1 Gecede Sivilce Kurutma Yolları – En İyi Sivilce Kurutucu

Bir gecede sivilce kurutma, anında sivilce geçirme yolları bir anda beliren sivilce sonrasında sıklıkla merak edilen konular arasında girer. Kısa sürede etki eden en iyi sivilce kurutucu yöntemler için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Ergenlik dönemiyle başlayıp hayat boyunca karşılaşılan bir cilt problemi olan sivilceler (akne) farklı şekilde görülebilir. Deri altında yumru şekline büyüyen ve ucu olmayan kör sivilce şeklinde veya deri üstüne çıkan kırmızı şişlikler şeklinde olabilir.

Hormonal değişimler nedeniyle veya ciltteki gözeneklerde yağ (sebum) ve kir birikmesi neticesinde ortaya çıkan sivilceler tedavi edilmediğinde veya yanlış tedavide ciltte kalıcı izler bırakabilir.

Evde doğal yollarla hazırlanabilecek veya temin edilebilecek, çeşitli maskeler ve doğal yöntemlerle sivilce problemlerine çözüm bulunabilir.

Sivilce Şişliği ve Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce şişliği ve kızarıklığı evde uygulanabilecek küçük yöntemlerle daha silik bir görünüme kavuşturulabilir.

Yapılabilecek ilk uygulama, sivilcenin üzerine salatalık koymak olabilir. Sivilce üzerinde 10 dakika bekletilen salatalık, hafif damar büzücü özelliği ile şişlik ve kızarıklığı azaltır. Salatalığın soğuk olması şişliğe daha iyi gelir.

Aspirin, antienflamatuar (iltihap giderici) ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde sivilce iltihabını kurutarak şişliği azaltır. Bunun için; çok az suyla karıştırılan aspirinin sivilcenin üzerine direkt uygulanarak, 20 dakika bekletilmesi ve sonrasında durulanması yeterli olacaktır. Aspirine duyarlılığı olan kişilerin bu yöntemi uygulamaması gerekir.

Çok kolay ama etkili bir yöntem olan sivilceli cilde buz uygulanması şişlik ve kızarıklığı azaltır. Buz kompresinin 10 dakikalık seanslar halinde gün içerisinde birkaç defa yapılması etkili olacaktır.

Doğal Yollarla Sivilce Kurutma

En güçlü doğal antibiyotiklerden biri olan sarımsak, aynı zamanda antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile gözeneklerdeki bakterileri temizleyerek, içerisindeki sülfür ile sivilcenin iyileşmesine hızlı bir katkı sağlar.

Uygulaması, sarımsağı ikiye bölüp sorunlu bölgeye sürülerek veya 1 diş sarımsağın ezilip sivilceye üzerine uygulanarak en az 20 dakika bekletilip temizlenmesiyle yapılır.

İçeriğinde bulunan asit sayesinde iltihabın hızla kurumasını sağlayan limon, sivilce problemini yok etmek için etkili bir doğal çözümdür. Limon suyu sıkılarak yatmadan önce sivilceli cilt üzerine uygulanıp gece boyunca bekletilerek sivilcelerin kurumasını sağlanır.

Nane, muhteviyatında barındırdığı salisilik asit sayesinde iltihap önleyici özellik göstererek gözeneklerin açılmasını sağlar. Nane yapraklarının suyu sıkılarak pamuk yardımıyla cilde uygulanması, sivilcelerin kurumasına yardım edecektir.

Deniz suyu, içeriğindeki tuz miktarı nedeniyle ciltte fark edilir bir kurutucu etkiye sahiptir. Deniz suyu bir pamuk yardımıyla tonik olarak cilde uygulanır. Günde 3-4 kez işlem tekrarlandığında sivilcelerin hızlı bir şekilde kuruduğu görülecektir.

Anında Sivilce Geçirme İçin Salisilik Asit

Salisilik asit, tüm cilt tipleriyle uyumlu, insan sağlığına zarar vermeyecek miktarda ph seviyesine sahip bir beta-hidroksi asittir.

