Saçı Dolgun Gösteren Kesimler – Seyrek Saçlar Nasıl Kesilmeli?

Bilhassa ince telli saç yapısına sahip olan bayanların en büyük sıkıntısı, saçların zayıf ve güçsüz görünmesidir. Sönüklüğün yanı sıra devamlı bakımsız görünen bu saçlar birkaç püf noktayla daha dolgun gösterilebilir. Bu püf noktalardan en önemlisi ise saçın kesim şeklidir. Kesim tarzı, saçınızın yüzünüzde duruşundan, ten renginize kadar her detayı etkilemektedir. Ayrıca doğru şekilde kesilen saç, zaman içinde daha da güçlenerek kalınlaşmaktadır. Bu nedenle kendi tarzınıza en yakın olan saç kesimini tercih ederek saçlarınızın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saçı Dolgun Gösterme Hileleri

Tek Makas ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Bilhassa düz saçı olduğu için çok şikâyet eden bayanların en kolay kullanabileceği kesim tarzı tek makastır. Tek noktadan başlayarak herhangi bir kavis vermeden dümdüz kesilen saçlar, belli bir doğrultuda ve düzende kaldığı için güzel ve kabarık görünecektir. Kendini yukarıya çekecek olan saç birkaç saç bakımı sonrasında daha da güçlenecek, kendini inanamayacağınız kadar fazla gösterecektir.

Tek makas özellikle omuz hizasında olduğunda saçın yukarıya doğru toparlanması nedeniyle daha güçlü ve parlak görünmektedir. Dolayısıyla bir süre düz ve sade bir model arayışında olursanız bu tarz bir kesimi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kısa Saç Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Bayanların en iddialı saç modellerinden biri olan kısa saç kesimi, son dönemlerde yeniden gündeme geldi. Bilhassa yaz aylarında pek çok bayanının bu modellere yoğunlaştığı dikkatlerden kaçmıyor. Güneş ışınları ve havada bulunan tozlar yaz aylarında uzun saçları bir hayli yıpratıyor. Dolayısıyla hem sıcak havalarda kullanımının rahat olması hem de yıprandıktan sonra kendini toparlaması için saçlar kısa modellerde kesiliyor.

Saçınızı kulak hizanızda ya da daha kısa kestirdiğinizde aslında diplerden gelen saç yoğunluğunun daha fazla olduğu dikkatinizi çekecektir. Özellikle makasla kesimlerde saç kendini daha rahat toparlayacak, çatallaşma olmadan kısa sürede dolgun ve güçlü görünecektir. Kısa kesilen saç modellerinden herhangi bir işlem yapmadan yıkayıp çıkmak dahi yeterli olmaktadır.

Küt Saç Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Düz saçlı bayanların saçlarıyla ilgili sorunları olduğunda en kurtarıcı modelleri küttür. Kulak altı ya da biraz daha uzun bir küt, saçın ne kısa ne de uzun halidir. Dolayısıyla hem uzamaya müsait hem de güzel görünebilecek bir modeldir. Küt saç, düz ve zayıf telli saçların arkada bombeli şekilde daha fazla görünmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla kişinin daha fazla saçı varmış gibi bir izlenim oluşturmaktadır.

Çoğunlukla uzun boylu bayanlar tarafından kullanılan küt saç, kişinin boy dengesini de korumaktadır. Kısa boylu bayanların boylarını daha kısa gösterdiği bilinmektedir. Yıkandıktan hemen sonra birkaç dakikalık fön ile istediğiniz şekli verebileceğiniz küt saçlarda hacimli ve gösterişli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kahküllü Saç Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Saçınızın ince telli ve inatla dalga kabul etmeyen bir yapısı varsa size düşen tek model kahküllüdür. Kahkül, alnı geniş olan bayanların sıklıkla tercih ettiği, şekil ve güzel bir model kazandıran kesimler arasında kabul edilmektedir. Özellikle düz saçların hacimli ve daha fazla görünmesine yardımcı olmaktadır. Saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra ön kısma fön çekmeniz alnınızdan ensenize kadar hacimli bir görünüm kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Kahküllü saçı dışarda bu şekilde kullanırken evde muhakkak yukarıya doğru toplamalısınız. Aksi halde alın bölgesinde yağlanma ve sivilcelenme yapacaktır. Ayrıca sık şekilde önünüzde kalırsa tüylenme sorunu da meydana getirmektedir.

Bilhassa küt saç modeliyle tercih edilen kahkül, yüzünü daha küçük göstermek isteyen bayanların olmazsa olmaz modellerinden biridir.

U Saç Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Uzun ve düz saçların en şık görünümlerinden biri olan u saç kesimi, saçın dolgun görünmesini sağlayan modellerden biridir. Sağlıklı olduğu kadar güçlendirici etkisi olan bu kesimin ne çok kısa ne de çok uzun bir yapısı vardır. Çoğunlukla sırt bölgesinde orta hizada güzel görünmektedir.

