Selülit Neden Oluşur Ve Nasıl Engellenir?

Selülit neden oluşur ve nasıl engellenir sorusu özellikle kadınlar tarafından çok sık sorulmaktadır.

Genel olarak kadın erkek hemen herkesin problemlerinden biri olan selülit, vücutta istenmeyen bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Görüntünün kaynağını bulmak, gereken önlemi almak bu açıdan çok büyük önem taşımaktadır.

Birçok kişi düzenli olarak selülit kontrolü yaparak selülitsiz bir yaşam sürebilmektedir. Buna karşı gereken özeni göstermeyen, selülitleri konusunda yeterince dikkatli olmayan kişiler de ne yazık ki selülit artışının önüne geçememektedir.

Selülitlerin nasıl geçeceğini iyi bilen kişiler gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra kurtulabileceklerini de akıllarında bulundurmalılar. Uzun süre ihmal edilmediğinde cildin çok daha iyi durumda olacağı unutulmamalıdır.

Selülit Nedir?

Selülit derinin epidermis tabakasında meydana gelen özellikle kol, bacak ve kalçada görülen düzensiz ve aşırı yağ birikimidir. Selülitli bölgeler genelde portakal kabuğu görünümü ile tabir edilmekte ve göze hoş olmayan görüntülere sebep olmaktadır.

Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bayanları olumsuz etkilemekte ve giysi seçiminde kısıtlamaktadır.

Selülit genel olarak yağ ceplerinin bağ dokuya doğru itilmesiyle derinin altında düzensiz ve fazla miktarda yağ birikmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Selülitin olduğu noktada kan dolaşımı son derece yavaş gerçekleşmekte beraberinde sağlıksız bir durum ortaya çıkmaktadır.

Selülit Oluşum Sebepleri

Selülit neden olur sorusuna verilebilecek ilk cevap genetiktir.  Genetik faktörler yani ailede selülit öyküsünün varlığı doğrudan kişide selülit oluşmasına neden olabilmektedir.

Selülit oluşumu her anne ya da babadan geçer demek doğru değildir ancak çok selülit sorunu yaşayanların genetik olarak bir sonraki nesle devrettiği iyi bilinmektedir.

Selülit nedenlerinden bir diğeri sigara ve alkol tüketimidir. Kişi bağımlı olarak sigara tüketiyorsa uzun süreli kullanımlarda selülitlerin oluşması kaçınılmazdır. Bu durum özellikle alkolle bir araya geldiğinde çok daha kötü bir sonuç vermektedir.

Hareketsiz Olmak Selüliti Arttırır mı?

Selülit nedir nasıl geçer sorusunu sormadan önce neden oluşur sorusunu sormak çok daha önemlidir. Birçok kişi nedenini bilmediği için selülit oluşumunun önüne geçememekte, selülitin artışına dur diyememektedir.

Selülit oluşumlarına neden olan konunun başında hareketsiz yaşam gelmektedir. Kişi hareket etmeden ne kadar çok yaşarsa selülitlerin ortaya çıkması da bir o kadar kolay olmaktadır.

Özellikle bacaklarınızı çalıştırmadığınız zaman bacak arkasında selülit görme ihtimaliniz çok daha yüksek olmaktadır. Birçok kişi selülitsiz yaşam için sporun bilincine varmakta, sporla yaşamını renklendirmektedir.

Ne kadar spor yaparsanız selülitlerin ortadan kalmasını o kadar kolaylaştırırsınız. Günde yalnızca 1 saat kadar yürümek de olsa hareket halinde olmak, selülitlerden kurtulmak açısından çok büyük yarar sağlamaktadır.

Yağlı Beslenmek Selülitleri Arttırır mı?

Selülit nedir tıpta nasıl bir açıklaması vardır sorusu sorulduğunda genel olarak yağlarla ilgili bir sorun olduğunu görebilirsiniz. Beslenme de doğrudan bu yağ ile irtibat halinde olan sorunlardandır.