Peeling özelliği sayesinde ciltteki ölü deri tabakasını soyar, yağda çözünebildiğinden cilt altındaki yağ ve kir birikimini temizleyerek derinlerdeki gözeneklere inebilir. Ayrıca antienflamatuar özelliği de bulunduğundan cilt altındaki iltihabın iyileşmesini sağlayarak kızarık ve şiş görünümü de düzeltir.

Sahip olduğu ph seviyesi ile tüm bunları nazikçe yaparak yoğun tahrişe neden olmaz. Sivilce kurutmak için bulunmaz bir madde olan salisilik asit, düzenli kullanımda cildi temiz tutacağından yeni sivilce oluşumu önler, siyah nokta ve leke temizlenmesinde ciddi bir yer alır.

Tüm bu özellikleri bünyesinde barındırması sebebiyle birçok cilt bakım ürününün de içeriğinde yer alır. Ayrıca birçok meyve sebzenin içeriğinde bulunan salisilik ait doğal yollardan alınabilir.

En İyi Sivilce Kurutucu Formülü Evde Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Çay Ağacı yağı doğal bir antiseptik, antiviral (virüslerle savaşan) ve antifungal (mantar oluşumuna engel) olmasının yanında, çok kuvvetli bir antibakteriyel ve antienflamatuar olduğundan cilt problemleri için adeta mucize çözümlerden bir tanesidir.

Tıkanmış gözeneleri açar, bakteri ve virüsleri yok eder, derinin altında kalan uçsuz sivilcelerdeki iltihabı, şişlik ve kızarıklığı yok eder, sivilce izlerinin geçirilmesine katkı sağlar.

Sivilcelerden kurtulmak için birebir olan çay ağacı yağı, aynı zamanda çok kuvvetli ve yoğun bir yağ olduğundan, yüksek oranda tahrişe neden olmaması için evde nasıl hazırlanacağının bilinmesi çok önemlidir.

Çay ağacı yağı mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır. Evde bulunan jojoba yağı, aloe vera jeli, lavanta yağı veya zeytinyağı gibi yatıştırıcı bir yağ ile 10 da 1 oranında karıştırılarak, mutlaka güneş ışığını almayacak koyu renkli cam bir şişeye koyulmalıdır. Bu karışım pamuk yardımıyla doğrudan sivilce üzerine sürülerek 10 dakika bekletildikten sonra ılık suyla cilt temizlenmelidir. Bu işlem günde 3 kez yapıldığında sivilcelerin çok kısa bir zamanda geçtiği görülecektir.

En Etkili Sivilce Kurutucu Maskeler

Yoğurt ve bal maskesi: Sivilce iltihabını gidermek için yoğurt ve bal maskesi etkili bir çözümdür. Eşit oranlarda yoğurt ve balın karıştırılması ile elde edilen maske ince bir tabaka halinde iltihaplı bölgeye sürülerek 10-15 dakika bekletildikten sonra cilt ılık suyla durulanır.

Karbonat maskesi: Karbonatın suyla karıştırılarak macun hale getirilmesi ile hazırlanacak maske, gece yatmadan cilde sürülerek, gece boyunca bekletilip ılık suyla durulanması halinde sivilceleri çok hızlı bir şekilde kurutacaktır.

Maya maskesi: Peeling etkisi yaratması için kuru maya kullanarak yapılan karışımda, kuru maya papatya çayıyla krem haline getirilerek cilde sürülür. Karışım tamamen kuruduktan sonra ılık suyla temizlenir.

Yumurta maskesi: Yüksek protein içeriğiyle hem sivilceleri kurutan hem de cildi besleyen yumurta akı, çırpılarak krem kıvamına getirildikten sonra cilde sürülüp 20 dakika bekletilir, sonrasında soğuk suyla durulanır. Sivilce kurutmada en etkili yollardan birisi de budur.

Portakal maskesi: Portakal kabukları güneşte kurutularak rendelenir. Toz haldeki portakal kabukları suyla karıştırılarak krem kıvamına gelince cilde sürülüp 15 dakika bekletilir. Sonrasında ılık su ile durulandığında sivilcelerin hızla kuruduğu gözle fark edilebilir.

