Pirinç Unu Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Pirinç unu maskesi, birçok cilt rahatsızlıklarına iyi gelen bir maskedir. Uzun zaman önce bu maske, sadece cilt lekelerini için yapılıyordu. Fakat maskeyi uyguladıkça birçok cilt rahatsızlıklarını önlediği görülmüştür.

Pirinç Unu Maskesi Ne İşe Yarar?

İçerdiği toz olan pirinç ile cildin rengini açar ve cilt lekelerinde etkilidir. Güneşin zararlı ışınlarının cilde zarar vermesini önler. Ayrıca güneş yanıkları tedavisinde de etkilidir. En önemli faydası ise cildi sivilcelerden arındırır ve sivilce oluşumunu engeller. Cilde hiçbir zararı bulunmayan ve doğal olan bu maske, aynı zamanda cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.

Pirinç Unu Maskesi Malzemeleri

 • 2 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı süt tozu
 • 1 buçuk tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Gerektiği kadar su

Pirinç Unu Maskesi Yapılışı Ve Uygulanışı

Bir kaba pirinç unu ve yeterli miktarda süz tozu koyulduktan sonra karıştırılır. İyice karıştıktan sonra zeytinyağı da eklenir ve birkaç dakika daha karıştırılır. Daha sonra su eklenerek, karışım krem kıvamına getirilir. Maske hazırlandıktan sonra ciltte yoğun olan lekelerden başlanarak, bütün yüze sürülür. Yaklaşık olarak 30-35 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra ise, cilde herhangi bir şey uygulamadan ılık su ile durulanır. İsteğe ve cilt tipine bağlı olarak, haftada 2 ila 4 kere yapılabilir. Zaten herhangi bir kimyasal ya da katkı maddesi içermediği için cilde bir zararı dokunmayacaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Fatoş dedi ki:

  Havalar ısınınca hemen güneş lekelerim oluşuyor. Onlar için denedim maskeyi. Elbette bir anda tüm cilt sorunları çözülmüyor ama lekeler silikleşti. Bana iyi geldi.

  • Tuba dedi ki:

   Pirinç unuyla maske yaptım ama 2 kullanımda cidid bir sonuç alamadım. Siz ne kadar kullandınız acaba?