Suna Dumankaya Ve Sivilce Maskeleri

Sivilce sadece ergenlik çağındaki gençlerin sorunu değil her kesimden her yaştan insanın hayatını kâbusa çeviren bir sorundur. Sabah uyanıldığında aynada asla görülmek istenilmeyecek şeydir sivilce.

Özellikle cemiyet içerisinde çok önemli bir toplantıya, bir etkinliğe, aylar önceden hazırlandığınız bir davete katılacaksanız ve sivilceniz size inat yaparmışcasına tam da o gün en sevimsiz hali ile yüzünüzde belirivermişse işte o zaman derinden sarsılabilirsiniz. İnsanı çileden çıkartan bu korkunç durumun ilk şokunu derin bir nefes alarak atlattıktan sonra insanın aklına Suna Dumankaya gelmeli. Her koşullarda kalabalık olan bu semtte halkalı escort bayanları sizleri bekliyor. Çünkü Suna Dumankaya’nın dünyaca ünlü, ekonomik, hemen herkesin evinde bulunan yenilebilir, içilebilir malzemelerden oluşan çeşit çeşit sivilce önleyici tarifleri var.

Yüzü temizleyici doğal tonikler ve maskelerin dışında sadece sür yıka bitkilerde öneriyor. Peki, yüzyıllardır genç, yaşlı; kadın, erkek demeden sosyal statü dinlemeden çoğunluğun belası olan bu sivilcelere formüller sunabilen Suna Dumankaya kimdir? İn midir? Cin midir?  Ne yer? Ne içer? İnsan merak edebilir.

Suna Dumankaya Kimdir? Ne yer? Ne içer?

Suna Dumankaya Meslek Sırlarım, Mucize Formüller, Doğal Sağlık ve Güzellik, Doğal Güzelliğin Sırrı ve Güzellik Sırlarım” adlı beş başarılı kitabın yazarı ve meyveden,  sebzeden kısacası herkesin erişebileceği her yerde bulunan malzemelerden reçeteler hazırlayan kişidir. Suna Duman Kaya Ne yer? Ne mi içer? Herkesin yediğini içtiğini yer ve içer. Onun sırrı ne yediği ne içtiğinden çok anneannesinde gizli. Suna Dumankaya Van’da doğmuştur. Bilenler bilir. Türkiye’nin ilk lokman hatunu Fatma Öktem’i tanıyanlar duyanlar olmuştur. Evet, işte Suna Dumankaya bu hanımefendinin torunudur. Tabir yerinde ise kendisinden el almıştır. Yani bütün bu reçetelerin altındaki sır Türkiye’nin ilk lokman hatunu olan Fatma Öktem’e dayanmaktadır.

Suna Dumankaya Fatma Öktem’den edindiği kadim bilgileri kendi tecrübeleriyle harmanlayıp insanlığın hizmetine sunmuştur. Görsel ve yazılı basında oldukça iltifat görmüştür. Yazılarına itibar eden çok kişi olmuştur. Suna Dumankaya yıllarca uğraşıp biriktirdiği bilgileri  2007 senesinden beri Yeditepe Üniversitesi ile işbirliği içerisinde sürdürmeye devam etmiştir. Kendi internet sitesinde tanıttığı yaşlanma karşıtı seri, nemlendiriciler serisi, hassas cilt serisi,  göz çevresi ürünleri serisi, vücut bakımı serisi, saç bakımı serisi,  güneş serisi,  leke serilerinin yanında bir de akne ve sivilce serisi hazırlamış. Hazırlamış ama herkesin evde kolaylıkla hazırlayacağı reçeteleri de herkesle paylaşmayı ihmal etmemiştir. Bunlardan bazıları ve tarifleri şöyle:

Sivilce Lekeleri Ve Cilt Lekeleri İçin Maske Önerisi

Malzemeler

 • 1 adet orta boy patates
 • 1 çay kaşığı doğal zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı çiğ süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Aldığı kadar yulaf unu
 • İnce rende
 • Tahta bal kaşığı veya tahta kaşık

Yapılışı

Bir tane orta boy taze patates alınır iyice rendelenir. Rendeleme işlemi sayesinde patatesteki potasyum ve minerallerden faydalanılmış olunur. Patatesteki potasyum ve mineraller lekelerin istenilen düzeyde açılmasına yardımcı olur. Ardından dört damla yaklaşık olarak bir çay kaşığına denk gelecek şekilde doğal zeytinyağı patatesin üzerine ilave edilir. Bir çorba kaşığı kadar çiğ süt zeytinyağı ve patatesten oluşan karışıma ilave edilir. Arkasından balın kimyasını bozmamak maksadıyla tahta kaşık yardımıyla bir tatlı kaşığı bal bu karışıma katılır. B vitaminince zengin olan yulaf unundan da maske yüzden akmayacak bir kıvama gelene kadar ilave edilir.

Uygulanma Süresi

Bu tarif hafta da üç kez yapılabilir.

Maskenin Temizlenme Şekli

Maske yüzden parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle çıkarılır. Maske bu şekilde dairesel hareketlerle yüzden çıkarıldığında yüzdeki kan dolaşımı artar. Yüze canlılık gelir.

