Sivilceleri Sıkmak Leke Bırakır Mı?

Sivilce sorunu olan pek çok kişi sivilceleri sıkar. Bu aşamada sivilceleri sıkmaz leke bırakır mı? İzi kalır mı? soruları ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda size sivilceleri sıkmanın iz kalmasına neden olup olmadığı konusunda bilgi vereceğiz.

Sorunun cevabını aslında hemen hemen hepimiz biliyoruz, fakat konuyu ayrıntılı olarak incelemekte fayda var. Sivilceler, deri altında ki kıl köklerinde yağ oluşumunun artmasıyla meydana gelir.

Kıl kökleri, zamanla yağ oluşumu nedeniyle tıkanıp ciltte iltihaplar oluşmasına neden olur. Özellikle, ergenlik döneminde hormonların değişmesiyle birlikte sivilce oluşumu da artmaktadır. Çoğu insan sivilcelerinden dolayı psikolojik sorunlar bile yaşamaktadır. Özellikle kadınlarda cilt kusursuzluğu oldukça önemlidir. Bunların başında tahmin edebileceğiniz gibi sivilceleri sıkmak geliyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki sivilce sıkmak büyük cilt kusurlarına neden olur, yüzde oluşan kalıcı lekeler ve sivilcenin yerini alan ufak çukurlar ve iltihaplı sivilce olması durumunda, istemeden yüzünüzde ki farklı bir yere değerse temas ettiği alanda da sivilce oluşumuna neden olacaktır.

Sivilcelerinizden Nasıl Kurtulursunuz?

Cildinizi temiz tutmanız oldukça önemli. Haftada 1 kez yapılan kil maskesi cildinizi fazla yağlardan arındıracaktır. Gün içinde de en fazla 3 kez yüzünüzü yıkamalısınız. Düzenli uyku, hormonların düzenlenmesinde önemli bir yere sahip olan gece uykusu oldukça önemlidir. Günde en az 7 saat uyuyun.  Özellikle yapılan hatalardan birisi de sivilceleri ve sivilce lekelerini pudralarla, fondötenlerle kapatılmaya çalışılmasıdır. Bu durum sizin gününüzü kurtaracaktır belki ama yüzünüzdeki sivilceleri daha da arttıracak, kimyasal ürünlerle temasından dolayı da cildinize zarar verecektir. Başvuracağınız bir hekimin vereceği ilaçlar veya uygulayacağınız bitkisel maskeler de sivilceler üzerinde çok daha etkili ve zararsız olacaktır.

Sivilcelerin Sıkılmasıyla Meydana Gelen Sivilce Lekeleri Ve Çukurların Tedavisi Nasıl Olur?

Lekelerin ilerlemesinin önüne geçmek için mutlaka güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Leke ve çukurları yok etmede evde uygulayacağınız en etkili tedavi yöntemi, mikro iğneleme sistemiyle, arbutin içeren bitkisel leke açıcıdır. Haftada 2 kez uygulanan mikro iğneleme işlemi ardından plasentalı maske ve plasentalı serumlar uygulanması da daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. İleri boyutta lekelere ve çukurlara sahipseniz klinikte yaptıracağınız tedaviler bitkisel ve kimyasal pelingler ya da lazer yöntemi daha iyi sonuç verecektir.  Uygulanan lazer tedavisi sonucunda, hücrelerin artması yüzünüzdeki çukurları dolduracaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivilceleri Sıkmak Leke Bırakır Mı? için yorumda bulun

    Sivilceleri Sıkmak Leke Bırakır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilceleri Sıkmak Leke Bırakır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.