Selülit problemi olan ve neden ortaya çıktığını bilmeyen kişilerin beslenme listelerine bakmaları tavsiye edilebilir. Ne kadar sağlıklı ve doğru besinler tüketilirse selülitlerin oluşmasını önlemek de o kadar kolay olmaktadır.

Yağlı beslenmek, selüliti doğrudan destekleyen bir durumdur. Dolayısıyla selülitlerin önüne geçebilmek için yalnızca doğal yağlardan kullanmak, market yağlarından uzak durmak gerekmektedir.

Rafine edilmiş, paketlenmiş olan her türlü yağ sorun oluşturduğu için önerilebilen zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı gibi doğal yağları tüketmek daha sağlıklı sonuç verecektir.

Yetersiz Su Tüketimi Selülitleri Arttırır mı?

Az su içmek selüliti arttırır mı sorusunun cevabı evettir. Kişi ne kadar az sıvı alırsa selülitlerin artması da o kadar yüksek ihtimaldir. Selülitsiz bir cilt için su tüketiminin artması son derece önemlidir.

Suyla beraber bölgedeki kan dolaşımı artmakta, kişinin selülit olan noktasında sorun yavaş yavaş dağılmaktadır. Selülitlerin oluşturduğu parçalı görüntü kısa süre içerisinde ortadan kalkmakta ve isteyen herkes hızlıca kilo selülit sorunundan kurtulabilmektedir.

Su tüketiminiz ne kadar az olursa cildinizin bu sorunla mücadele etmesi de o kadar zor olacaktır.

Hormonsal Rahatsızlıklar Selülitleri Arttırır mı?

Selülit nedir belirtileri nelerdir sorusu elinizi bacağınıza attığınızda ortaya çıkan görüntüyle cevap bulabilmektedir.

Çoğu zaman kalçanın hemen altında görülmeye başlayan selülit problemi dışarıdan bakıldığında portakal parçacıklı görüntü oluşturmaktadır.

Kişilerin bu sorunu yaşamasının nedenlerinden bir tanesi de hormonsal hastalıkları olabilmektedir. Hormonsal rahatsızlıklar arasında yer alan östrojen yüksekliği selülite neden olan en temel sorundur.

Birçok kişi yaşadığı hormonsal rahatsızlığı bilmediği için selülitlere de anlam veremeyebilir.

Önce nedenlerini araştırmak bu açıdan önemlidir. Yalnızca tek bir testle selülitlerinizin nedeninin hormonal rahatsızlıklar olup olmadığını anlayabilmeniz mümkündür.

Çay ve Kahve Tüketimi Selüliti Arttırır mı?

Selülite neden olan yiyecekler olabildiği gibi sebep olan içecekler de bir hayli çoktur. Kişiler çay ve kahve tüketimini ne kadar çok yaparsa selülit oluşma ihtimali de bir hayli çok olur.

Gün içerisinde 1 fincan çay ve 1 fincan kahve tüketmek herhangi bir zarar vermez ancak günden 3 fincan fazla kahve içmek özellikle hazır paketlerde satılan kahveleri tercih etmek selülilitlerin oluşmasını ciddi anlamda arttırmaktadır.

Kahve gibi çay tüketimi de selülitleri arttıran unsurlar arasındadır. Kişi 2-3 fincan çaydan fazlasını tüketmesi halinde selülitlerini arttırmış olur. Bu durum bilhassa şekerli çay içenler için çok daha ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Dar Kalıp Giyinmek Selülite Neden Olur mu?

Selülit resmi gören ve bacaklarında, kollarında ya da vücudunun belli noktalarında selülitlerin olduğunu dile getiren kişiler nedenlerini merak edebilmektedir.

Selülitin ortaya çıkmasına neden olan konu başlıklarından biri de kıyafetlerdir.

Yanlış kıyafet seçimi doğrudan selülit oluşumunu etkilemekte, selülitlerin artmasına neden olmaktadır. Bunun için yapılması gerekenler doğru kıyafetleri seçmektir.

Selülitleri oluşturan kıyafetler dar kıyafetlerdir. Risk olan noktaları çok fazla sıkan ve kan dolaşımını yavaşlatan kıyafetler hiçbir şekilde tercih edilmemektedir.

