Makyaj Sabitleyici Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makyaj sabitleyici, makyajın akıcılığını yüzde kötü bir görüntü oluşturmasını engellemektedir. Dolayısıyla düzenli olarak makyaj sabitleyici kullanıldığında makyajın yüzde oluşturduğu görüntü çok daha zarif olmaktadır.

Makyaj yapan bayanların hemen hepsi yağmurlu günlerde, ağladığında veyahut yüzleri terlediğinde makyajın aktığından şikâyet ederler. Akan makyaj ise özellikle burun kenarında, gözeneklerin geniş olduğu bölgelerde birikinti oluşturmaktadır.

Oluşan bu kötü görüntüyü engellemek ve makyajınızın ilk anki gibi kalmasını sağlamak için makyaj sabitleyici kullanmanız gerekmektedir.

Makyaj Sabitleyici Nedir?

Özenle birkaç saatte yapılan makyajın saatlerce aynı şekilde korunmasını sağlayan kozmetik ürüne makyaj sabitleyici ismi verilmektedir. Hemen her markanın ürettiği makyaj sabitleyici ürünler, makyajınızın birçok olumsuz etkiden kurtulmasına yardım edecektir. Hava durumundan cilt türüne kadar makyajı çok yönlü tehdit eden unsurlar, makyaj sabitleyiciyi mecbur kılmaktadır.

Son dönemlerde kullanımı hızla artan makyaj sabitleyici kullananlar da makyajın uzun süre kalıcı olduğunu dile getirmektedir. Dolayısıyla kişinin verdiği emeğin zayi olmaması açısından makyaj sabitleyiciler önemlidir.

[duyuru] İlginizi Çekebilir: Makyaj Sabitleyici Tavsiyeleri ve Yorumları [/duyuru]

Makyaj Sabitleyici Özellikleri

Makyaj sonrasında makyaj sabitleyici kullanıp kullanmama konusunda tereddüt yaşayanlar, cilde hangi etkileri olduğunu iyi bilmelidir. Cilde herhangi bir renk vermeyen makyaj sabitleyiciler transparandır. Cilt renginiz ve makyajınız üzerinde herhangi bir ton değişimine neden olmamaktadır.

Sabitleyicilerin en temel özelliği cilt türüne göre üretilmeleridir. Makyaj sabitleyici sprey zararları bulunan bir ürün değildir fakat kendi cilt türünüze uygun olmayan bir ürün kullandığınızda olumsuz yan etkilerini görebilmeniz mümkündür.

Birkaç çeşidi bulunan makyaj sabitleyiciler mat bitişli ve ışıltı veren olmak üzere 2 türde satılmaktadır. Kişi hangi makyaj türünü ağırlıklı olarak yapıyorsa buna göre seçim yapmalıdır.

Özellikle gece makyajları için ışıltılı makyaj sabitleyiciler çok daha hoş görüntü kazandırmaktadır. Gün içinde farklı nedenlerle akan makyaj içinse mat bitişli sabitleyiciler tavsiye edilmektedir.

Makyaj Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

Makyaj sabitleyiciyi almaya karar verdikten sonra nasıl ve ne zaman kullanmanız gerektiğine kendiniz karar vermelisiniz. Her gün makyaj yapan biriyseniz cildinizin yapısına göre tercihte bulunabilirsiniz. Makyajınız cilt yapınız nedeniyle sık sık akıyorsa bu durumda her makyaj sonrasında kullanmanız gerekmektedir.

Nadiren gece makyajı veyahut özel makyaj yapıyorsanız bu durumda ışıltılı makyaj sabitleyiciyi tercih edebilirsiniz.

Makyajınızı yapıp son rötuşları da tamamladıktan sonra makyaj sabitleyici spreyi sıkabilirsiniz. Spreyi sıkma anında gözlerinizi kapatmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde yanma ve gözyaşı sorununa neden olacaktır.

Makyaj sabitleyici sprey kullanmak isteyen bayanların pek çoğu Avon makyaj sabitleyici nasıl kullanılır, Flormar makyaj sabitleyici ne zaman sıkılmalıdır tarzında sorular sormaktadır. Ürününüzün markası ne olursa olsun makyaj sonrasında yalnızca 1-2 kez püskürtmeniz yeterli olacaktır.

Makyaj Sabitleyici Kullanmanın Avantajları

Makyaj sabitleyici kullanmanın en büyük avantajı makyajın herhangi bir nedenle akmasına engel olmaktır. Özellikle terleme, yağlanma gibi etkilerle makyajı kusan ciltler için makyaj sabitleme işlemi çok önemlidir.

Cilt üzerinde makyajınızı yaptığınız anda oluşan tokluk görüntüsü makyaj spreyi ile güçlenmektedir. Öyle ki kişi mat bitişli makyaj sabitleyicisi tercih ettiği zaman yüzünde düzenli, sorunsuz bir makyaj görüntüsü oluşturmaktadır.

Evde Makyaj Sabitleyici Yapımı

Makyaj sabitleyiciler için para vermek istemeyen daha sağlıklı bir ürün kullanmayı tercih eden kişiler için makyaj sabitleyici yapımı oldukça kolaydır. Elinizde bulunan sprey kapaklı cam bir şişenin içerisine 1 ölçek gliserin doldurmalısınız.

Üzerine aynı oranda gül suyu ilave etmelisiniz. Ağız kısmını kapattıktan sonra güzelce çalkalamalısınız. Cildiniz kuru veyahut karma ise içine 3 damla zeytinyağı damlatabilirsiniz. Sonrasında makyajınızdan hemen sonra kullanabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Burcu dedi ki:

    Benim de çocukluktan beri ilgi alanım ve çok sevdiğim şey Çin şanslısınız keşke ben de sizin gibi bir uzman olabilseydim benim nasibimde de öğretmen olmak varmış ☺️

    • Büşra Yurdanur dedi ki:

      Kısmet Burcu hanım 🙂 Siz de pek çok çocuğun hayatına dokunarak geleceğimizi şekillendiriyorsunuz.