Sivilceler İçin Portakal Ve Limon Maskesi

Sivilce birçok kişinin sosyalleşmesine engel olan, yaşam kalitesini düşüren bir cilt sorunudur. Sivilcelerin çıkma sebepleri kişiden kişiye değişmektedir. Ergenlik, regli dönemi, yağlı cilt, gözenekleri iri olan cilt gibi birçok sebepten sivilce çıkabilmektedir. Sivilcelerden kurtulmak için kozmetik ve tıbbi olarak pek çok çözüm seçenekleri vardır. Bunların yanı sıra doğal ev yapımı sivilceye iyi gelen cilt maskeleri de pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sivilceleri yok etmek ve canlı pürüzsüz bir cilde sahip olmak için içeriklerindeki yoğun C vitamini sebebiyle portakal ve limon maskeleri önerilmektedir.

Sivilceler İçin Portakal Maskesi

Sivilce sorunlarına doğal ev maskesi olarak önerilen portakal maskesi hazırlanması için ilk önce portakal kabuğu tozu elde etmek gerekmektedir. Portakalın iç kısmında bulunan C vitamininden daha fazlası portakalın kabuk bölgesinde bulunmaktadır. Portakal kabukları ince ince dilimlenerek güneşte kurutulur. Fırınlayarak kurutmak yerine güneşte kurutmak daha tercih edilmektedir. Kurutulan portakal kabukları robottan geçirerek ince bir toz haline getirilir. Elde edilen portakal kabuğu tozu maske yapımında kullanılır. Portakal kabuğu tozuna bir miktar süt ilave ederek sürülebilir yumuşaklıkta bir maske elde edilir. Yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Sivilcelerin geçmesine fayda sağlayan bu maske içinde barındırdığı C vitamini ile cildi parlatır ve canlandırır.

Sivilceler İçin Limon Maskesi

Bir adet limonun yarısı sıkılarak suyu elde edilir. Üç adet Aspirin limon suyu içine katılır. Karıştırarak eritilir. Elde edilen karışım top haline getirilen pamuk yardımıyla yüze ve sivilceli bölgelere uygulanır. 10 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla nazikçe yüzdeki maske yıkanır. Tahriş etmeden havlu ile yüz kurulanır. Maske uygulamasından sonra doğal gül suyu yüze sürülerek cilt nemlendirilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karanfil dedi ki:

    Evet portakal ve limon maskeleri iyi geliyor ama kullanım açısından portakal yağı daha etkili. Ben portakal yağını yüzüme sürüyorum. Çok yakıyor ama sivilceyi 1 gecede geçiriyor.