Siyah Nokta Maskeleri

Hemen herkesin problemleri arasında yer alan siyah nokta sorunu, doğru bakım ve temiz bir cilt ile rahatlıkla aşılabilmektedir. Düzenli yapılan maskeler ve korunan ciltler, siyah noktalardan uzak kalabilmektedir.

Cildin yeterince temiz tutulmaması siyah nokta oluşumunda temel nedendir. Bunun yanında yüzünüzün yağ oranının fazla olması da siyah noktaları arttırabilmektedir. Kimi zaman ne kadar temizlerseniz temizleyin siyah noktaların cildinizden ayrılmadığını fark edersiniz. Özellikle burun kanatları, alın bölgesi ve zaman zaman çenede görünen siyah noktalar derine yerleşebilmektedir.

Derinde olan bu problemi tek bir maskeyle temizlemeniz oldukça zordur. Bu nedenle olabildiğince istikrarlı ve azimli şekilde, maskelerle cilt temizliğine devam edilmelidir.

Tarçın ile Siyah Nokta Maskesi

Yüzünüzde oluşan siyah noktalardan kurtulmak için kullanabileceğiniz en ideal besinlerden biri tarçındır. Besleyici olduğu kadar arındırıcı olan tarçın, derine gizlenmiş siyah noktaların temizliğinde de oldukça başarılıdır.

Tarçın maskesini yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey alerjinizin olup olmadığıdır. Yüzünüzün ufak bir yerine maskeden bir tutam sürerek denemeniz, alerjiniz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer alerjiniz varsa kızarıklık ve yanma hissi oluşacaktır.

Siyah noktalar için tarçın maskesi hazırlarken 2 çorba kaşığı balın içerisine 2 yemek kaşığı tarçın ilave etmelisiniz. İkisini güzelce harmanladıktan sonra siyah nokta sorunu olan bölgelere uygulamalısınız. Yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra balı yüzünüzden soymalısınız. Sonrasında ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Limon ve Yoğurt ile Siyah Nokta Maskesi

Limon, cilt temizliğinin olmazsa olmazlarından biridir. Bu nedenle sorununuz her ne olursa olsun limon kullandığınız takdirde temizlenecek ve iyileşecektir. İyileştirici etki gösteren sıkıntılardan bir tanesi de siyah noktalardır. Cildin özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan bu sorunu limon maskesi ile yok edebilmeniz mümkündür.

Limon ve yoğurt maskesini uygularken 1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı limon suyu sıkmanız yeterli olmaktadır. Karışımı harmanladıktan sonra yüzünüzün her noktasına pamuk yardımıyla dağıtabilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saat yüzünüzde kaldıktan sonra ılık suyla temizleyebilirsiniz. Yoğurt ve limondan oluşan bu maskeyi haftanın 2 ya da 3 günü tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Aspirin ve Limon ile Siyah Nokta Maskesi

Cildin kir ve yağ nedeniyle devam karşılaştığı siyah nokta problemi, birkaç maske yöntemi ile çözüme ulaşabilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi de aspirin ile yapılmaktadır. Cildi tamir eden, sivilce lekelerine çözüm olan ve besleyici bir ilaç olarak kabul edilen aspirin siyah noktalar için kısa sürede tedavi edici olmaktadır.

3 aspirini toz haline getirdikten sonra üzerine 1 çay kaşığının ucu ile limon suyu dökün. İkisini karıştırdıktan sonra siyah nokta sorunu olan bölgeye uygulayın. Yarım saat sonra ılık suyla çıkarın. Aspirin maskesini haftada yalnızca bir gün yapmanız yeterli olacaktır.

Kil ile Siyah Nokta Maskesi

Aktarlarda satılan doğal killerden dilediğiniz kadar alıp siyah noktalarınız için kullanabilirsiniz. Satın alırken beyaz kil yerine açık satılan yeşil kilden istemeyi unutmamalısınız. Cildi en güzel temizleyen maddelerden biri olan kil, neredeyse tüm cilt sorunlarına çare olabilmektedir. Özellikle kir nedeniyle oluşan problemlere kısa sürede son vermektedir.

Bir yemek kaşığı kilin içerisine bir çay kaşığı bal ilave edin. Daha sonra üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Hepsini harmanladıktan sonra yüzünüzün her noktasına sürün. Yaklaşık yarım saat içerisinde kuruyan kil, dökülmeye başlayacaktır. Döküldüğünde ılık su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Haftanın 4 günü kil maskesi uygulayarak siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yumurta Akı ile Siyah Nokta Maskesi

Yumurtanın beyazı cilde uygulandığında deri üzerinde bulunan her türlü kirden arınmayı sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli olarak uygulandığında siyah noktaları da temizlediği bilinmektedir. Kimi siyah noktalar derinde olduğu için yumurtanın beyazıyla yapılan maskenin uzun süre uygulanması gerekmektedir. 1 ya da 1,5 ay sonra derinde bulunan siyah noktalar da yüzeye çıkacak ve temizlenecektir.

