En Etkili Sivilce Maskeleri

Sıklıkla karşılaşılan bir cilt hastalığı olan sivilce, genellikle ergenlik döneminde başlar ve doğru yöntemler kullanılmazsa ciltte kalıcı lekeler bırakabilir. Akne vulgaris bilimsel adıyla tanınan sivilce hastaların çoğunda 25 yaşından önce kendiliğinden sonlanır.  Genellikle yüzde, boyunda ve gövdenin üst kısmandaki kıl foliküllerini etkiler.

Sivilce Neden Oluşur?

Ergenlik döneminde endokrin bezlerin salgılarının artması ve yağ bezlerinin salgısının da bu dönemde artışı sivilcelerin oraya çıkmasına neden olur. Genetik, hormonal ve bakteriyel etmenler sivilce görülmesinde kişiden kişiye farklılıklar oluşmasına sebep olur.

Sivilcenin ilk belirtisi siyah nokta olarak adlandırılan açık komedonlardır. Açık komedonların enfeksiyonu sonucunda sivilce olarak adlandırdığımız içi sıvı dolu enfekte yapılar oluşur.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce oluşumunu engellemek için öncelikle beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Çoğunluğun düşündüğü yağlı yiyecekler ve çikolata yemek sivilceyi artırır görüşü artık sağlık profesyonelleri tarafından kabul edilmemektedir. Önemli olan düzenli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmektir.

Ayrıca ciltte siyah nokta, sivilce vb. bir yapı bulunmasa da günde iki kez uygun PH oranlı sabunlar ve suyla cilt temizliğinin yapılması büyük önem taşır. Yeni Havalimanından sonra hızla gelişen bölgede arnavutköy escort kızlarına çok fazla ihtiyaç olacaktır elbette. Çünkü sivilcelerde unutmamamız gereken nokta aslında yüzümüzde var olan siyah noktaların enfekte olmasından oluşmalarıdır.

Bütün bunlara dikkat etseniz bile cildinizde sivilceler ve siyah noktalar oluşabilir. Oluşan bu sivilceleri gidermek için aşağıdaki sivilce maskelerinden size uygun olanı seçip yararlanabilirsiniz.

En Etkili Sivilce Maskeleri Nelerdir?

Sivilceler İçin Güneş Kremi

Vücudunuzun sebum üretimi sonucu siyah noktalar ve sivilceler oluştuysa öncelikle yapmanız gereken cildinizi temizken korumaya almak olacaktır. Nasıl ki yaralı bir yerimizi korursak sivilceleri de aynı bu şekilde düşünmeli ve öncelikle temiz tutmalı ardından da korumalısınız.

Bunun için ilk yapmanız gereken uygun PH aralığında sabun bulmak ve cildinizi temizlemek, cilt temizliğinizi bitirdikten sonra güzelce kurulayıp koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanmak olacaktır. Güneş kremi enfekte olmuş ve mikrop saldırısına daha açık hale gelmiş cildinizi güneşten koruyacak ve leke kalmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Sivilceler İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi cildin ihtiyacı olan vitaminleri(A, C, E, P, B2) içerir. Bu nedenle cildimiz için en etkili sivilce maskelerinden biridir. Elma sirkesinin etkin olmasını istiyorsanız gün sonunda cildinizi temizledikten sonra uygulamanız daha uygun olacaktır. Ancak elma sirkesini uygularken seyreltmeyi unutmamalısınız. Elma sirkesini seyreltmek için bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir yemek kaşığı suyu karıştırıp bir parça pamuk ile cildinize uygulayabilirsiniz. Yarım saat boyunca cildinizde beklettikten sonra yıkayıp eğer kullanıyorsanız cilt nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Organik Bal

Cildiniz sıvı kaybeder ve sıvı kaybettikçe enfeksiyona dolayısı ile sivilce ve sivilce lekelerine daha açık bir hale gelir. Cildin sıvı dengesini yeniden kazanabilmesi için yapılacak olan ise organik balı yüzünüze sürerek 15-20 dakika beklemektir. Bu yöntemi uyguladığınızda cildinizin nemlendiğini anında hissedersiniz.

Sivilceler İçin Sinir Otu

Sinir otunun yaprakları sivilce ve sivilceye bağlı cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken aktarlarda bulabileceğiniz sinir otu yapraklarını bir havanda ezmek ve suyunu çıkartmaktır. Çıkan suyu cildinize sürüp yarım saat bekleyin ve ardından yıkayın.

Sivilceler İçin Sabun Otu

Sabun otu aktarlardan bulabileceğiniz ve cilde çok iyi gelen bir sivilce gidericidir. Bunun için sabun otu kökünü suda kaynatmalı ve demlenmeye bırakılmalıdır. Demlenen sabun otu kökü ılıdıktan sonra sadece lekeli ve sivilceli bölgelere uygulayarak yarım saat bekletilmelidir. Ardından cilt temizliği yapılmalıdır.

