Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Nasıl Makyaj Yapılmalı?

Makyaj, kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olan, kusurları kapatan düzenleme işlemidir. Doğru makyaj tekniği ile kişi istediği ölçüde yüzünü, olduğundan daha ince veya daha dolgun gösterebilmektedir.

Makyajınızı yüz yapınıza bağlı olarak şekillendirdiğinizde, hoşlanmadığınız kusurları da kapatabilirsiniz. Yüz yapısı iri olan kişiler için önerilen makyaj tekniği ile zayıf olan kişilere önerilen tekniğin ayrı olmasının nedeni budur. Doğru makyaj yöntemleri uygulandığında, yüz olduğundan 4–5 kilo daha zayıf veya daha iyi görünebilmektedir.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Fondöten Kullanımı

Yanaklarınızı olduğundan daha ince göstermek istediğinizde, fondöteni doğru şekilde kullanmanız, doğru noktada vurgu yapmanız son derece önemlidir. Bunun için öncelikle kendi ten renginizden bir ton açık, bir ton kapalı fondötene sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Aldığınız fondöteni, cildinize uygularken önce kendi cilt renginizde olan fondöteninizi uygulamalısınız. Daha sonra küçültmek için bir ton koyu olan fondöteni kulak hizanızdan içeriye doğru sürmelisiniz. İnce bir çubuk şeklinde elmacık kemiklerinizin içerisine sürdüğünüzde, yüzünüzde gölge oluşturacaktır. Sonrasında makyaj süngerinizle yukarıya doğru yaymalısınız.

Bir ton açık olan fondöteni ise koyu kullanım yaptığınız alanın hemen üzerine sürmelisiniz. Damla damla uygulamalı daha sonra yavaşça yaymalısınız. Bu sayede yüzünüz daha gölgeli, yanaklarınız daha dar görünecektir.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Kontür Kullanımı

Yanaklarınızın daha zayıf görünebilmesi için gölgeli fondöten uygulamasını yaptıktan sonra kontür işlemini yapmalısınız. Kontür uygulaması, yüz hatlarını baştan sona değiştiren özel bir uygulamadır. Doğru şekilde yapabilmek bu nedenle oldukça önemlidir.

Yanaklarınızı ince göstermek için elmacık kemiklerinizin altına, alnınızın saç dip noktalarına, çene çerçevesine ve burun kemiğine kontür uygulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için kontür kitlerini veyahut kontür paletlerini tercih edebilirsiniz.

Önce alın bölgesinden başlamalı daha sonra elmacık kemiklerinizin alt kısmından devam etmelisiniz. Sürmeyi tek seferde çizgi gibi çekmektense damla damla yapmak daha sağlıklıdır. Alın bittikten sonra elmacık kemiklerinizin altına başlamalısınız. Bunun için kulağınızın en üst noktasından hiza alabilirsiniz. En üst noktadan dik şekilde yanak içine inmeniz kontür çizgisini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sonrasında kaş başlangıçlarınızdan burun kanatlarınıza doğru inerek burun kontürünü uygulamalısınız. Bu noktaları sünger yardımıyla içeri doğru yuvarlak hareketlerle dağıtmalısınız. Bu şekilde fondöten sonrası kontür uygulaması yanaklarınızı çok ince gösterecektir.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Aydınlatıcı Kullanımı

Zayıf kişilerde elmacık kemikleri hatları daha belirgindir. Yüzü toplu olan kişilerde, kemikler belirgin değildir. Elmacık kemiklerine, alın ve çene bölgesine aydınlatıcı uygulamak, yüz kemiklerinin daha belirgin gözükmesini sağlayarak, yüzü olduğundan daha ince gösterebilmektedir.

Yanaklarınızı ince göstermek için kontür veyahut fondöten sonrasında aydınlatıcı kullanmanız fayda sağlayacaktır. Bunun için elmacık kemiklerinin üstü, alında kontür altı, burnun en üst düz zemini ve çene belirlenmektedir. Özellikle elmacık kemiklerinizin üzerine uygularken en üstteki kemiğe uygulamaya dikkat etmelisiniz. Bir nevi göz altından biraz daha aşağı olacaktır.

