Yumurta Maskesi ile Yüz Bakımı

Yumurta Maskesi yüz bakımında nasıl kullanılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında yumurta yüz bakımında cildin ihtiyacı olacak tüm bileşenlere sahip mucizevi bir besin.

Yumurta Maskesinin Cilde Faydaları

Yumurta bilindiği üzere tam bir protein deposudur. Bu nedenle öğünlerimizin, özellikle de kahvaltılarımızın baş tacıdır denebilir. Bu proteine cildimizin de oldukça ihtiyacı vardır. Yumurtanın içerisinde bulunan öncelikle ciltteki yağ üretimini dengeler. Yağ üretimin dengelenmesi sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltır. Bunun birlikte proteinin cilt hücrelerinin yenilenmesini desteklediği için özellikle sivilce nedeni ile ölmüş ya da iz kalmış cilt yüzeyini tazeler ve yeniler. Üstelik leke tedavisinde kullanılan vitamin A yumurta akında bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle yumurtaya alerjiniz yoksa pek çok cilt sorununa çözüm olarak yumurta maskesini yüzünüze uygulayabilirsiniz. Tabi kokusunun sizi rahatsız etmemesi için hafta sonları denemeniz daha iyi olacaktır.

Yumurta Maskesi Nasıl Uygulanır?

Yumurta maskesi yüz için son derece faydalıdır. Üstelik uygulaması da son derece kolaydır. İhtiyacınız olan bir adet yumurta. Yumurtayı sarısından ayırarak beyazını bir kabın içerisine boşaltın. Ayırdığınız beyaz kısmı bir çatal yardımı ile çırpmaya başlayın. Köpürene kadar çırpmaya devam edebilirsiniz. Bir makyaj fırçası yardımı ile bu yumurta akını çok bekletmeden yüzünüze sürün. Yumurta sürdükten sonra yüzünüz biraz gerileceği için göz çevrenize sürmemekten kaçının. Yumurtayı çene bölgeniz de dâhil olmak üzere tüm yüzünüze yedirdikten sonra yarım saate yakın bekletebilirsiniz. Yarım saat sonra cildinizi ılık su ile yıkayınız. Temizleme ve arındırma işlemi tamamlandıktan sonra yüzünüze güçlü bir nemlendirici krem uygulamanız gerekecek. Çünkü yarım saat yüzünüzde bekleyen yumurta akı cildinizi oldukça gerebilir. Ancak bu cildiniz için son derece faydalı olacak, tıpkı kil maskesi yapmak gibi.

Yumurta Maskesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yumurta maskesi yaparken ilk dikkat edilecek konu yumurtaya alerjinizin olup olmadığını bilmek. Bazen pişmiş yumurta yiyebiliyor dahi olsanız çiğ yumurtanın proteini ciltte kızarıklığa sebep olmaktadır. Bu nedenle önce bu konunun araştırılması iyi olacaktır. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken konu, cildiniz aşırı kuruysa aşırı gerginlik hissedebilirsiniz. Bu da cildinizin kızarmasına ve alerjik reaksiyon göstermesine sebep olacaktır. Bu nedenle cildiniz çok kuruysa bu maskeyi denemeyebilir ya da yarım saat bekletmek yerine 15 dakika kadar ciltte bekletip ardından güçlü bir nemlendirici ve yatıştırıcı krem uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Eğer cildiniz çok kuruysa yumurta maskesini yumurtanın akı ile değil sarısı ile hazırlayabilirsiniz. Yumurta akının aksine yumurta sarısının nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Yumurta sarısını akından ayırdıktan sonra içerisine birkaç damla badem yapı ve ya kayısı yapı koyabilirsiniz. Son dönemlerin en sağlıklı yağlarından gösterilen avokado yağından da bir tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz. Yağ konusunda seçiminizi yaptıktan sonra bu karışı biraz çırpıp fazla bekletmeden temiz bir makyaj fırçası ile cildinize yedirebilirsiniz. Aşırı cilt kuruluğundan yakınanlar için güzel bir çözüm olacaktır.

Hangi Cilt Tipleri Yumurta Maskesi Kullanabilir?

Yumurta maskesi yüz için son derece yararlı olduğundan her cilt tipi için kullanılabilir. Ancak daha önce bahsedildiği gibi cilt tipine göre farklı tariflerle hazırlanmalıdır. Kuru ciltler yumurtanın sarısı ile hazırlanan maskeyi, yağlı ciltler ise yumurtanın akı ile hazırlanan maskeyi tercih edebilir. Aynı şekilde yazın daha çabuk yağlanan cildiniz için yaz aylarında yumurta akı ile hazırlanan maskeyi, kışın soğuktan kuruyan cilt için yumurta sarısı ile hazırlanan maskeyi tercih edebilirsiniz. Bu da cildinizin o an ihtiyacı olan çözümü ona vermenizi sağlar.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yumurta Maskesi ile Yüz Bakımı için yorumda bulun

    Yumurta Maskesi ile Yüz Bakımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yumurta Maskesi ile Yüz Bakımı için ilk yorumu yapabilirsin.