Profesyonel Makyaj Hileleri ile 6 Adımda Kusursuz Makyaj

Güzel ve eksiksiz yapılmış bir makyaj ile güzelliğinizi daha çok göz önüne çıkarabilirsiniz. Ayrıca kusursuz bir görünüm ile cildinizde rahatsız olduğunuz noktaları ustaca gizleyebilirsiniz. Hemen her kadın mükemmel bir makyajla muhteşem bir görüntü yakalayabilir. Önemli olan doğru teknikleri kullanabilmektir. Bunun yanında malzemelerinizin tam ve kaliteli olması da ekstra önemlidir.

Cildinizin, gözlerinizin ve dudaklarınızın makyaj hilesi ile boyut ve yapı değiştireceğini biliyor olmalısınız. Eliniz profesyonel makyaja ne kadar yatkın ise makyaj hileleriyle cildinizi o kadar mükemmel gösterebilirsiniz.

Makyaj Yaparken Kullanılabilecek Makyaj Hileleri

Cilt makyajınıza başlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eksiksiz malzemeyle yola çıkmanızdır. Doğru fondöten, pudra, aydınlatıcı, baz ve allık ile profesyonel bir makyaj çıkarabilirsiniz. Kusursuz görünümü yakalayabilmek için öncelikle cildinizi makyaja hazırlamalısınız.

Hazırlanmış bir cilt, makyajın en büyük hilesidir. Kirli bir tene yapılan makyaj, acemice görünürken temiz ve arındırılmış bir tene yapılan makyaj, profesyonel görünecektir.

Cildinizi temizledikten sonra daha kalıcı bir makyaj için baz uygulamalısınız. Bazınızı ışıltısız ve mat tonlarda seçerseniz teniniz daha keskin ve karakteristik görünecektir. Sonrasında fondöteninizi uygulayabilirsiniz.

Fondöten seçimi, profesyonel makyajın en önemli noktasıdır. Daha aydınlık bir ton için kendi ten renginizden asla şaşmamalısınız. Bunun yanında fondöteni uygularken asla fırça kullanmamalısınız. Tercihiniz ya sünger ya da elleriniz olmalıdır. Bu şekilde fondöten cildinizin çizgilerine dolmayacaktır.

Profesyonel Makyaj Pudra ve Aydınlatıcı Hileleri

Profesyonel yapılmış bir makyaj için fondöten kullanımından hemen sonra sabitleyici pudra kullanımına geçilmelidir. Sabitleyici pudranızı transparan seçerseniz cildiniz daha güzel ve yumuşak görünecektir.

En sık yapılan hatalardan biri pudrayı renkli tercih etmektir. Cildinizde kusursuz görüntü yakalamanın yolu makyajınızı sabitleyecek, renksiz pudralardır. Bu, daha profesyonel ve daha şık görünmenize yardımcı olacaktır.

Pudra ve kontür sıralaması sıklıkla karıştırılan sıralamalardır. Fondöteninizi sabitledikten sonra kontür uygulaması yapmanız yüzünüzün daha estetik görünmesine yardımcı olacaktır.

Tam tersini yaptığınızda pudra bulanık bir görüntüye sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle fondöten, pudra ve aydınlatıcının hemen arkasından kontür işlemini yapabilirsiniz.

Aydınlatıcıyı kullanırken yalnızca burun ve elmacık kemiklerinizin üzerine kullanırsanız çok daha güzel bir görüntü elde edersiniz. Elmacık kemiklerinizin üzerine ince bir fırça yardımıyla yavaşça dağıtmalı daha sonra burnunuzun üzerinde kaşınızın ortasına kadar yavaş yavaş sürmelisiniz.

Profesyonel Makyaj Kontür Hileleri

Profesyonel bir makyaj için olmazsa olmaz malzemelerden biri kontür kitleridir. Ten renginizden bir ton açık, bir ton kapalı iki kontür kiti aldıktan sonra önce elmacık kemiklerinizin altına daha sonra alın kısmınızın altına ve son olarak da burnunuza kontürü uygulayabilirsiniz.

Burnunun büyük olmasından rahatsız olanlar için kontür kiti muhteşem bir hile şansı sunmaktadır. Kaşlarınızın başladığı noktadan burnunuzun ortasına kadar dimdik iki şerit çizmelisiniz.

