Limon Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Limon karbonat maskesi, sivilce ve siyah noktalar başta olmak üzere pek çok cilt sorunu için oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkarmakta. Ancak sık sık yapılması cildi yorup kurutabilir. Bu nedenle de kullanılma aralığına dikkat etmekte fayda bulunuyor.

Limon Karbonat Maskesi Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı sıkılmış limon suyu
 • 1 yemek kaşığı karbonat

Limon Karbonat Maskesi Yapılışı

Karbonat ve limon suyu karıştırılır. Cilde masaj yaparak, dairesel hareketlerle sürülür. 10-15 dakika bekletildikten sonra ilk önce ılık suyla, sonra gözeneklerin küçülmesi için soğuk suyla yıkanır. Yıkandıktan sonra destekleyici olarak mutlaka nemlendirici krem kullanılmak zorundadır.

Limon karbonat maskesi, daha çok yağlı ciltler için uygun olan bir maskedir. Kuru cilde sahip olanların ilk önce el üzerinde denenmesi, eğer herhangi bir kaşıntı, kızarıklık gibi durumla karşılaşılırsa kesinlikle maske yapılmamalıdır. Her gün uygulanılmamalıdır. Aksi takdirde cilt bağışıklık kazanıp maskenin etkisi azalır.

Haftada bir kez uygulanılırsa ciltte fark edilir bir şekilde etki yaratılır. İlk başlarda lekeler daha çok belirginleşir. Sebebi ise cilt tabakasını temizleyip, cildi beyazlattığı için lekeler belirginleşir. Fakat bir süre sonra lekelerinde rengi açılmaya başlanır.

Sivilce, akne, güneş lekeleri, siyah noktalar ve kırışıklarda etkili bir maskedir.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

 1. Hamur işlerinde kullanılır.
 2.  Temizlik malzemelerine takviye olarak kullanılır.
 3.  Saç bakımında etkilidir.
 4. Dişlerin beyazlatılmasında kullanılır.
 5. Kilo verilmesine yardımcıdır.

Limonun Faydaları Nelerdir?

 • Cilt bakımında etkilidir. Cilde parlaklık verir ve mikropları öldürür. Daha çok sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.
 • Sıcak ya da ılık suyla içildiğinde sindirim sistemini düzenleyerek kilo verilmesine yardımcı olur.
 • Doğal açıcı olarak da bilinen limon suyu saçların rengini açar.
 • Çeşitli hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur.
 • İçerisinde yoğun miktarda C vitamini içerdiği için soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Arzu Aksoy dedi ki:

  Karbonat limon maskesi lekeler için çok iyi geliyor. Çok sivilcem çıkmaz ama ama çıktığı zaman genelde leke bırakıyor. Onun için uyguluyor ve çok fayda görüyorum. Ayrıca ciltteki ton farklılıkları için de çok iyi geliyor.