Bronzluk Ne Kadar Sürer?

Yaz aylarında güneş etkisi ile, kış aylarında solaryum ile iyi bir bronzluk isteyip ciddi çabalar sonucunda bronzluğa kavuşanlar, bronzluktan kurtulmak da isteyebilirler. Özellikle yanlış bronzlaşma sonucu renk tonu farklılığı olanlar cildi eski haline getirmek için ciddi bir arayış içindedir. Bronzluğun kendiliğinden geçmesini beklemek en doğrusudur ama bu durumda bronzluk uzun süre cildinizde kalabilir. Bazı yöntemlerle bronzluk süresini değiştirmek mümkündür.

Bronzluk Süresini Etkileyen Faktörler

Bronzluk süresi için net bir sonuç görmek imkansızdır. Bronzluğun tamamen geçme süresi birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bronzlaşmadan önceki ten rengi ilk etkendir. Beyaz tenli olanlar ile esmer tenli olanların bronzluk süresi aynı olmayacaktır. Bronzlaşmak için güneşte kalınan süre de bronzluk süresini etkiler. Ne kadar bronzlaşmış olduğunuz, bronzlaşma süresindeki son etkendir. Bronzlaşma hafifse kısa sürede geçecekken; aşırı bronzlaşmış olanların bronzluğu daha uzun vadede geçecektir.

Beyaz Tenlilerin Bronzluğu Ne Kadar Sürer?

Beyaz tenli olanlar zor bronzlaşırlar ama bronzluğun gidermesi daha kolaydır. Esmerlere oranla daha hızlı eski ten rengine kavuşan beyaz tenli insanların bronzluk süresi ortalama 10-12 hafta sürmektedir. Bazı detaylara göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Esmer Tenlilerin Bronzluğu Ne Kadar Sürer?

Esmer tenli insanlar güneşin etkilerini kolaylıkla alabilmektedir. Güneş esmer tenli olanları hızlıca bronzlaştırır. Üstelik bu bronzlaşma oldukça fazla olacaktır. Dolayısıyla esmer tenli olanların bronzluk süresi daha uzundur. İyice koyulaşan cildin eski rengine ulaşması oldukça uzun zaman alacaktır. Esmer insanların bronzluğu aylar sürebilir. Cildin eski rengine kavuşması, ortalama 6-7 ay gibi bir sürede gerçekleşmektedir.

Bronzluk Süresini Etkileyen Ürünler

Bronzluğu süresini kısa tutmak istiyorsanız; bronzluğun kendiliğinden geçmesini beklediğiniz süreçte cildi güneşten korumaya devam etmelisiniz. Güneş koruyucu ürünler bu anlamda faydalı olacaktır. Yine bu dönemde bronzluk giderici, tamamen doğal maskeler yapmak bronzluk süresini kısaltacaktır. Aksine bronzluğun uzun sürmesini istiyorsanız; güneşte elde edilmiş bronzluk üzerine solaryum desteği alarak bronzluğu uzatabilirsiniz.

Banyo Bronzluk Süresini Etkiler mi?

Bronzluk cildin en üst tabakasında güneşin etkisi ile oluşan renk koyulaşması olarak tabir edilebilir. Yani doğrudan yenilenebilen cilt dokusu üzerinde etkilidir. Dolayısıyla cildin üst yüzeyine etki edecek her şey bronzluk süresini doğrudan etkiler. Sık banyo yapmak bronzluğun daha hızlı yok olmasına neden olacaktır.

Banyo sırasında sert kese yapmak, kese sayısının fazlalaşması değişen ve hasar görmüş cilt tabakasının daha kolay temizlenmesini sağlar. Daha uzun süre bronz kalmak istiyorsanız sadece sabun kesesi ile idare edebilirsiniz. Aksine bronzluğu gidermek istiyorsanız daha sık sert kese kullanabilirsiniz. Bunu yaparken doğru ayarı tutturmalısınız. Aksi halde cilt keseden ve sık banyodan ciddi zarar görebilmektedir. Aynı etkiden hareketle bronz olan bölgeye sık ağda yapmak da bronz cilt tabakasının daha hızlı yok olmasını sağlar.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Beyza dedi ki:

  Bronzlaştıktan sonra kese yapmak bronzluğun çabuk geçmesini sağlıyor.
  Beyaz ten sevenlere öneririm.

 2. Esmer Çirkini dedi ki:

  Esmer tenden kurtulmak istiyorum. Doğal olarak esmerim ama hiç hoşlanmıyorum. Micheal Jackson’a hak veriyorum 😀

 3. Mine dedi ki:

  Kar bronzu solaryumunu öneririm.
  Kış aylarında bile 3 ay bronz bir tenim olmasını sağlıyor.

 4. Ayça dedi ki:

  Yüzüm bronzlaştı.Yorumları okudum ve kese yapmaktan bahsediyorlardı. Yüzüme de kese yapmabilir miyim ki

  • Büşra Yurdanur dedi ki:

   Ayça hanım;
   Eğer yüzünüz çok hassas değilse yapabilirsiniz.

 5. Umay dedi ki:

  Esmerim daha da esmer oldum ve halimden gayet memnunum hele birde saclarınız sapsarı ve gözleriniz yemyesil ise cok güzel duruyor 😊😊

 6. Eylül dedi ki:

  Küçükken beyaz tenliydim fakat esmerleştim ve hala eski ten rengime dönmedim her yaz tatile gidip bronzlaşıyorum(istemsizce ) ve hala geçmedi ne yapmalıyım?