Daha sonra fırça yardımıyla sürdüğünüz kontürü yavaş yavaş yaymalısınız. Çok dağıtmadan burnunuzun kusursuz bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda elmacık kemiklerinizin altına uyguladığınız kontürü de dengeli şekilde dağıtabilirsiniz. Kulaklardan elmacık kemiklerinizin bitti yere kadar gelip daha sonra yukarı aşağı olacak şekilde fırçayla kontürü yaymalısınız.

Alın kısmından rahatsız olup daraltmak isteyenler içinse birkaç kontür uygulaması yeterli olmaktadır. Kontürü alnınızın sağına soluna ve ortasına dik şekilde sürüp yatay şekilde dağıtmalısınız. Saç diplerinizden başlayıp aşağı doğru yaydığınızda rengi daha çok fark edilecektir.

Profesyonel Makyaj Far Hileleri

Makyajınızın güzel ve kusursuz görünmesi için cildinizden sonra gözlerinize yoğunlaşmalısınız. Göz makyajında en önemli hile, gözü büyütüp küçültmektir.

Gözlerinizin daha büyük görünmesini isterseniz farınızı aydınlık tutmalı, göz içinize beyaz göz kalemi kullanmalısınız. Küçük göstermek içinse koyu renk far ve siyah göz kalemi tercih etmelisiniz.

Büyük gözler için krem, bej, ten rengi, pudra, açık kahverengi tonlarını tercih edebilirsiniz. Küçük gözler içinse gri, lacivert, koyu kahverengi ve siyah tercih edilmelidir.

Profesyonel Makyaj Rimel Hileleri

Gözünüzün birkaç hile ile olduğundan daha etkileyici görünmesini sağlayabilirsiniz. Far ve rimel kullanarak daha güzel,  güçlü gözlere sahip olabilirsiniz. Göründüğünden daha büyük gözlere sahip olmak için rimelinizi sağdan sola doğru kullanmalısınız.

Dıştaki kirpiklerinize daha fazla uygularken içteki kirpiklerinize daha az sürmelisiniz. Daha sağda bulunan kirpikler çoğu zaman daha uzun görünürler. Dolayısıyla sağdan sola doğru en az 3 kat rimel uyguladığınızda çok daha etkileyici, uzun kirpikleriniz olacaktır.

Küçük gözler içinse alt kirpiklerinize yoğunlaşmalısınız. Alt kirpiklerinizi önce taramalı daha sonra rimelle kalınlaştırmalısınız. Bu şekilde gözleriniz daha küçük görünecektir.

Profesyonel Makyaj Dudak Makyajı Hileleri

Pek çok bayan dudaklarının olduğundan daha dolgun görünmesini ister. Öğreneceğiniz birkaç püf nokta ile dudaklarınızın daha etkileyici daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikle dudağınız için istediğiniz renge karar vermelisiniz. Renk ne olursa olsun rujunuzla aynı tonda dudak kalemine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Önce dudak kalemi ile dudağınızın çerçevesini oluşturmalısınız. Çerçeveyi dudak çizginizin biraz üzerinde tutarsanız dudağınız daha dolgun görünecektir. Sonrasında çerçeve içini aynı renk ruj ile doldurabilirsiniz.

Profesyonel Makyajda Allık Hileleri

Yüzünüzün, gözlerinizin ve dudaklarınızın makyajı tamamlandığında son olarak allığı kullanabilirsiniz. Kontür uyguladığınızda allık uygulamanıza gerek kalmayacaktır. Eğer kontür uygulamadıysanız bu durumda allığı kullanmanız çok daha sağlıklı bir görüntü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Allık kullanırken kendi cilt renginize göre tercihte bulunmayı ihmal etmemelisiniz. Dıştan içe doğru allık süngeri ile daireler çizerek kullanmalısınız. Bu şekilde orta noktaya kadar gelip elmacık kemiklerinize canlılık kazandırmış olursunuz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seher dedi ki:

    Makyaj hilelerin, uygularken nerede kullanacağınıza çok dikkat etmelisiniz. Örneğin fotoğrafta güzel çıkmak için makyaj yapacaksanız kendinizi parlatmayın. Kapatıcı üzerine pudra sürmeyi unutmayın. Nemlendiricinizi az tutun.