Sivilce Kurutma İlaçları

Sivilce tedavisinde iltihabı kurutmak için eczanelerden temin edilebilecek, içeriğinde benzoil peroksit, salisilik asit, azelaik asit, retinol, retenoid ve dapson içeren tonik, krem veya cilt temizleyicileri kullanılarak hızlı çözümler elde edilebilir.

Batikonla Sivilce Kurutma

Antiseptik olarak kullanılan batikon, sivilce iltihabını hızlı bir şekilde kurutabilme yollarından biridir. Fakat içeriğinde yoğun miktarda iyot barındırması sebebiyle, bilinçsiz kullanımı ciltte iyot birikmesine sebep olarak tiroid krizine sebep olabilir.

Tiroid hastaları, hamile ve süt çocuklarında kullanımı tehlikelidir. Ayrıca güçlü bir dezenfektan olduğundan cilt florasını bozabilmektedir. Bu nedenlerle çok küçük alanlara kulak çubuğunun ucuyla sürülerek gece boyu bekletilip sabah durulanması halinde sivilcenin 1 gecede kuruduğu gözlemlenebilir.

Diş Macunu İle Bir Gecede Sivilce Kurutma

Bir gecede sivilce kurutma için kullanılan en etkili yollardan birisi diş macunudur. Kullanımında dikkate dilmesi gereken hususlar vardır.

Kullanılacak diş macunu seçilirken, yoğun tahrişe neden olabileceği ve cilt lekeleri oluşturabileceği için kesinlikle esanslı, katkılı veya diş beyazlatıcı özelliği bulunan diş macunları tercih edilmemelidir.

Beyaz, katkısız diş macunu veya mümkünse içeriğinde okaliptüs yağı, çay ağacı yağı, aloe vera gibi antibakteriyel özellikli doğal çözümler barındıran bitkisel diş macunları tercih edilmesi çok daha etkili olacaktır.

Uygulaması, diş macununun doğrudan sivilcenin üzerine ince bir tabaka halinde sürülerek gece boyunca bekletilip sabah ılık suyla durulanması şeklinde yapılır. Beyaz diş macunu içeriğindeki triclosen, hidrojen peroksit ve karbonat nedeniyle hızlı bir şekilde sivilcenin kurumasına sebep olacaktır.

Deri Altı (Kör) İltihaplı Sivilce 1 Gecede Nasıl Geçer?

Cilt yüzeyine ucu çıkmamış, dokunulduğunda yumru şeklinde hissedilen kör sivilceler iltihaplanma nedeniyle kızarık görünebilir.  Bu tür sivilcelerin iyileşmesi diğer sivilcelere göre daha zor olsa bile tedavi edilebilirdir.

Kör sivilceler, cilt üzerine çıkması için asla sıkılmamalıdır. Bu tür sivilceler sıkıldığında cilt yüzeyine çıkmayacağı gibi, deri altında iltihabın dağıtılarak daha kötü hale gelmesine neden olunabilir.

Kör sivilcelerin baş vermesini sağlamak için gün içerisinde 3-4 kez ılık kompres uygulanabilir. Bunun için ılık suya batırılan temiz bez veya pamuk sivilce üzerinde birkaç dakika tutulur.

Antibakteriyel ve antiseptik özelliği bulunan elma sirkesi deri altındaki iltihabı iyileştirir. Elma sirkesi pamuk yardımıyla tonik olarak kullanılarak cilt temizlenmelidir. Hassas cilde sahip kişiler sirkeyi su ile seyrelterek kullanabilirler.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1 Gecede Sivilce Kurutma Yolları 1 Gecede Sivilce Kurutma Yolları – En İyi Sivilce Kurutucu için yorumda bulun

    1 Gecede Sivilce Kurutma Yolları – En İyi Sivilce Kurutucu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 1 Gecede Sivilce Kurutma Yolları – En İyi Sivilce Kurutucu için ilk yorumu yapabilirsin.