Nanenin Cilde Faydaları ve Kullanımı

Doğada doğal yollardan toplanan ve insan vücuduna her açıdan fayda sağlayan bitkilerden bir tanesi de nanedir. Soğuk algınlığından baş ağrısına kadar pek çok hastalığa şifa olan nane aynı zamanda cilt güzelliği konusunda da oldukça etkili.

Kurusu ya da tazesi fark etmeksizin yüzünüze, teninize düzenli olarak uyguladığınız nane kürleri, kısa sürede kendini gösterecek ve sıkılaşmadan pürüzsüzlüğe kadar her konuda yardımcınız olacaktır.

Cilt bakımı için nane kullanımı asırlardır devam eden geleneklerden biridir. Özellikle bayanların selülit, sarkma ve kırışıklık konusundaki dertlerine nane ile yıllardır çözüm üretilmektedir.

Nanenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Nane yaprağının cilt üzerinde en büyük etkisi sıkılaştırmasıdır. Özellikle bacak ve kollar üzerinde çokça faydası bulunmaktadır. Kol dirseğiniz ile omzunuz arasında kalan etli bölgenin sarkmasına engel olmak için nane kürü tercih edebilirsiniz. Kürü yaprakları kaynatıp vazelinle beraber kollarınıza sürüp bağlamanız yeterlidir. Cildiniz bu şekilde sıkılaşacak sarkmalar engellenecektir.

Yüz sıkılığı içinse tercih etmeniz gereken en temel bakım, taze yapraklar kullanarak hazırlanmalıdır. Yaprakları bir müddet suda kaynattıktan sonra yüzünüze yapıştırarak teninize işlemesine izin vermelisiniz.

Nane ile Ciltte Gerginlik

Cildinizin her an gergin ve canlı kalmasını istiyorsanız tazelik kazanmanıza yardımcı olacak nane maskesini muhakkak kullanmalısınız. 5 kaşık kuru naneyi ılık suyun içinde kaynatın. Kaynadıktan sonra yarım saat kadar bekletin. Soğuduktan sonra içine bir tatlı kaşığı salatalık rendesi ilave edin. Bunun yanında havuç rendeleyerek suyunu nane karışımının içine sıkın. Günde iki kez sabah ve gece olmak üzere yüzünüze bu su ile masaj yapın. Masaj sonrası 20 dakika bekleterek yüzünüzü yıkayın. Cildinizin dinlendiğini ve gerildiğini fark edeceksiniz. Nane, yüzde botoks etkisi yaratmaktadır.

Nane ile Doğal Tonik

Naneyi cildinizde temizlik amacıyla kullanmanız mümkün. Pek çok kozmetik markasının yakalayamadığı temizliği sağlayan nane, pratik ve hızlı şekilde yüzünüzü arındıracaktır. Tüm bunların yanı sıra cildinizin olduğundan parlak ve daha canlı görünmesini de sağlayacaktır.

Taze nane yapraklarını cam şişenin içine atarak bir gün soğuk suda bekletmelisiniz. Suyun yaprakların hemen üzerine çıkacak kadar az olmasına dikkat etmelisiniz. Dinlenen suyu süzdükten sonra sprey ağızlı bir şişenin içine boşaltabilirsiniz. Sabah uyandığınızda ve gece uyumadan önce birer kez muhakkak yüzünüze uygulayıp pamuk yardımıyla cildinizi silmelisiniz. Cildinizin tertemiz olmasını sağlayacaktır.

Nane ile Göz Altı Torbalarından Kurtulun

Gözlerinizin altında kimi zaman uykusuzluktan kimi zaman stresten kimi zaman da ağlamaktan torbalar meydana gelir. Kullanabileceğiniz en iyi kapatıcılar dahi göz altında meydana gelen torbalara uzun süreli çözüm olamamaktadır. Gözlerinizin dinlenmesi ve torbaların sönükleşmesi için nane bandajları hazırlayabilirsiniz.

Taze nane yapraklarını, içini boşalttığınız poşet çay torbalarının içine doldurun. 1 poşet için 3 yaprak nane yeterli olacaktır. Hafifçe ıslattıktan sonra uyumadan önce gözlerinizin üzerinde bir saat kadar bekletin. Düşmesine engel olmak için uyku bandı kullanabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında göz altı torbalarınız tamamen kaybolmuş olacaktır. Ayrıca nane bakımının göz altı morluklarına da çok iyi geldiğini fark edeceksiniz.

Nane ile Yüz Kırışıklıkları Son Bulur

Yaş ilerlemesine paralel olarak vücudun her noktasında birtakım kırışıklıklar meydana gelmektedir. Özellikle kaz ayağı ismi verilen göz çevresi çizgileri ve çene altı kırışıklıkları pek çok bayanın rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Birbirinden farklı operasyonlarla bu kırışıklıklardan kurtulmak mümkün ancak doğal yöntemler de yok değil. En ideal ve acısız yöntem ise nane. Nane ile yüzünüzdeki tüm kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika kaynattıktan sonra demlemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında temiz bir tülbent ya da mendili dokundurup yüzünüzün her noktasına tampon şeklinde uygulayabilirsiniz.

 

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İrade dedi ki:

    Çox sağ olun.