Batık Oluşumu Nasıl Engellenir?

Batık oluşumu nasıl engellenir, batığı düzeltmek için ne yapılmalı soruları bayanlar tarafından merak edilmektedir. Gerekli önlem alınmadığında cilt yaralarına kadar büyüyebilen batık problemi, cildin kötü bir görüntü kazanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında düzenli olarak bakım tedavisi yapılmaması halinde o bölgede farklı kararmalar da kendini göstermektedir.

Birçok nedeni olan batık sorunu genelde epilasyon cihazı kullanımından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında ağda yaparken yapılan birtakım hatalar da bu sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Tüylerin her yöne çekilerek alınması, batık sorununun kaynağını oluşturmaktadır. Yüzdeki batık kıllar, bacaktaki ya da koltuk altındaki batık kıllar da aynı sebeplere dayalı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Batık Oluşumu Nasıl Engellenir?

  • Bacaktaki batık lekeleri nasıl geçer gibi bir soruyu sormamak için öncelikle batık problemine karşı önlem almalısınız. Oluşabilecek batık sorununa karşı epilasyon cihazını olabildiğince az kullanmaya bakırköy escort çalışmalısınız.
  • Batık kremi de batık oluşumunu engelleyen unsurlardan biridir. Bacaklarınızda batığın meydana gelmemesi için her epilasyon sonrasında batık kremini uygulayabilirsiniz. Bu sayede süreç daha sağlıklı olacaktır.
  • Batık kıl kremi yanında evde kendiniz de doğal kremler, kürler uygulayabilirsiniz. Doğal ürünlerle yapılan bakımlar hem vücudunuzun dinlenmesini sağlayacak hem de sağlıklı tüy oluşumunu mümkün kılacaktır.
  • Batık kıl nasıl çıkarılır sorusuna verdiğiniz cevap da oldukça önemlidir. Zira batık kılları iğne ucu gibi sivri şeylerle çıkarmaya çalışırsanız bir sonrakinde çok daha kolay oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Jilet Kullanmak

Batıklar için jilet kullanımı, bilenen en eski yöntemlerden bir tanesidir. Birçok bayanın başvurmaktan çekindiği jilet, batık kılların temizliğini çok güzel yapmaktadır.

Epilasyon cihazının karmaşık yönlerde çekmesine rağmen jilet, yüzeysel olarak tek yönde temizlik sağlamaktadır. Bu da tüylerin batık sorunu yaratmadan sağlıklı şekilde tek taraflı çıkmasını mümkün kılmaktadır.

Jilet kullanımı pek çok kişi için zorlayıcı olabilmektedir. Daha kalın tüyler ya da kesik riski taşıyabilmektedir. Bu gibi bir nedenle batığı engellemek için her 4 epilasyonda 1 kez jilet kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Hem batıklar temizlenecek hem de yeni batık oluşumunun önüne geçilecektir. 

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Kuru Kese Kullanmak

Batıklar nasıl temizlenir sorusuna verilen ilk cevaplardan biri de kuru kese yapmaktır. Daha önce hiç kuru kese yapmadıysanız bu durum size biraz tuhaf gelecektir ancak sonrasında bacaklarınızda ne denli etkili olduğunu görebilirsiniz.

Cildiniz üzerine kuru bir kese ile ileri geri hafifçe bastırarak kese işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle cildi kuru olan kişilerin dikkatli olması çok önemlidir. Kuru kuru yapıldığı için hafif bir kızarıklık söz konusu olabilmektedir.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Ponza Taşı Kullanmak

Batık temizliği için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de ponza taşıdır. Ponza taşının özellikle ilk etkisi ölü deriyi temizlemektir.

Genellikle topuklarda ve ayak altında kullanılan bu özel taş, cildin tazelenmesini yenilenmesini sağlamaktadır. Aynı etkiyi batık temizleme konusunda da gösterebilmektedir.

Batıklardan kurtulmak için her duş sonrasında ponza taşıyla bölgeye yumuşak masajlar yapabilirsiniz. Yalnızca batık olan bölgeye sürmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Taş tırtıklı ve sert olduğu için cildinizi tahriş edebilir bu nedenle olabildiğince nazik hareketlerle uygulamaya özen göstermelisiniz.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Kabak Lifi Kullanmak

Kabak lifinin faydaları üzerine yapılan araştırmalar sonucunda batık için de iyi geldiği göze çarpmaktadır. Batıktan kurtulmak ve daha temiz bir epilasyon yapmak kabak lifi ile mümkündür.

Cildin arındırılması işleminde kabak lifinin çok etkili olduğu görülmektedir. Bunun için duşlarınızda kabak lifini kullanmalısınız.

