Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Tırnak morarması, genellikle sert bir zemine şiddetli çarpma sonucunda gerçekleşen bir rahatsızlık olsa da kronik sağlık sorunları sebebiyle de ortaya çıkabilir.

El tırnaklarındaki morarmalar kapı, çekiç gibi parmağın bir yere sıkışması sonucu oluşurken ayak tırnaklarındaki morarmalar genellikle ayağı sıkan ayakkabı problemi sebebiyle oluşmaktadır. Tırnak morarması tedavisi için birçok farklı alternatif bulunmaktadır.

Darbe Sonucu Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir?

Darbe sonucu tırnak morarması, tırnak bölgesinin bir zemine sert bir şekilde temas etmesiyle oluşan morarmadır. Tırnak morarması anında yapılması gereken ilk şey, moraran bölgeye 10 dakika boyunca soğuk su veya buz tutmaktır. 10 dakikanın ardından moraran bölgede şiddetli bir ağrı varsa mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Darbe sonucu tırnak morarması tedavisi birçok farklı yöntemle yapılabilir:

  • Antibakteriyel Su: Moraran tırnak bölgesi, bakterilerden arınmış su ve sabun karışımında 15 dakika boyunca bekletilir. 15 dakika sonunda moraran bölge bandajla çok sıkı olmayacak şekilde sarılır. Bu işlem günün istenilen zaman dilimlerinde 2 defa tekrarlanır.
  • Tuzlu Su İşlemi: Moraran bölge, daha önceden ısıtılmış bir suya 2 tatlı kaşığı tuz atılarak dinlendirilir. Günde 1-2 defa tekrarlanabilir. Bu işlem, tırnak morarması ağrısı geçene ve morarma sönene kadar devam eder.
  • Hardal Yağı: Moraran tırnak bölgesi hardal yağı ile ovulur. Hardal yağı morarmalara iyi gelir ve kısa sürede ağrıyla birlikte morarmayı da iyileştirir.
  • Limon Suyu: Ilık bir suya 1 adet limon sıkılır ve karıştırılır. Moraran bölge limonlu su içerisinde 15 dakika boyunca bekletilir. Bu işlem, morarma iyileşene kadar günde 2 defa tekrar edilir.

Darbe Sonucu Moraran Tırnak Düşer Mi?

Darbe sonucu moraran tırnak düşmesi, korkulması gereken veya anormal bir durum değildir. Darbe çok sert olmuşsa o bölgedeki tırnak düşebilir, tırnak bölgesinin altı kan toplayabilir. Bu durumda bir uzman müdahalesi gerekir.

Düşen tırnak bölgesindeki kan bir doktor tarafından boşaltılır ve yeni tırnağın çıkması beklenir. Bu süreç 3-4 ay devam eder.

Darbe sonucu moraran tırnağın düşmediği bazı durumlarda uzman müdahalesi gerekir ve mutlaka bir doktor yardımı alınmalıdır. Eski sertliğini koruyamayan tırnak, uzman tarafından çıkarılır ve tırnak bölgesindeki kan çekilir.

Darbe sonucu tırnak düşmesi durumlarında tırnak bölgesi boş kaldığından o bölgede ağrı ve sızlamalar görülebilir. Ağrının dinmesi için doktorun tavsiyesiyle birlikte kullanılan merhem, sızlayan bölgeye düzenli bir şekilde her gün sürülür.

Kapıya Sıkışan Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Kapıya sıkışan tırnak sorunu günümüzde birçok kişinin mustarip olduğu problemlerden biridir. Kapıya sıkışan tırnak morarması tedavisi, darbe sonucunda oluşan morarmayla aynı yöntemlerle tedavi edilir.

Tırnağın kapıya veya baskı hissedilen herhangi bir yere sıkışması sonucunda yapılması gereken ilk şey, o bölgeye soğuk su veya buz torbası tutmaktır.

Ardından moraran bölge, ılık tuzlu suda günde 2 defa 15 dakika boyunca dinlendirilir. Ağrılar 1 hafta sonunda da geçmediyse mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Ayak Sıkması Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Ayak sıkması sonucu tırnak morarması, kişiye büyük acılar veren bir problemdir. Moraran ayak tırnağı ve parmak, tuzlu ılık bir suda 15 dakika dinlendirilir. Her gün 2 defa uygulanan bu işlem 1 haftanın sonunda etkisini göstererek ağrıyı ve morluğu azaltacaktır.

Ayak sıkması sonucu evde uygulanan tedavi yöntemleri, 7 gün sonunda bir etki göstermiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Uzman, tedavi şekline göre tırnağı tamamen çekebilir veya yalnızca altında toplanan kanı boşaltabilir. Tırnağın büyük hasarlar görmemesi için, morarmanın ardından bir uzmana görünme süresi 10 günü geçmemelidir.

Darbe Sonucu Tırnak Morarmasına Krem

Tırnak morarması kremi, reçeteli veya reçetesiz satın alınabilecek birçok ürünü kapsar. Morluklar için en çok tercih edilen kremler Arnica, Lasonil, Ematonil, Lasonex ve Hirudoid’dir.

 

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tırnak Morarması Nasıl Geçer? Tırnak Morarması Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Tırnak Morarması Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tırnak Morarması Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.