Bölgede zaten yavaş olan kan dolaşımını dar kıyafetlerle daha da dar hale getirmek hiçbir şekilde sağlıklı olmamaktadır.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Selülit Oluşturur mu?

Ayakkabı selüliti etkiler mi sorusunun cevabı evettir. Kişi, selülit sorunuyla karşı karşıya geldiğinde nedenlerinden biri de yüksek topuk giymesi olabilmektedir.

Bacaklarınızın ve ayaklarınızın çalışmasını doğrudan etkileyen unsurlardan bir tanesi de ayakkabı seçimidir. Ayaklarınızı zorlayan, bacak arkasından tüm bacağın hareketini zorlaştıran bir ayakkabı giydiğinizde selülit oluşumunu ciddi anlamda arttırırsınız. Bu duruma engel olabilmek için doğru ayakkabıyı giymeli, sağlıklı olan ortopedik konforu tercih etmelisiniz.

Ayaklarınızda düztabanlık varsa bu da selülit sorununu arttırmaktadır. Düz taban kişiler için önerilmiş olan ayakkabıları tercih etmeniz, selülit oluşumuna ciddi anlamda engel olabilecek bir durumdur.

Selülit Oluşumunu Engelleme Yolları

  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek, günlük karbonhidrat, protein ve yağ tüketiminde denge kurulmalıdır.
  • Günlük 2,5-3 litre su tüketilmelidir.
  • Aşırı kafein alımını engellemek için çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Kan dolaşımının düzenli olması için daha rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar yerine daha alçak ve rahat ayakkabılar seçilmelidir.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar terk edilmelidir.
  • Günlük veya haftalık olarak düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Selüliti Engellemek İçin Meyve Tüketimi

Selüliti engelleyen yiyecekler listesinden kendinize uygun bir menü oluşturduğunuzda kolayca selülitlerden kurtulabilirsiniz.

Henüz yeni başladığını gördüğünüzde ilk yapmanız gereken selülit oluşumunu engelleyen besinleri tüketmektir. Bunun için önerilebilecek besinler listesinde meyveler yer alır çünkü meyvelerin sağlayacağı sıvı takviyesi son derece önemlidir.

Düzenli olarak meyve tüketen ve özellikle lifli posalı bol sulu meyveleri yiyen kişiler, selülit konusunda istedikleri sonuçlara ulaşabilirler.

Önemli olan şeker oranı çok yüksek olmayan ve vücutta sıvı artışı sağlayan meyveleri tercih etmektir. Günlük menüde ara öğün olarak meyve tüketmek birçok açıdan iyi bir adım olacaktır.

Selüliti Engellemek İçin Tedavi Olunur mu?

Selüliti engelleyen doğal yollar ola

bildiği gibi durumu kolaylaştıran tıbbi alternatifler de kullanılabilmektedir. Bilinen doğal yöntemlerin dışında ileri derecede selülitlerle savaşmak için güvenilir merkezlerde ve profesyonel kişiler tarafından masajlar yapıldığı bilinmektedir.

Kişinin hafta içerisinde düzenli olarak masaj yaptırması ve bunu ciddi şekilde devam ettirmesi masajın pozitif sonuç vermesini sağlayacaktır.  Masajın dışında mezoterapi, lazer lipoliz gibi uygulamalardan da faydalanılabilir.

Tercih edilen selülit tedavi yöntemi ne olursa olsun güvenilir bir kurum bulmak, kişilerin bu işi iyi yaptığını bilmek son derece önemlidir.

Selülit tedavilerinde birkaç seanslık işlemlerin ardından büyük oranda başarılı elde edilmekte ve kişilerin selülit sorunları aşılabilmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selülit Neden Oluşur Ve Nasıl Engellenir? için yorumda bulun

    Selülit Neden Oluşur Ve Nasıl Engellenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Selülit Neden Oluşur Ve Nasıl Engellenir? için ilk yorumu yapabilirsin.