Yelpaze şeklinde ince bir fırçayla aydınlatıcıyı uygulayabilirsiniz. Toz aydınlatıcılar, likitlere nazaran daha doğal görünecektir. Aydınlatıcı sürmeniz, dikkati zayıf noktalara çekmeye yardımcı olmaktadır.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Allık Kullanımı

Yanaklarınızda, hafif kilo belirtisi varsa veyahut yüzünüz iri yapılıysa bu durumda allık kullanımını da profesyonel şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, fondöten kullanmadan allık sürmemenizdir. Fondötensiz ya da kontürsüz allık uygulamak, tüm dikkatin yanaklara toplanmasını sağlayacaktır.

Allık uygulamasında, başlama noktasından dışa doğru; gözlerin bitimine doğru hamleler yaparak sürümek, yanakları daha ince göstermeye yardımcı olmaktadır. Bu işlemi yaparken allığınızı emmeyen kabarık fırçaları tercih edebilirsiniz. Fırça yardımıyla içeriden dışarıya doğru allık uygulayabilirsiniz.

Allık tonunuz, yanaklarınızın zayıf görünmesi için önemlidir. Bronz ve kahve tonlarında olan allıklar, gölgelendirmeyi desteklediği için sıkça önerilmektedir. Pembe ve daha kırmızı olan allıklar ise dikkati yanaklarda toplamaktadır. Zayıf görünmek için önemli olan dikkat toplayacak değil, arka planda kalan yanaklar ortaya çıkarmaktır.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Göz Makyajı

Belirgin ve koyu bir göz makyajı daha belirgin kalacağı için yanaktaki kusurların dikkat çekmesini önlemektedir. Dolayısıyla özellikle gece makyajlarında, gözlerin ön plana çıkması yanakların zayıf görünmesine destek vermektedir. Bunun için doğru far rengi ve eyeliner seçimi gerekmektedir.

Gözlerinize kahve, siyah, bordo, lacivert gibi tok ve dikkat çekici farlar uyguladığınızda yanağınızın daha zayıf göründüğünü fark edebilirsiniz. Bunun yanında ince fakat kuyruklu eyeliner çekimi de aynı şekilde yanağı daraltmaktadır. Eyeliner gözleri büyülttüğü için dikkat gözlere kaymakta, yanaklar daha zayıf algılanmaktadır.

Göz makyajında göz içine siyah değil beyaz kalem sürülmesi önerilmektedir. Bu sayede gözleriniz çok daha iri görünecek, yanaklarınız zayıf kalacaktır.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Kaş Uygulaması

Yanakların görüntüsünü etkileyen bir başka detay kaşlardır. Kaşı çok inceltmek, yüzü olduğundan daha dolgun göstermeye sebep olmaktadır. Bunun yanında çok kalın kaş kullanımı da estetik açıdan hoş görünmemektedir. Bu sebeple orta kalınlıkta kaş kullanmak, yüzü olduğundan daha ince göstermek için tamamlayıcı olarak yardım etmektedir.

Kaşlarınızın seyrek olması halinde yüzünüz daha geniş görünecektir. Buna engel olmak için kendi kaş renginizde kaş farı kullanmalısınız. Kaş farı uygulaması, kaşlarınızın toparlanmasına ve tok görünmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yanaklarınızdan ziyade gözlerinizde dikkat toplayacaktır.

Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Ruj Kullanımı

Ruj uygulaması her ne kadar yanaklara uygulanan bir işlem olmasa da kırmızı veyahut açık pembe bir ruj kullanımı, dudakları daha belirgin yapacaktır. Gözlerinizin ön planda olduğu makyajlarda rujlarınız nude renklerde olabilir ancak gözlerinizde normal bir makyaj varsa bu kez dudaklarınıza yoğunlaşmanız gerekmektedir.

Dudaklarda; bordo, kırmızı, mor, pembe gibi dikkat çekici renkler kullanıldığında yanaklar çok daha zayıf görünmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Nasıl Makyaj Yapılmalı? Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Nasıl Makyaj Yapılmalı? için yorumda bulun

    Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Nasıl Makyaj Yapılmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yanakları Daha İnce Göstermek İçin Nasıl Makyaj Yapılmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.