Cilt Kırışıklığı Neden Olur?

Kırışıklıklar neden oluşur sorusunu soran binlerce kişi oluyor. Sorunun nedeni bugün hala araştırılıyor ancak cevabı da az çok tahmin edilebiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok etken kırışıklık artışını tetikliyor. Yediğiniz yemeklerden uyduğunuz saate kadar yaptığınız her yanlış, kırışıklık oluşma riskini artıyor.

Kırışıklık cilt yüzeyinde meydana gelen kıvrımlar ve çizgiler olarak tanımlanmaktadır. Sadece yaşlılık belirtisi olarak algılansa da kırışıklık oluşumunun pek çok sebebi vardır. Yapılan bazı yanlışlar veya kırışıklık oluşumunu hızlandıran alışkanlıklar terkedildiği takdirde bu süreç yavaşlatılabilir.

Uyku Düzeni Kırışıklıkları Arttırır mı?

Düzenli uyumak hem ruhsal hem de fiziksel yönden kişinin sağlığının korunması için gerekiyor. Düzensiz ve yetersiz uyku cilt yaşlanmasını ve kırışıklık oluşumunu hızlandırıyor.

Sağlıklı şekilde uyku düzeni bulunmayan kişilerin yavaş yavaş tüm ciltlerinde kırışmalar meydana geliyor. Kırışıklıkların oluşma nedeni uyku esnasında cildi yenileyen hormonların salgılanamaması olarak biliniyor.

Yetersiz uykuyla beraber cilt yavaş yavaş hormonsal sıkıntı yaşamaya başlıyor. Beraberinde cilt yapısı da diğer tüm vücut sistemleri gibi durumdan etkileniyor.

Sigara ve Alkol Tüketimi Kırışıklık Yapar mı?

Kırışıklıklar neden olur sorusuna verilecek bir diğer cevap da zararlı alışkanlıklar oluyor. Zararlı alışkanlığı olan kişiler ciltlerinin de bu alışkanlıklara bağlı olarak bozulmaya başladığını görüyor.

Aşırı alkol ve sigara tüketimi cilt yapısını bozan ve kırışıklıklara neden olan zararlı alışkanlıklardır. Damar yapısında hasara sebep olmakta ve dokulara yeterli oksijen taşınmasını engellemektedir.

Vücudun gerektiği gibi oksijen alamıyor olması, hücrelerin yenilenmemesi, cildin tazelenmemesi anlamına gelir. Tazelenmeyen cilt olumlu anlamda hiçbir ilerleme kaydetmez.

Ayrıca alkol ve sigara tüketimi kollojen dokuya zarar verdikleri için hücreler daha çabuk yaşlanıyor. Yaşlanan hücreler, cilt yapısının kırışması sonucun doğmasına sebebiyet veriyor. Sigara ve her türlü alkole bağlı erken dönemde kırışıklıklar meydana geliyor.

Stres Kırışıklıklara Neden Olur Mu?

Stres yaşlandırır mı sorusunun cevabı evet olabilir. Stresli bir hayata sahipseniz yaşlanmanız kaçınılmaz olabilir çünkü vücut ihtiyacı olan yeniliği, dinçliği ve enerjiyi sizden bulamıyordur.

Pozitif düşüncenin cilt üzerinde olumlu sonuç yarattığı iyi bilinir. Sizin hayatınızda pozitiften çok negatif bir enerji varsa yaşlanmaya çok daha erken başlıyorsunuz demektir.

Stresli bir yaşantı süren kişiler alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklara meyletmenin yanı sıra düzensiz uyku ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarına da sahiptir. Stresli yaşantıdan uzak durulmalı ve hayata daha pozitif yaklaşılmalıdır.

Güneş Kırışıklıklara Neden Olur Mu?

Güneş kırışıklık oluşturur mu sorusunu soranlardan biriyseniz cevabın evet olduğunu duyabilirsiniz. Pek çok kişi tüm yıl boyunca tatili bekler. Ne var ki beklenen bu tatiller uzadığında cilt için birer tehdit halini alabilirler.

Tatilin uzaması daha uzun süre güneşe maruz kalmak daha uzun süre tuzlu suyla beraber olmak anlamına gelebilir. Tuzlu suyla kalan vücudun doğrudan güneşe maruz kalması kırışıklıkların artmasına neden olabilir.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden biri de cilt yaşlanmasına sebep olmaktadır. Özellikle güneşin en dik geldiği saatlerde güneşlenmek bu etkiyi kat kat artırmaktadır.

