Lazer Kansere Neden Olur Mu?

Lazer kansere neden olur mu konusu lazere gitmek isteyen kişilerin tedirgin olmasına neden olan konulardan biridir. Vücutta görülen tüylenmeler, lekelenmeler ve benzeri vücut kusurları için tercih edilen lazer uygulamaları, yapılan araştırmalar sonucunda endişe verici kabul edilmektedir.

Cilt derisi ve gözenekleri üzerinden yapılan uygulama, deri altına hitap ederek vücudun çalışma metabolizmasını derinden değiştirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla kişinin vücudunun çalışma düzeninde değişim olması belli başlı komplikasyon ihtimallerini akıllara getirmektedir.

Lazer epilasyon ile ilgili en sık duyulan endişe lazer epilasyon zararları kansere neden olur mu şeklindedir. Yapılan araştırmalar henüz net bir cevap vermek için yeterli görülmese de kişilerin bu konuda temkinli olması önerilmektedir.

Lazer Kansere Neden Olur mu?

Çoğunlukla estetik kaygılar nedeniyle yapılmak istenen lazer epilasyon, bay bayan fark etmeksizin herkesin merak ettiği bir işlemdir. Erkeklerde göğüs ve yüz bölgesi, bayanlarda ise kol altı, bacak, bikini bölgesi ve yüz için uygulanmaktadır. Yalnızca epilasyon işlem olarak gerçekleştirilmeyen lazer, cilde farklı nedenlerle de uygulanabilmektedir.

Birçok uzman için yapılan lazer epilasyon kanser sebebi kabul edilmektedir. Bunun yanında lazere ihtiyaç duyulan tüm işlemler de kanser sonucunu doğurabilmektedir.

Kişilerin kanser sıkıntısı yaşamasındansa lazer uygulamasını reddetmeleri çok daha sağlıklı olmaktadır. Ne var ki toplum içinde görünüm kaygısı yaşayan pek çok kişi bu riske rağmen lazer epilasyonu kabul etmektedir.

Lazer Neden Kansere Sebep Olur?

Lazer yaptıran kişiler her ne kadar durumun ciddiyetinin farkında olmasalar da hemen her uzman bu konuda gerekli uyarıyı yapmaktadır. Temel olarak ışın ve ısı sistemi üzerine kurulu olan lazer, kişilerin cildine ışın verilmesidir.

Verilen bu ışınlar, güneş spektrumları olarak bilinmektedir. Güneş yanığının birkaç kat daha fazlası olarak nitelendirilmesi mümkündür.

Yapılan araştırmalar sonucunda güneş yanığının aşırı derecede alınması halinde birkaç yıl içerisinde kansere neden olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla lazer için de aynı şeyi söylemek oldukça mümkündür. Bu nedenle lazer epilasyonun zararları nelerdir diye sorulduğunda akla ilk olarak kanser gelmelidir.

Lazer Hangi Kanser Türüne Neden Olur?

Lazer hangi amaçla yapılıyor olursa olsun cilde ışın verilmesi, deri altının ısı ve ışın ile yakılması durumudur. Tüm lazer işlemlerinin hemen hepsi periyodlar şeklinde yapılmaktadır. Bu periyodlarda kişi tekrar tekrar aynı işleme tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla cildin lazer ile muhatap olduğu bölge deridir. Derinin kanser türlerinden en yakın olduğu çeşit ise cilt kanseridir. Cilt kanseri, lazerin beklenen sonuçları arasında yer almaktadır.

Lazerin Kanser Etkisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Henüz hiçbir yazılı kaynakta lazerin kansere neden olduğunu söyleyen cümleler göremezsiniz. Bunun nedeni lazerin geç komplikasyon oluşturmasıdır.

Lazer epilasyon ve diğer lazer işlemleri yapmak isteyen kişiler o an veyahut birkaç ay içerisinde olumsuz sonuçlarını görmezler. Bunun yanında geç komplikasyon ismi verilen etkiler 15-20 yıl sonra kendini göstermeye başlayabilir.

Lazer için net bir şekilde kansere neden olur demek doğru değildir fakat kansere neden olamaması için hiçbir engel de bulunmamaktadır. Lazer epilasyon zararları yorumlara açık bir konudur. Birçok uzman farklı görüşlere sahip olsa da uzun süre içerisinde sonuçları görebilmek mümkündür.

Lazer Yaptırıp Kanserden Korunmak Mümkün mü?

İstenmeyen tüylerden kurtulma, yüz gerdirme, cilt lekelerini onarma gibi çok yönlü etkiye sahip olan lazer birçok kişinin vazgeçemediği işlemlerden biridir.

Riskleri göz önüne getirildiğinde lazerin çok yönlü olumsuzluğa neden oluşturabileceği unutulmamalıdır. Bununla beraber lazer epilasyon yaptıran kişilerin yorumları ise aksini iddia etmektedir. Her ne kadar pek çok kişi lazerin etki yaratmadığını iddia etse de uzmanlar birkaç yıl içinde dahi korunmanın mümkün olmadığını dile getirmektedir.

Lazer her ne korunma şartı altında olunursa olunsun kansere kaynaklık etmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Lazer Kansere Neden Olur mu? Lazer Kansere Neden Olur Mu? için yorumda bulun

    Lazer Kansere Neden Olur Mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lazer Kansere Neden Olur Mu? için ilk yorumu yapabilirsin.