Batık olan bölgelere sert yüzeyi, batık olmayan yüzlere yumuşak yüzeyi kullanabilirsiniz. Hem ölü deriden kurtulmanız hem de cildi derinlemesine arındırmanız mümkün olacaktır. Kabak lifi hızlı çözüm verdiği için batıklardan kısa sürede kurtulabilmeniz mümkündür.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Papaya Maskesi

Papaya maskesi, batık sorunu için en hızlı çözüm sağlayan doğal yöntemlerden biridir. Bunun için öncelikle papaya meyvesini 4’e bölmeli daha sonra kabuklarını soyarak blender ile püre haline getirmelisiniz. Üzerine ezdiğiniz 3 adet aspirin tozunu ilave etmelisiniz.

Karışımın üzerinde son olarak 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu eklemelisiniz. Cam kavanoza aldıktan sonra bir süre dinlenmesini sağlamalısınız. Maskeyi her gün bir çay tabağı olacak şekilde batık bölgesine sürmelisiniz. Cildiniz için de batık sorununuz için de iyi gelecek bir işlemdir.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Karbonat Peelingi Yapmak

Bacaklarda meydana gelen batık sorununu önleyebilmek için düzenli olarak peeling yapmak işe yaramaktadır. Burada amaç ölü deriyi uzaklaştırmak olsa da aynı zamanda gözeneklerde açılma da sağlanmaktadır.

Gözenekleri açılan deride, tüyler çok daha kolay çıkabilmektedir. Sonrasında hem hafifleme sağlanmakta hem de tüylerin kurtulması mümkün olmaktadır.

Tüm vücutta görülebilen batık problemi için karbonat peelingi çok işe yarayacaktır. Bunun için bir çay tabağına 1 yemek kaşığı karbonat almalı üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu sıkmalısınız.

Güzelce karıştırdıktan sonra kullanmak istediğiniz noktaya sürmelisiniz. 15 dakika kadar bekledikten sonra ovalayarak çıkarmalısınız. Bu şekilde haftada 1 kez uygulamanız istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Ballı Peeling Yapmak

Birçok kişi tarafından cildin pek çok noktasında kullanılan ve istenilen sonucu veren peelinglerden biri de bal peelingidir. Bal kullanarak hem cildinizi beslemeniz hem nemlendirmeniz hem de kolayca nefes aldırmanız mümkündür.

Bal peelingini hazırlayabilmek için yapmanız gereken ilk şey derin bir kâsenin içerisinde 1,5 yemek kaşığı şeker dökmektir. Daha sonra üzerine 1,5 tatlı kaşığı kadar bal ilave etmelisiniz. Hazırlayacağınız bu karışımı güzelce harmanlamalısınız. İstediğiniz kıvama geldikten sonra peeling bölgenize uygulamalısınız.

15-20 dakika kadar cildinizde kalması gereken peelingi daha sonra ovalayarak çıkarmalısınız. Bal peelingini 2 haftada 1 kez yapmalısınız.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Doğal Nemlendirici Krem Kullanmak

Batık problemi yaşayan pek çok kişi cildini yeterince nemlendirmediği için bu problemle karşı karşıya kalır. Bunun nedeni nemli olmayan cildin tüy çıkarma konusunda yetersiz kalmasıdır.

Nemlendirilerek beslenen cilt çok daha kolay şekilde tüy çıkarabilmektedir. Bunu mümkün kılabilmek için olabildiğince doğal nemlendirici kremler tercih edilmelidir.

Nemlendirici krem olarak zeytinyağı ya da gül suyu içerikli kremlere öncelik vermelisiniz. En iyi nemlendirme konusunda bu iki tercih işe yarayacaktır. Her gün aşırıya kaçmadan düzenli olarak nemlendirici kreminizi sürmelisiniz.

Epilasyon öncesinde ve epilasyon sonrasında da nemlendirici kremi tercih etmeyi unutmamalısınız.

Batık Oluşumunu Engellemek İçin Gül Yağı Kullanmak

Bacaktaki batıklar için bitkisel çözümler arıyorsanız bu çözümlerden biri de gül yağıdır. Gül yağını düzenli olarak kullanmanız, cildinizin nemlenmesini ve kolay şekilde kendini toparlamasını sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken tek şey doğal gül yağı bulmaktır.

Gül yağını duştan ve epilasyondan sonra tüm bölgeye sürmelisiniz. Düzenli olarak haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Bu sayede kıl köklerinde rahatlama sağlayacak ve tüylerin daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında gül yağı köklerde biriken bakterilerin sivilceye dönüşmesine de izin vermemektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Batık Oluşumu Nasıl Engellenir? Batık Oluşumu Nasıl Engellenir? için yorumda bulun

    Batık Oluşumu Nasıl Engellenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Batık Oluşumu Nasıl Engellenir? için ilk yorumu yapabilirsin.