Tırnak Diplerinde Kalan Oje Nasıl Temizlenir?

Tırnak diplerinde kalan oje nasıl temizlenir sorusu oje sürmekten hoşlanan bayanlar için önemli bir sorundur. Düzenli olarak oje sürmekten zevk alıyorsanız renk değiştirirken detaylı bir temizlik yapmalısınız. Bunun için tırnak diplerini de en az tırnak yüzeyi kadar düzgün şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz. Ne yazık ki tırnak diplerini temizlemek, tırnak yüzeyi kadar kolay olmamaktadır.

Tırnak Diplerinde Kalan Oje Nasıl Temizlenir?

Tırnakların sağ, sol ve kök kısımlarına her zaman ekstra temizlik gerekmektedir. Bunun temel nedeni tırnakların olabildiğince etli dip köşelere sahip olmasıdır. Manikürünüzü gerektiği gibi yaptığınızda dibe biriken ojelerin azaldığını da görebilirsiniz.

Dipte kalan oje kalıntılarını temizlemek için ince bir kürdanın kenarına pamuk dolamalısınız. Sardığınız pamuğun da ince olmasına özen göstermelisiniz. Sivri kısmı asetona bulayıp daha sonra diplere uygulamalısınız. Bu şekilde dipler tertemiz olacaktır.

Sıcak Suyla Dipte Kalan Ojeleri Çıkarın

Tırnaklarınızın dibinde kalan ojeleri çıkarmak için sıcak sudan yardım alabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey ellerinizden temizleyebildiğiniz kadar ojeyi temizlemektir. Daha sonra ellerinizi yakmayacak ancak oldukça sıcak olan suya ellerinizi yatırmalısınız. Bu şekilde yumuşayan dip ojeler rahatlıkla pamuk yardımıyla temizlenecektir.

Çıkmaması halinde suya bir çay kaşığı vazelin ilave edebilirsiniz. Bu şekilde ojelerin yumuşaması daha kolay bir hal alacaktır. Sıcak suda 4-5 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında çıkması en fazla 5 dakikanızı alır.

Kulak Çubuğuyla Dipte Kalan Ojeleri Çıkarın

Tırnaklarınızın dibinde kalan ojeleri kulak çöpüyle rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ucu üçgen şekilde gelen sivri kulak çubuklarından birkaç tane yanınıza alın. Daha sonra asetonu biraz kapağına boşaltın.

Kulak çubuklarını batırıp tırnak diplerinizde gezdirin. Gezdirme işlemi sona erdiğinde yeniden pamukla baştan sona asetonlu şekilde silin. Herhangi bir iz kalmayacaktır.

Karbonatlı Su İle Dipte Kalan Ojeleri Çıkarın

Tırnaklarınızda hem koyu renk oje varsa hem de diplerden çıkması zor oluyorsa karbonat yardımcınız olabilir. Derin bir kâsenin içerisine sıcak su ilave edin.

Elinizi suyun içerisinde birkaç dakika beklettikten sonra aseton yardımıyla ojelerinizi çıkarın. Ojelerinizi bir kez çıkardıktan sonra suyun içerisine karbonat ilave edin. Karbonatlı suyun içinde birkaç dakika bekletip temiz pamukla bastırarak diplerden temizleyin.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güzin dedi ki:

    Oje kenarı temizleme benim için çoğu zaman zorlu oluyordu ama vazelin kullanmaya başladım ve baya da rahatladım. Vazelini kalan ojelerin üzerine sürüp 2 dakika bekletiyor ve tekrar aseton ile siliyorum.

    • Gül dedi ki:

      Ben de gül kullanıyorum tırnak dipleri için ve gerçekten etkili. Öneririm.