Parfümün Kalıcılığı Nasıl Sağlanır?

Parfüm, kişilerin kişisel bakımı için en önemli etmenlerin başında geliyor. Ancak parfüm kullanmak için parfüm seçimi ve kullandığınız parfümün kalıcılığı son derece önemli. Kişinin önce kendini daha rahat ve bakımlı hissetmesi, sonra da bulunduğu ortamlarda hoş bir koku bırakma isteği parfüm seçimini ve kalıcılığını daha önemli hâle getirmektedir.

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Parfümün kalıcılığını etkileyen ilk ve en önemli faktör, parfümün kalitesidir. Piyasada, kozmetik ürünleri satan her mağazada sayısız parfüm çeşidi vardır. Çok ucuz, çok pahalı ya da uygun fiyatlı sayısız parfüm arasından istediğinizi seçme imkânına sahipsiniz.

Parfümünüze karar verirken kokusunun yanında kalıcı olmasına da özen gösteriyorsanız nispeten kaliteli ürünleri seçmelisiniz. Satın alırken çok hoşunuza giden bir koku, mağazadan çıktığınız anda bile etkisini kaybedebilir. Bazı kokular da vardır ki saatlerce kendini hissettirir. Kaliteli parfümler, uygun kullanıldığında istediğiniz performansı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kozmetik Ürünler Bozulur Mu?

Parfümün Kalıcı Olması İçin Püf Noktaları

Parfümün temiz tene sürülmesi çok önemli. Vücutta önceden kalmış bir koku, çok hafif de olsa, kullanacağınız parfümü olumsuz etkiler. Teninizde uzun süre kalmasını istiyorsanız, banyodan sonra kullanmaya özen göstermelisiniz.

Saçlarınız açıkken, banyodan sonra parfüm sıktığınız fırçayla saçlarınızı tarar ve kendi halinde kurumaya bırakırsanız, parfümün kokusu birkaç gün, çevrenize mis gibi kokular yayacaktır.

Dikkat edilecek bir nokta, saçlar açıkken boyun bölgesi ve kulak arkasına parfüm sıkmamaktır. Çünkü parfümdeki koku moleküllerinin havaya yayılma olanağı bulması gerekir. Aksi takdirde bir süre sonra ekşi bir kokuya dönüşecektir. Saçlarınızı topladığınız zaman,  boyun bölgesi, kulak altı gibi açık tene sıkılan parfüm daha kalıcı olacaktır.

Parfümü nemli tene uygulamak daha iyi bir performans kazandırır. Bu yüzden kuru bir cilde sahipseniz mutlaka parfüm sıkmadan önce vücudunuzu nemlendirmelisiniz. Varsa, parfümünüzün yan ürünü olan vücut losyonlarını kullandığınızda kokunuzun daha belirgin ve kalıcı olduğunu göreceksiniz.

Parfümün Kalıcı Olması İçin Hangi Noktalara Sıkılmalı?

Parfümdeki koku molekülleri havaya dağıldığı zaman güzel ve uzun süreli olur. Vücudumuzda özellikle boyun bölgesi, bilekler gibi nabız yerlerine sıkmak, parfümünüzün havayla temasını sağlayacaktır. Ayrıca yaz aylarında omuz üstü, dirsek içi ve diz arkası gibi hareketli bölgeler de, parfüm sıkmak için uygun bölgelerdir.

Unutulmaması gereken son önemli nokta; kullandıktan sonra parfüm şişesinin kapağı mutlaka hava almayacak biçimde kapatılmalıdır. Kutusunda ya da serin ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Aksi takdirde kullanmanıza fırsat kalmadan koku uçar ve silik bir hâle gelir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Parfümün Kalıcılığı Nasıl Sağlanır? için yorumda bulun

    Parfümün Kalıcılığı Nasıl Sağlanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Parfümün Kalıcılığı Nasıl Sağlanır? için ilk yorumu yapabilirsin.