Saçınızın görüntüsünü değiştirmek istediğinizde çok uç noktalarda olmayan kullanışlı ve bir o kadar da sade bir görünüme sahip olan u modeli tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla uç kısımlarına yapılan içe dönük fön ile oldukça etkileyici bir görünüm kazandıracaktır.

Asimetrik Saç Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Asimetrik saç kesimi, son dönemlerin en çok tercih edilen saç kesimleri arasında yer almaktadır. Bilhassa uç noktalarda saç kesimlerini beğenen hanımlar için bu modeller oldukça uygundur. Saçı yıpranmış ya da işlemler nedeniyle kestirmek zorunda kalan bayanların aklına ilk gelen kesimlerden biri olan asimetrik kesim aynı zamanda hemen her yüze de uyum sağlamaktadır. Yüzünüzün daha küçük ve yuvarlak görünmesini sağlayan bu model farklı renklerin bir araya getirilmesiyle daha da güzel görünmektedir. Özellikle röfle ve gölgeleme, asimetrik saç kesimlerinde en çok tercih edilen saç modellerinden biridir.

Kat Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Saçlarınızda hafif bir dalga varsa ve buna rağmen istediğiniz kadar dolgun görünmüyorsa yapmanız gereken tek şey kesim değişikliğine gitmektir. Kuaförünüzden saçlarınızı katlı kesmesini istediğinizde katı biraz daha yukarıdan başlatması gerekir. Bu şekilde kesildiğinde dalgalı saçların yukarıdan başlayarak aşağıya doğru rahatça hacimli indiğini görebilirsiniz.

Katlı saç kesimi saçların dirsek hizasından yukarıda olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Çok uzun saçlarda yalnızca biçimsizliğe sebebiyet verecektir.

Saçı yıkadıktan hemen sonra fön makinesi ile dışarıya doğru fön çekebilirsiniz. Bu şekilde katlar daha belirgin olacaktır. Aynı zamanda köpük kullanarak dalgalı kısımları daha hacimli ve kıvırcık kılması da mümkündür.

Kıvırcık Kat Kesimi ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Saçlarının dolgun ya da hacimli görünmediğinden en az şikâyeti olan hanımlar, kıvırcık saçlı olanlardır. Saçlarınız ne kadar kıvırcık olursa olsun dönem dönem dökülmeler meydana gelebilir. Taranamayacak kadar kıvırcık olanlarda ise dökülmeler avuç avuç olduğu için sönüklük daha fazla kendini göstermektedir.

Kıvırcık katlı saç kesiminde bilinmesi gereken en önemli şey saçların en kısa kata kadar kesilmesi gerektiğidir. Yukarıdan ne kadar kısa olursa saçlarınızın bukleleri o kadar kolay kıvrılır ve bir o kadar da hacimli bir görünüme sahip olur.

Tek Yana Kesim ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Saçlarınızın bir süre dinlenmesini aynı zamanda sizin de dilediğiniz görünüme sahip olmanızı sağlamasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz modellerden biri de tek yönlü kesimdir. Tek yönlü kesimlerde saçın sağ ya sol kısmını tamamen kısaltarak ve hatta kazıyarak diğer kısmı dengeli biçimde azaltmak önemlidir. Bu şekilde saçınızın tek tarafının dolgun ve daha güçlü çıkmasını sağlarken diğer tarafında da hoş görünmesini mümkün kılabilirsiniz.

Makaslı Kesim ile Saçınızı Dolgun Gösterin

Makaslı saç kesimi aynı zamanda makas izli kesim olarak da bilinmektedir. Genellikle arkaya yatırılmış ıslak saç modellerinde dikkat çeken bu kesim yalnızca makas kullanılarak yapılmaktadır. Saçların ucundan makasın dik şekilde kesim yaptığı bu modelde, kısalı uzunlu görünen saçlar oldukça dolgun ve gösterişli durmaktadır. En güzeli ise bu saç modeli uygulandığında saçların her biri bir araya geldiğinde oldukça fazla görünmektedir. Bu şekilde sönük ya da az görünen saç sıkıntısından kurtulmak mümkündür.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Harun dedi ki:

    Hande Erçel saç kesimi ince telli ve seyrek saçlar için son derece ideal oluyor. Saçları daha fazla gösteriyor.

  2. Ahmet dedi ki:

    Arkadaşlar bayan kuaförüyüm. Sorunuz olursa sorabilirsiniz.
    Çok ince telli saçlar nasıl kesilmeli sorusu biz kuaförlerin en çok aldığı soruların başında geliyor. Aslında durum yüz şekline göre değişiyor ama mümkün mertebe kısa modelleri kullanmanızı öneririm.