Pürüzsüz ve Kusursuz Bacakların Sırları

Her bayan, kusursuz ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak ister. Ne yazık ki yanlış bilinen pek çok alışkanlık, bacaklarınızın kötü görünmesine neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmeniz için önce tüy sorununun daha sonra da cilt problemlerinin hâkimi olmalısınız. Kendi teninizi tanıyıp bakımlarınızı bu doğrultuda yaparsanız herhangi bir sorun kalmadan eşsiz bacaklara sahip olabilirsiniz.

Pürüzsüz ve Kusursuz Bacakların Sırları

Bacaklarınızın pürüzsüz ve güzel görünmesinin iki ayrı tekniği vardır. Bu tekniklerden ilki doğal yollarla kendi bakımlarınızı tamamlamanızdır. Eğer tüyleri zamanında alır, bacak üzerindeki ölü derilerden kurtulursanız güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bununla beraber nasıl ki saçlarınızı ve tırnaklarınızı dönemsel bakımlara tabi tutuyorsunuz bacaklarınızı da aynı bakıma tabi tutarak çatlak ve selülit oluşumuna engel olabilirsiniz.

Pürüzsüz bacaklar için tercih edebileceğiniz bir diğer teknik ise makyajdır. Daha çok acil durumlarda başvuracağınız bu yöntem ile bacaklarınıza çorap giymenize gerek kalmadan güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Yalnızca bu amaçla satılan kaliteli ve doğal ürünleri tercih ederseniz herhangi bir problem yaşamdan dışarıya çıkabilirsiniz.

Bacaklarınızı Ağda ile Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bacak görünümüne en çok etkisi olan durum epilasyondur. Tüylerinizi ne şekilde ve ne zaman aldığınız oldukça önemlidir. Çok sık tüyleri olanlar için devamlı epilasyon yapmak bacağın yaralı ve batık içinde kalmasına neden olacaktır. Bacağınızda bulunan tüyleri uzadıktan sonra alırsanız cildinizin daha rahat ve temiz olduğunu fark edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında mümkün olmayan tüy uzatma durumuna alternatif olarak ağdayı tercih etmelisiniz. Öncesinde muhakkak nemlendirdiğiniz bacaklarınızı kuruttuktan sonra çam sakızı ağda ile almaya özen göstermelisiniz. Çam sakızı ağda, tüyleri köklerinden alan ve daha sonraki çıkışlarda zayıflatan bir yöntemdir. Bunun dışında ölü derileri alma konusunda da tüm epilasyon teknikleri içinde en başarılı olan çam sakızıdır.

Çam sakızı ağdası dışında sir ağda da tercih edebilirsiniz. Sir ağdayı evde kendiniz yaptığınızda daha hijyenik ve sağlıklı olduğunu unutmamalısınız. Kullandıktan sonra bacaklarınızı bakım yağı ile yumuşatmayı ihmal etmemelisiniz. Sir ağda veya çam sakızı ağda kullanan bayanların zamanla çekmeye bağlı sarkmaların olacağını bilmeleri gerekir.

Bacaklarınızı Makine ile Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bacaklarınızdaki tüyleri makine ile alıyorsanız başkasının makinesini asla kullanmamalısınız. İşiniz bittikten sonra makineyi muhakkak kolonyalı mendil ile silmelisiniz. Kullanırken tüylerin ters yönüne doğru kullanmaya özen göstermelisiniz. Makine yapışkanlık ve kirletme konusunda diğer epilasyon tekniklerine nazaran daha kullanışlıdır fakat batık sıkıntısı yaşamanıza neden olabilir.

Batık sıkıntısı bacakların pürüzsüz görünmesine engel olan en büyük problemdir. Epilasyon sonrası batık oluştuysa kesinlikle iğne ile temizlemeye çalışmamalısınız. Yapacağınız bu işlem bacaklarınızın küçük morluklarla dolmasına neden olur.

Epilasyon sonrası pürüzsüz bacaklar için sert lifli bir keseyi elinize alarak bacaklarınızı keselemelisiniz. Bu şekilde hem batıklardan hem de ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Bacaklarınızın Pürüzsüz Olması için Doğru Bakımı Yapmalısınız

Bacaklarınızın çorap giymeden de güzel görünmesini isterseniz doğru şekilde bakmalısınız. Ayda bir günü bacak bakımına ayırarak bunu sağlamanız mümkündür. Bakım günü geldiğinde bacaklarınıza hazırladığınız kil maskesini uygulayabilirsiniz. Kilin içine bir miktar zeytinyağı karıştırarak rahatlıkla bacaklarınıza sürebilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra bacaklarınızda donan kili ılık su yardımıyla yıkamalısınız. Yıkarken aynı zamanda kese yardımıyla keseleyerek arındırabilirsiniz.

Pürüzsüz Bacaklar için Egzersizleri İhmal Etmemelisiniz

Bacaklarınızın kötü görünmesine sebep olan varis, lekelenme, sarkma ve çatlaklara engel olmak için muhakkak egzersiz yapmanız gerekmektedir. Gün içinde bir saat yürümek ya da bisiklet sürmek bacak kaslarınızın kendini toplamasını sağlayacak, sarkma ve selülitlerin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Bununla beraber özellikle pilates yapan bayanların bacaklarının daha güzel göründüğünü bilmelisiniz. Haftanın belli günleri pilates egzersizleri yaparak siz de güzel bacaklara sahip olabilirsiniz.

Kusursuz Bacaklar için Makyaj Uygulaması

Kusursuz bir bacak için vaktiniz yoksa yapabileceğiniz en hızlı uygulama makyajdır. Tüy dökücü krem ile tüylerinizden kurtulduktan sonra bacaklarınızı doğal ve yağsız nemlendiriciler ile nemlendirmelisiniz. Sonrasında bacaklar için özel satılan fondötenleri cildinize uygulayabilirsiniz.

Uygulama sırasında fondöteni tüylerinizle aynı yönde sürmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde pul pul görünmesine neden olabilirsiniz. Bununla beraber bir de kol ve bacak renginizin dengesini sağlamayı ihmal etmemelisiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pürüzsüz ve Kusursuz Bacakların Sırları için yorumda bulun

    Pürüzsüz ve Kusursuz Bacakların Sırları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pürüzsüz ve Kusursuz Bacakların Sırları için ilk yorumu yapabilirsin.