Maske Sonrası Ciltte Oluşan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Cilt sorunları olan veya cilt bakım yapmak isteyen kişiler, kozmetik ürünler kullanmak yerine, evde doğal maske yapımını tercih edebilmektedirler. Evde maske yapımı çok yapılan bir uygulamadır. Maske yapacak olan kişinin cilt yapısını bilip ona göre maske seçimi yapması önemlidir. Cilde uygun olmayan maske uygulanışı, maske sonrası hafif kızarıklığa sebep olabilmektedir. Yine maske öncesi cilde doğru hazırlığın yapılmaması, maske uygulaması sonrası kızarıklığa sebep olabilmektedir.

Maske Sonrası Kızarıklığı Engellemek İçin Maske Öncesi Cildi Hazırlama

Maske öncesi cilt temizliği yaparken aşırıya gidilmelidir. Yağlı cildi olanlar köpüklü temizleyici ürünler kullanmalıdır. Kuru cildi olanlar ise süt tarzı temizleyiciler kullanmalıdır. Maske öncesi ılık suyla ıslatılan havlu mendili yüze kapatarak nemlendirmek, yine maske uygulamasının ciltte tahriş ve kızarıklık yapmasına engel olacaktır. Maske cilde uygulanırken yumuşak fırça ile orta bir tabaka halinde sürülmelidir. Bunlarla beraber maske, belirtilen miktardan daha fazla yüzde bekletilmemelidir. Bu sayede cilt, tahrişten korunarak kızarıklık oluşması engellenmiş olmaktadır.

Maske Sonrası Kızarıklığı Gidermek İçin Yapılacaklar

Maden Suyu

Maske sonrası kızaran cilt maden suyu ile yıkanır. Maden suyu içeriğindeki doğal mineral sayesinde cildi sakinleştirir ve besler. Ciltte oluşan kızarıklığı geçirmeye yardımcı olur.

Çörek Otu Yağı Ve Badem Yağı

Maske sonrası kızarıklıkla beraber ciltte, bazen yanma veya kuruluk da hissedilebilir. Bu durum genelde maskenin cilt tipine uygun seçilmemiş olmasından kaynaklanır. Çörek otu ve badem yağı karıştırılarak cilde nazikçe sürülür. Bu cildi sakinleştirir ve kızarıklığı geçirir.

Kantaron Yağı

Maske sonrası kızaran cilde kantaron yağı sürülebilir. Kızaran bölgeye, cildin emeceği kadar hafif bir miktarda kantaron yağı sürülür. Tahriş gideren etkisiyle kantaron yağı, kızarıkların geçmesine yardımcı olur.

Nemlendirici Krem

Cildin tamamına veya kızaran bölgelerine nemlendirici krem sürmek, cildi rahatlatır ve kızarıklığın geçmesine yardımcı olur.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sevi dedi ki:

  Maya maskesi alerji yaptı bende. Yüzüm kıpkırmızı oldu. Önce maden suyu buzları ile kompleks uyguladım. Ardından zdrave krem sürdüm. 1 günde gitti ama uygulamadan önce denemek gerektiğinin kanıtı oldu.

  • Mihrican dedi ki:

   Benimde kipkirmizi oldu doktora gitmem gerekirmi acaba

  • Sude dedi ki:

   bende bu maskeyi yapıyorum ciltte uzun süren kızarıklığın sebebi mayanın kan dolaşımını maksimum seviyeye çıkartarak ciltteki hücre yenilenmesini hazırlandırması. Yani uzun sürsede kızarıklık sonunda geçiyor rahat olun ve cildinizi kemdi halinde bırakın zaten düzelecektir..

 2. Betil dedi ki:

  Aynı sorunu bende yaşadım yüzüm kıpkırmızı oldu😔

 3. Zahide dedi ki:

  Nasıl geçti ya kac saat sonra

 4. Sultan dedi ki:

  Benimde gratis urunu bee. Beauty kahve kil maskesini kulandim yuxum kip kirmizi oldu bida tovbe dedjm maskeye

 5. Admin dedi ki:

  Tarçınlı türk kahvesi içmiştim telvesini yüzüme sürdün kıpkırmızı kaldı ne yapmalıyım geçer mj

  • Büşra Yurdanur dedi ki:

   Bir nemlendirici sürerek bekleyin. Geçecektir, merak etmeyin. Peeling sonrasında cildin kızarması normaldir.