteli kontür ortaya çıkarmalıdır. İyi yapılmış kaş kontürünün ömrü 1,5- 2 yıldır. Sürenin uzaması kaş ve deri yapınıza göre değişkenlik göstermektedir. Koyu renk kaşlara sahipseniz 2 ile 3 yıl arası kalıcılık mümkündür.

Rengi solan kontürü yaklaşık 7 ayda 1 kere tekrarlamanız canlılığına kavuşmasını sağlayacaktır.

Kıl Tekniği ile Kaş Yaptırmanın Dövmeden Farkı Nedir?

Kıl tekniği ile kaş yaptırmak isteyenler kaş kontürü yaptıranların yorumlarına dikkat ettiğinde avantajların farkına varacaktır. Her şeyden önce dövme ile yaptırılan kaşın sildirilmesi oldukça zordur. Kıl tekniği ise istenildiğinde silinip şekil değişikliğine uğrayabilmektedir.

Kıl tekniği zararları olmayan bir teknikken dövme ile yaptırılan kaşta kıl köklerinde hasar ortaya çıkmaktadır. Üstelik dövme yüz hatlarını keskin ve abartılı gösterirken, kıl tekniği yüzü en doğal halinde ortaya çıkarmaktadır.

Kıl Tekniği ile Kaş Kontürünü Kimler Yaptırabilir?

Kıl tekniğini kullanarak kaş kontürü yaptırmak isteyenler kaşlarının yapısını göz önünde bulundurarak bu kararı vermeliler. Doğuştan kaş seyrekliği bulunanlar, kaşlarında asimetrik problemler olanlar ve yanlış alım nedeniyle kaşlarını küstürmüş olanlar bu tekniği kullanabilirler. Bunun dışında daha güzel görünüme sahip olmak isteyen, kaşlarının daha kalın görünmesini dileyen herkes kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırabilir.

Kemoterapi Görenler Kıl Tekniği ile Kaş Kontürü Yaptırabilir mi?

Kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırmak isteyen herkes yaptıracağı yeri dikkatle seçmelidir. Kullanılan iğnelerden boyalara kadar her aracın özenle kullanıldığına, tek seferlik olduğuna emin olunmalıdır. Bu süreçte sağlıklı bireyler bir kez dikkat ediyorsa kemoterapi gören bireylerin üç kez dikkat etmesi gerekmektedir. Bilhassa tek kullanımlık iğnelerin kişiye özel olması durumundan emin olunmalıdır. Tüm şartlar uygun olduğunda kemoterapi gören bireyler de gerek erkek gerek bayan olmak üzere kıl tekniği ile kaş kontürü yaptırabilmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Arzu dedi ki:

    pek çok yararlı bilgiyi paylaşmışsınız ama en önemlisi de uzmanın geçmiş işlemleri ve maliyetten kaçılmayıp 1. sınıf doğal ve rengi değişmeyen pigmentlerin kullanılması sanırım. ancak böylelikle pişmanlık değil 1-2 yıl süren bir memnuniyet yaratacaktır yapılan işlem.