Yüz İçin Bal Maskesi Tarifi

Yağlı ve kuru ciltler için kullanılan bal maskesi yüze nasıl uygulanır? Hangi cilt sorunları için iyi gelir? Ne sıklıkla kullanılmalıdır? Etkisini ne kadar sürede gösterir?

Antik çağlardan beri kadınların güzellik sırrı olarak bilinen ve uygulanması oldukça basit olan bal maskesinin birçok faydası bulunmaktadır. Bal, cildi parlatır, nemlendirir ve yumuşatır.  Doğal bir antioksidan özelliği bulunur. Mineral ve vitamin bakımından da oldukça zengindir. Balın içinde bulunan elementler hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kırışıklıkları azaltma ve güneş ışınlarından korunmada oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra tahriş olan veya yaralı bölgelere sürüldüğünde bu bölge daha hızlı iyileşme gösterecektir. 20-25 dakika yüze uygulayacağınız bal maskesi, pahalı kozmetik ürünlerden bile çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Ciltle temasa geçen balın içinde ki elementler hemen etkisini gösterir. Bunun içinde balın doğal, katıksız olmasına özen gösterilmelidir.

Bal Neden Faydalıdır?

Balın içinde en yararlı vitaminler, enzimler, mikro besin maddeleri ve organik asitler bulunmaktadır. İyot, çinko, glikoz, früktoz, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfat, potasyum gibi içinde birçok besleyici elementi içinde bulundurur. Bunun yanı sıra C, B1, B3, B5, B6 vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bal içerisinde bulundurduklarıyla yalnız cildinizde değil, saçınızda da harikalar yaratır. Bal maskesi için en kolay uygulamalardan biri, balı göz çevrenize çok fazla değdirmeden yüzünüze sürüp 20 dakika kadar bekletmenizdir. Yüzünüze rahat şekilde yaymak isterseniz, parmak uçlarınızı hafifçe ıslatıp yüzünüze ufak dokunuşlarla dağıtın. Sonrasında nazik bir şekilde, ılık suyla yüzünüzü yıkayıp kurulayın. Bu uygulamadan sonra yüzünüzü süt ile yıkayıp arkasından su ile de temizleyebilirsiniz. Süt ve bal karışımı cildinizi ve gözeneklerinizi sıkılaştırmanıza yardımcı olur.

Balın Anti-Aging Özelliğinden Yararlanın

Cildinizdeki kırışıklıkları azaltmak için binlerce kırışık kremi kullanmaktan sıkıldıysanız, işte size çözüm yolu anti-aging özelliği ile cildinizi sıkılaştıracak bu maskenin hazırlanması da uygulanması da oldukça basit;

  • 1 yumurtanın beyazı
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 fincan un
  • 1 çay kaşığı gliserin

Bir kapta tüm malzemeleri karıştırın, maskeyi en fazla 10- 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizin sıkılaştığını hissedeceksiniz. İmkânınız varsa her türlü meyve ile balı karıştırıp kullanmanız daha da iyi sonuçlar verecektir. Elma sirkesi, zencefil, kil gibi elinizin altında bulunması muhtemel ürünlerle de balı karıştırıp kullanabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yüz İçin Bal Maskesi Tarifi için yorumda bulun

    Yüz İçin Bal Maskesi Tarifi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüz İçin Bal Maskesi Tarifi için ilk yorumu yapabilirsin.