Sivilceler İçin Ceviz Yaprağı

Ceviz yaprağı da sivilce ve lekeler için etkili bir yöntemdir. Öncelikle ceviz yaprağını kaynatılmalı ve demlenmeye bırakılmalıdır. Ilıdıktan sonra cilde ir pamuk yardımıyla sürülerek yarım saat beklenmelidir. Ardından cilt temizliği soğuk suyla yapılmalıdır.

Sivilceler İçin Maydanoz

Maydanoz ve elma sirkesi benzer etkiler göstermektedir. Ancak bazı kişiler sirke kokusuna dayanamadığından maydanoz bu konuda iyi bir alternatif olacaktır. Maydanoz maskesi için bir litre su kaynatılmalı ve kaynamış olan suya maydanozlar eklenerek demlenmeye bırakılmalıdır. Ardından maydanozlar iyice ezilip lapa haline getirilmeli v cilde uygulanmalıdır. Uygulanan lapa ciltte 20 dakika kadar bekletilmelidir. Demlenen maydanoz suyu ile de cilt yıkanmalıdır. Bu yöntemi 3. Günde bir cildinize uygularsanız etkisini daha fazla hissedersiniz.

Sivilceler İçin Marul

Marul özellikle sivilce lekeleri için çok etkili bir maskedir. Yapılışı da oldukça basittir. 25 gram marul 3 su bardağı suya küçük parçalar halinde kesilip kaynatılmalıdır. Demlendikten sonra marullar süzülüp atılır ve cilt sabah ve akşamları marul suyu ile silinir.

Sivilceler İçin Ballı Tarçınlı Sivilce Maskesi

Bu maske sivilcelere neden olan toksinleri cildinizden arındıracaktır. Maske için ihtiyacınız olanlar 3 yemek kaşığı organik bal ve 3 yemek kaşığı tarçın. Hazırlanışı için bal ve tarçın karıştırılmalı ve gece yatmadan 20 dakika önce temiz cilde sürülmelidir. Maske sabaha kadar ciltte tutulmalı ve sonrasında ılık su ile temizlenmelidir.

Sivilceler İçin Limonlu Yoğurt Maskesi

Bu karışım özellikle siyah noktalar ve sivilce lekelerine karşı oldukça etkilidir. Hazırlanışı için 1 tatlı kaşığı yoğurdun içerisine 10 damla limon sıkılıp iyice karıştırılmalıdır. Ardından oluşan karışımı cildinize uygulayıp iki saat beklemelisiniz. 2 saatin sonunda cildinizi ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada iki kez tekrarlayın.

Sivilceler İçin Papaya Maskesi

Papaya bitkisi son dönemde karşımıza çıkan ve cilt üzerindeki ölü hücreleri ve aşırı yağı alan oldukça faydalı bir meyvedir. Papaya içeriğinde bulunan papain enzimi sayesinde enfeksiyonu azaltarak içi sıvı dolu sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. Hazırlanışı için bir adet taze papaya temizlenip ezilmeli ve temizlenmiş cilde uygulamalıdır. 15- 20 dakika bekledikten sonra cilt soğuk suyla temizlenmelidir. Cildinizi fazla kurutması halinde uygun bir nemlendirici ile takviye edilmelidir.

Sivilceler İçin Çilek Ve Bal Maskesi

Çileğin içinde bulunan salisilik asit epidermise yani cildinizin en üst tabakasına oldukça etkilidir. Ciltteki gözeneklerin açılmasında ve bakterilerin üzerindeki etkisiyle de enfeksiyon kontrolünde önemli bir rol oynar. Ölü derilerin dökülmesinde ve yeni hücrelerin oluşmasında da oldukça önemli etkileri vardır.

Hazırlanışında 3 çilek iyice temizlenmeli ve püre haline getirilmelidir. Oluşan pürenin üzerine 2 çay kaşığı bal eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Karışım temiz cilde uygulanmalı ve en az 20 dakika bekletilmeli, ardından yıkanmalıdır. Bu maske en az bir ay kullanılmalı ve haftada 2 kez uygulanmalıdır.

Sivilceler İçin Karbonat Maskesi

Karbonat antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerindeki bakteri ve mantarları yok etmeye yardımcı olur. Aşırı yağı da alır ancak en önemlisi ölü hücreleri ciltten uzaklaştırır.

Hazırlanışında karbonat ve su koyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Bu macun 2 dakika süreyle dairesel hareketlerle cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır. 15 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık suyla yıkanabilir.

  1. Sivilceler İçin Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal anti bakteriyel ve antioksidan özellikleri sayesinde sadece cilt sorunları için değil birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Aynı zamanda sivilce lekeleri için de etkili bir yöntemdir.

Hazırlanışı için bir miktar zerdeçal bal ile karıştırılmalı ve oluşan karışım temiz cilde 15 dakika uygulanmalıdır. Ardından ılık su ile temizlenip nemlendirici ile takviye edilmelidir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En Etkili Sivilce Maskeleri için yorumda bulun

    En Etkili Sivilce Maskeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En Etkili Sivilce Maskeleri için ilk yorumu yapabilirsin.