Sabah erken saatlerde veya akşam üzeri kısa süreli olarak güneşlenmek kırışıklıkları engellemekte etkili olacaktır.

Cilt Neden Kırışır?

Cilt Neden Kırışır?

Makyajlı Uyumak Kırışıklık Yapar mı?

Erken yaşta kırışıklık nedenleri dendiği zaman akla gelen başlıklardan biri de temizlik oluyor. Temizlik elleri veyahut vücudu yıkamaktan ibaret değil aynı zamanda bakımı da kapsıyor. Bilhassa genç kızların yaşadığı makyajla uyuma durumu kırışıklıkları doğrudan arttırıyor. İçeriği bitkisel olan makyaj temizleme ürünlerini kullanmak kırışıklıkların biraz daha geç çıkmasını sağlıyor.

Çeşitli makyaj malzemeleri ile gün boyu hava almayan cilt, gece de makyaj temizliği yapılmaması sonucu havasız kalmakta ve buradaki hücreler kendilerini yenileyememektedir.

Her gece mutlaka uygun makyaj temizleyiciler ile cilt temizlenmeli ve sonra uykuya geçilmelidir. Gece boyunca cilt yenilenince ve kırışıklıkların artmasının önüne geçilebilir.

Ani Kilo Alıp Vermek Kırışıklık Yapar mı?

Erken yaşta yüz kırışıklığının neden olduğunu merak ediyorsanız kilo dengenize göz gezdirebilirsiniz. Fazla kilo alıp verme durumlarında da kırışıklıkların arttığını görebilirsiniz.

Özellikle ani kilo alıp vermeler cildin şaşırmasına, hızlı şekilde deride değişim yaşanmasına neden olur. Şok diyetler, kırışıklığa neden olan genel başlıklardandır.

Ani kilo kaybı veya kilo alınması cildin esnekliğini kaybederek sarkmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple gereksiz kilo alıp vermemenin yanı sıra sağlıklı diyetler ile haftada ortalama 1 kg kaybedilecek veya alınacak şekilde uygun diyet programları takip edilmelidir.

Hızlıca zayıflayıp cildi yaşlandırmaktansa daha yumuşak, hafif ve yavaş kilo vermek çok daha sağlıklı kabul edilir.

Şekerli Gıdalar Kırışıklık Yapar mı?

Alında kırışıklık neden olur, cildim neden kırışıyor diye sorabilirsiniz. Yaşadığınız her anın cilt üzerinde etkili olduğunu aklınızda bulunduruyor olmanız önemli. S

tresten yediğiniz yemeğe kadar her detay cildinizin kırışmasına neden oluyor olabilir. Bu kategoride yer alan başlıklardan biri de şekerli gıdalardır. Şekerli gıdaları ne kadar tüketirseniz kırışıklıklarınızın da o kadar artacağından emin olabilirsiniz.

Şekerli gıdalar cilt yaşlanmasını yüksek oranda arttırır. Yaşlanmayı en aza indirmek için şekerli gıdaları kesmek, tatlandırıcılardan uzak durmak işe yarayabilir.

Şekerli gıdaları aşırı tüketmek vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır ve başta cilt yaşlanması olmak üzere bazı cilt sorunlarına da yol açmaktadır. Bu yüzden şeker tüketimi sınırlandırılabilir,  gün içerisinde tüketilen öğünler dengelenebilir.

Susuz Kalmak Kırışıklığa Neden Olur mu?

Su, insan vücudu için hayati öneme sahip. Nasıl ki yaşamak için suya ihtiyaç varsa insan vücudunda her türlü yenilik için de suya ihtiyaç var. Cilt kırışıklıklarının önüne geçmek de aynı şekilde suya dayanan sorunlar arasında yer alır.

Ne kadar az su tüketirseniz cildiniz o kadar hızlı yaşlanır. Yaşlanmayı, kırışıklığı azaltmak için günde en az 2,5 litre su tüketilmesi önemlidir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kırışıklıklar Neden Oluşur? Cilt Kırışıklığı Neden Olur? için yorumda bulun

    Cilt Kırışıklığı Neden Olur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cilt Kırışıklığı Neden Olur? için ilk yorumu yapabilirsin.