Elde Edilmesi Beklenen Sonuç

Lekelerin azaldığı görülebilir. Denemeye karar vermek sizin gücünüzde ve kontrolünüzde.

Suna Dumankaya’nın Sivilce Ve Sivilce Maskesi Hakkındaki Görüşleri

Vücuda alınan gıdalarla yüzdeki sivilceler arasında çok büyük bir ilişki olduğunu düşündüğünü söylemiştir. Cips, kola gibi hazır gıdaların; hamburger, patates kızartması gibi hızlı tüketim ürünlerinin ve yüksek yağ içeren ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerin vücutta sivilce çıkarttığını söylemiştir. Kendisinin de bir ceviz yediğinde bile yüzünde sivilce çıktığını bunun içinde yüze yenilebilir ve aynı zamanda ekonomik gıdalardan maskeler yapılabileceğini ve bunların yenilebilir olmasından dolayı işe yarayacağını düşündüğünü açıklamıştır. Bu bağlamda doğal birçok sivilce maskesi ve sivilce lekesi maskesi önermiştir.

Sivilce Maskesi Öncesi Tonik Tarifi

Malzemeler

 • 200 gr. kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı

İki yüz gr. kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı karbonatı atın ve karıştırılır. Oluşan karışımın içerisine bir tatlı kaşığı da elma sirkesi koyulur.

Kullanım Şekli

Bu karışım tonik gibi yüze pres yapılarak kullanılır.

Sivilce Kurutmak İçin Maske

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı pudra
 • 1 çay kaşığı herhangi bir antibiyotik
 • 1 çay kaşığının yarısı kadar oksijenli su

Yapılışı

Bir çay kaşığı pudraya bir çay kaşığı evde bulunan herhangi bir antibiyotik kapsülünün içi katılır. Sonra çay kaşığının yarısı kadar oksijenli suyla pudra ve antibiyotik kapsülünün içi karıştırılıp sivilceli olan bölgelere parmak uçlarıyla dokundurulur.

Karışımın Süresi ve Temizlenme Şekli

Bu karışım 15 ila 20 dakika da kurur. Kuruyan yerler kuru pamuk ile çıkarılır.

Karışım Olmayan Pratik Maskeler

 • Frenk üzümünün ucu delinir ve sivilceye sürülebilir.
 • Alerjisi olamayanlar için küçük domates kesilerek sivilceye sürülebilir.
 • Kokusundan endişe etmeyenler için soğan rendelenerek soğanın suyu sürülebilir.
 • Bir diş sarımsak soyularak ve dilim şeklinde kesilerek sivilcelerin üzerine koyulabilir. Bütün bu pratik tek parça tarifler 2 dakika bekletildikten sonra yıkanılarak ciltten uzaklaştırılır. Bu tarifler sivilcelerin yok olmasına yardımcı olur. Özellikle sarımsak bakterileri yok eder ve sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur.

Domatesli Pembe Sivilce Geçirme Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı rendelenmiş domates
 • 1 yemek kaşığı nişasta

İki yemek kaşığı rendelenmiş domates ve bir yemek kaşığı nişasta cam bir kapta karıştırılır. Kıvamlı bir karışım elde edilir. Oluşan bu pembe karışım göz çevresi hariç tüm yüze uygulanır.

Maskenin Süresi Ve Temizlenme Şekli

Maske yüzde 10 dakika bekletilir. 10 dakikanın ardından bol su ile durulanır. Sivilceler geçene kadar her gün uygulanır.

Ayvalı Sivilce Maskesi Öncesi Antiseptik Tarifi

Malzemeler

 • 1 çay bardağı kaynamış ılık su
 • 1 çay kaşığı karbonat

Yapılışı

Bir çay bardağına kaynamış ılık su koyulur. Bu ılık suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat koyulur.

Yüz bu karışım ile silinir. Bu karışım antiseptik görevi gibi bir görev görecektir. Yani oluşturulan bu karışım uygulanan yerdeki iltihabı önlemek amacıyla canlı dokuya sürülen mikrop karşıtı maddeler gibi bir rol üstlenecektir.

Ayvalı Sivilce Maskesi

Malzemeler

 • 1 ayvanın çekirdeği
 • Birkaç damla limon suyu
 • 1 tane iyice dövülmüş herhangi bir ağrı kesici

Yapılışı

Bir ayvanın çekirdeği kaynatılır bu kaynayan çekirdeğin jöle haline gelmesi sağlanır. Bu jölenin içerisine birkaç damla limon suyu ve bir tane iyice dövülmüş ağrı kesici hap koyulur. Hazırlanan bu karışım yüze sürülür.

Maskenin Süresi Ve Temizlenme Şekli

20 dakika bekletildikten sonra karışım yüzden bol su ile yıkanılarak giderilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Suna Dumankaya Ve Sivilce Maskeleri için yorumda bulun

  Suna Dumankaya Ve Sivilce Maskeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Suna Dumankaya Ve Sivilce Maskeleri için ilk yorumu yapabilirsin.