Yumurta akı maskesi için 2 adet yumurtanın beyazını köpük gibi olana kadar çırpın. Üzerine bir çay kaşığının ucu ile karbonat ilave edin. Yüzünüzün her yerine sürerek yaklaşık yarım saat 40 dakika bekletin. Kuruyan ve cildi geren bu maskeyi önce soyarak temizleyin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzden çıkarın.

Süt ve Bal ile Siyah Nokta Maskesi

Kozmetik ürünleri çok kullanan biriyseniz siyah nokta probleminizin olması son derece doğaldır. Özellikle temizlendiğini zannettiğiniz ancak gözeneklerin dibine çöken makyaj kalıntıları siyah noktaların daha da büyümesine neden olmaktadır. Makyaj nedeniyle oluşan siyah noktaları en iyi temizleyen maske süt maskesidir. Cildi arındırırken besleyen bu maskeyle dilediğiniz zaman siyah nokta sıkıntısından kurtulmanız mümkündür.

Bir çorba kaşığı sütün içerisine bir çorba kaşığı bal ilave edin. Maske daha çok bant kıvamında olacaktır. Yüzünüzün yalnızca siyah nokta olan bölgelerine bant yapıştırır gibi uygulayın. Yaklaşık 45 dakika bekledikten sonra soyarak yüzünüzden çıkarın. Daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bal ve süt maskesini haftanın iki günü yapabilirsiniz.

Nane ile Siyah Nokta Maskesi

Kozmetik dünyası tarafından piyasa sunulan cilt temizleyicilerin pek çoğu nane aromalıdır. Bunun temel nedeni nanenin son derece etkili bir içeriğe sahip olmasıdır. Özellikle sivilce ve siyah nokta temizliğinde nane oldukça güçlüdür.

Siyah nokta maskesi hazırlarken yaklaşık 10 adet taze nane yaprağını bir çay bardağı suyun içerisinde haşlayın. Daha sonra süzerek soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra bir çorba kaşığı kilin içerisine ilave edin. Yalnızca siyah nokta olan bölgelere uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Nane maskesini haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Un ile Siyah Nokta Maskesi

Siyah nokta temizleme konusunda en etkili ürünlerden biri olan limon, unla birleştiğinde güzel bir peeling oluşturmaktadır. Cildin temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayan bu maske sayesinde siyah noktalar daha görünür olabilmekte daha rahat temizlenmektedir.

Bir çorba kaşığı unun içerisine bir çay kaşığı karbonat ilave edin. İkisini karıştırdıktan sonra üzerine 1,5 çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Yüzünüze uyguladıktan 10 dakika sonra ovmaya başlayın. Masaj yaparak ovalamanız derinizin temizlenmesini, siyah noktaların da yok olmasını sağlamaktadır.

Kahve ile Siyah Nokta Maskesi

Cildinizin toparlanmasını ve dinlenmesini sağlayan kahve maskeleri aynı zamanda arındırma işlevi de görmektedir. Bu nedenle güzel bir temizlik için ya da siyah noktalarınızdan kurtulmak için kahve tercih edebilirsiniz.

Bir çorba kaşığı Türk kahvesinin içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. İkisini harmanladıktan sonra yüzünüzün her yerine masaj yaparak sürün. Özellikle siyah nokta olan bölgelere ovalayarak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yine masaj yaparak cildinizden temizleyin. Haftada iki gün kahve maskesi yapabilirsiniz.

Yulaf Unu ile Siyah Nokta Maskesi

Hemen herkes tarafından bilinen ve siyah nokta temizleme konusunda en sevilen maskelerden biri olan yulaflı maske, kısa sürede sonuç almak isteyenler için en ideal maskelerden biridir.

1,5 yemek kaşığı yulaf ununu göz kararı su ile karıştırıp pişirin. Daha sonra soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra yüzünüze uygulayarak 1 saat bekletin. 1 saatin sonunda elinize küçük bir kese alın. Yalnızca yüzünüzde kullandığınız bu kese ile maskeyi ovalayarak çıkarın. En son ılık su ile durulayın. Yulaflı maskeyi 2 haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aylin dedi ki:

    Ben siyah noktalar için siyah maske kullanıyorum.
    Çok memnunum.
    Ciddi anlamda siyah noktalarım azaldı.
    Bir de maden suyu buzları hazırlayıp her sabah yüzüme onlarla masaj yapıyorum.