Uzakdoğulu Kadınların Güzellik Sırları

Uzakdoğulu kadınların ciltlerinin tazeliği, saçlarının parlaklığı ve tenlerinin pürüzsüzlüğü uzun yıllardır güzellik uzmanları tarafından araştırılmaktadır. Genç ve güzel kalmanın sırrını çözmeyi başaran Uzakdoğuluların güzellik yöntemleri hakkında ülkemizde de uygulanabilecek bazı tüyolar bulunmaktadır.

Genç Kalmak İçin Soya Sütü

Laktoz intoleransı sayesinde inek sütü kullanamayan kişilerin tercih ettiği soya sütü, Uzakdoğuluların da vazgeçilmezlerinden birisidir. İçerdiği bol protein ile besleyici bir kaynak olan soya sütünde inek sütüne oranla çok daha fazla lif bulunmaktadır. Soya sütü, soya fasulyesinin bir gün boyunca suda bırakılmasından sonra püre haline getirilerek süzülmesi ve çıkan suyun da 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra kullanılması ile elde edilmektedir. Ancak ülkemizde soya sütü evlerde yapılmamakta ve genellikle marketlerden hazır halde satın alınmaktadır. Soya sütü ayrıca içeriğinde barındırdığı bol izoflavon ile pek çok kanser türüne karşı da koruma sağlamaktadır. Uzakdoğu kültüründe yaygın biçimde kullanılan soya sütü, yaşlanmayı geciktirici etkisi ile çok sevilen süt ürünlerinden birisine örnek olarak verilebilmektedir.

Kırışıklıklar İçin Yeşil Çay

Uzakdoğu yaşam biçiminde yeri ayrı olan yeşil çay, neredeyse herkesin günde en az 1 kez olsun tükettiği bir çay türüdür. Yaşlanmayı ertelen özelliği ile yeşil çay çok yüksek oranda antioksidan içermektedir. Antioksidanların en önemli faydalarından birisi; cilt yüzeyinde meydana gelen kırışıklıkları gidermesi ve vücudun zamanla deforme olmasıyla kendini gösteren sarkmaları toparlamasıdır. Uzakdoğulular yeşil çayı, içerisindeki kafein sebebiyle kendilerini zinde tutmak ve uyku halini dağıtmak amacıyla da kullanmaktadır. Yeşil çay ayrıca içerisindeki C vitamini sayesinde mikropları öldürmekte ve grip gibi salgın hastalıkların da önüne geçmektedir. Vücutta kanser hücrelerinin gelişmesini de önleyen yeşil çay, akciğer, mide, karaciğer ve deri kanserlerine karşı da koruyucu rol oynamaktadır. Kolesterolü düşüren, tansiyonu ve kan şekerini ayarlayan yeşil çay, Uzakdoğu ülkelerinde günde 3-4 bardak kadar tüketilmektedir.

Sigara Tüketimi ve İşlenmiş Şeker

Uzakdoğuluların sadece yüzde 10’u sigara kullanmaktadır. Sigara konusunda oldukça titiz olan Uzakdoğulular, ayrıca işlenmiş şekere karşı da dikkatli davranmaktadır. Şekerin ciltte sivilce ve akne problemlerine yol açtığını söyleyen Uzakdoğu halkı, mümkün olduğunca şekersiz beslenmeye çalışmaktadır.

Güneş Işınlarının Zararlı Etkileri

Derilerinde Melanin adı verilen pigmentten çok fazla miktarda bulunduran Uzakdoğu kadınlarının güneşte kalmaları durumunda özellikle yüz bölgelerinde kendini gösteren ben ve lekeler, normal insanlara göre çok daha belirgin olmaktadır. Bu sebeple; Uzakdoğu kadınları mümkün olduğunca güneşten uzak kalmaya çalışmakta ve derilerini her daim yüksek faktörlü güneş kremleri ile korumaktadır. Uzakdoğulular bu yöntem ile ayrıca güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından da kendilerini sakınmaktadırlar.

Hava Koşullarına Uyum Sağlama

Sağlıklı bir cilt ve vücut için Uzakdoğu insanlarının uyguladığı yöntemlerden birisi de; hava koşullarını değiştirmek yerine değişen hava koşullarına uyum sağlamalarıdır. Örneğin; sıcak yaz aylarında klima kullanmak yerine havanın durumuna göre ince giyinen Uzakdoğu halkı, soğuk kış aylarında da kalorifer kullanmak yerine daha sıkı giyinerek değişen hava şartlarına kendilerini doğal yoldan adapte edebilmektedirler.

Cildi Günlük Olarak Nemlendirmenin Önemi

Uzakdoğu kadınları günde en az 2 kere doğal nemlendiriciler ile ciltlerinin nem dengesini korumaktadırlar. Çünkü cildin esnekliğini ve doğallığını koruyabilmesinin tek yolu yeterli nemdir. İçerisinde sağlıklı nem barındıran bir ciltte su oranı yaklaşık olarak %10’un üzerinde olmaktadır. Ancak derinin barındırdığı su miktarı azaldıkça vücut nem kaybetmeye başlamakta ve bunun da vücudun hem dış yüzeyinde hem de iç organlarda bazı kötü sonuçları bulunmaktadır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uzakdoğulu Kadınların Güzellik Sırları için yorumda bulun

    Uzakdoğulu Kadınların Güzellik Sırları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzakdoğulu Kadınların Güzellik Sırları için ilk yorumu yapabilirsin.