Maya İle Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya ile yüz maskesi nasıl yapılır başlığını merak eden kişiler, derin bir araştırma yapabilirler. Mayanın insan cildi üzerinde ne büyük bir etkisi olduğunu, cildin tazelenmesine katkıda bulunduğunu fark edebilirler. Bu süreçte cildin yenilendiğini, derisinin temizlendiğini ve daha pek çok gözle görülür iyileşmenin olduğunu görebilirler.

Maya kullanarak cilt maskesi hazırlamak hem pratik hem de bir o kadar faydalıdır. Birçok uzmanın lekeler için yaş maya maskesi önerdiği bilinmektedir. Dolayısıyla pratik ve faydalı olan bu maskeyi düzenli olarak hazırlayıp kullanmak çokça önemlidir.

Maya İle Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Yaş maya maskesi için öncelikle bir adet yaş mayayı derin bir su bardağının içerisine almalısınız. Daha sonra çay kaşığı ile ufak parçalara ayırmalısınız.

Üzerine 1 çorba kaşığı sıcağa yakın ılık süt ilave etmelisiniz. Her iki malzemeyi de birkaç dakika boyunca karıştırmalısınız. Maya sütle homojen bir karışım oluşturduğunda macun kıvamına gelmesini sağlamalısınız.

Macun kıvamına gelen karışımı herhangi bir makyaj fırçası ile cildinize uygulamalısınız. Uyguladıktan sonra yüzünüzde 1 saat kadar bekletmelisiniz. Yüzünüzde bekleme süresini kurumasına bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Tamamıyla kuruduğunda yıkamaya hazır demektir.

Maya İle Yapılan Yüz Maskesi Nasıl Temizlenir?

Cildinize yaptığınız maya maskesini yaklaşık 1 saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. 1 saatin sonunda önce ılık su ile güzelce yıkamalısınız. Daha sonra nemli bir havlu ile yüzünüzü silmelisiniz.

Sonrasında yüzünüz için kullandığınız doğal bir nemlendirici sabun ile yüzünüzü yeniden güzelce yıkamalısınız. Bu sayede yaş mayanın etkisini çıkarabilmeniz mümkün olacaktır. Sabun köpüklü iken yüzünüze masaj şeklinde yuvarlak hareketler yapmanız daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.

Yaş Maya İle Yüz Maskesi Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?

Yaş maskesi ile yüzünüzü tazelemek istediğinizde maskeyi en fazla 2 haftada 1 kez uygulamalısınız. Sık yapan ve yüzünde tahrişe neden olan kişiler maya maskesi ne kadar sıklıkla yapılmalı, sık yapılırsa sorun olur mu sorularını es geçen kişilerdir.

Mayanın normal şartlar altında yüzünüze herhangi bir zararı yoktur. Arka arkaya yapıp yüzünüzü yormadığınız müddetçe yaş maya maskesinin çok faydalı olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Yaş Maya Maskesinin Faydaları

Yaş maya maskesinin en temel faydası ölü deriyi atmasıdır. Ciltte sivilce izleri, güneş lekeleri gibi olumsuz izler kalabilmektedir. Bu izlerin çıkarılabilmesi için derinizin temizlenmesi son derece önemlidir. Bunu sağlayacak olan da yaş maya maskesidir.

Yaş maya maskesi aynı zamanda nemlendirici etki görmektedir. Cildinin kuru olduğundan şikâyet eden kişiler, maske ile istedikleri nem dengesine kavuşabilirler. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yaş mayanın yağlı ciltlerde yağlanmaya neden olmasıdır.

Sık kullanım sonucunda alın, çene ve burun bölgesinde yağlanma oluşabilmektedir. Bu durumda daha nadir kullanılması önerilmektedir.

Yoğurtlu Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya maskesinin faydalarından yararlanabilmek için yalnızca süt değil yoğurt, zeytinyağı, limon da kullanabilirsiniz. Yoğurtla yapılan yaş maya el maskesi olarak da kullanılabilmektedir.  Yenilenme ve tazelenme sağlayan maske,  1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı maya karıştırılması ile hazırlanmaktadır.

Sonrasında cilde uygulanan maske yaklaşık 1 saat kadar kalmalıdır. Daha sonra ılık su yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir. Yoğurdun üzerine ilave olarak bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede cildiniz çok daha yenilenmiş ve yumuşamış olacaktır.

Yoğurtlu maya maskesi yapmak isteyen kişiler, 2 haftada 1 kez uygulamalıdır. Cilt sorunları olmayan ve bakım için yapan kişiler ise en fazla ayda 1 kez yapmalıdır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Öznur Kaplan dedi ki:

    Ben kuru maya ile maske yapıyorum. 1 çay kaşığı maya ile az sirke ve balı karıştırıp yüzüme siliyorum. Genellikle maya maskesi nasıl temizlenir diye soruyorlar. Direkt su değdirirseniz zor oluyor temizlemek. Hem etkisi azalıyor. Önce ufak ufak soyun. Sonra kalanları temizleyin. Hatta direkt duşa girin, o da çıkmış olsun .

  2. Şeyma Çakır dedi ki:

    Maya maskesi ne kadar sıklıkla yapılmalı öğrenmem iyi oldu. Ben haftada 2 kere yapıyordum. Evet cilt lekelerine iyi geliyor ama cildim çok kurumuştu. Bundan sonra ayda 2 kereden fazla yapmayacağım.