Çilek Yağı ile Cilt Bakımı

Cilt güzelliğine özen gösteren kadınların son zamanlarda tercih ettiği yeni güzellik uygulamalarından birisi de; çilek yağı ile cilt bakımıdır. Çilek bilindiği gibi bol şekerli, lezzetli ve iç ferahlatan hoş bir meyvedir. Lezzetinin yanı sıra vücut için pek çok önemli faydası da bulunan çilek, kozmetik ve ilaç sanayisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Çileğin İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

Antioksidan özelliği nedeni ile özellikle kanserle savaş için önerilen meyvelerin başında gelen çileğin içerisinde A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. İçerdiği bolca vitaminin dışında kalsiyum, fosfor, demir, magnezuum, sodyum ve daha pek çok mineral de yine çilekte mevcuttur.

 Çilek Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tadı ve kokusu gibi yağının da vücuda pek çok faydası olan çileğin özellikle cilt bakımı konusunda önemi çok büyüktür. Hoş kokusu ile çilek cilde sürülebilecek olan aroma terapi yağlarının arasında ön sıralarda gelmektedir. Çilek ayrıca vücudu güçlendirerek, cilde tazelik ve ferahlık katmaktadır. Çileğin içerisinde barındırdığı mineraller cildi sıkılaştırmakta ve gözenekleri besleyerek açılmalarını sağlamaktadır.

Çilek Yağının Kullanımı Nasıl Olmalı?

Her yağın olduğu gibi çilek yağının da usulüne uygun kullanılması gerekmektedir. Çilek yağı istenirse cilde masaj yağı gibi sürülebilmekte, istenirse de maske olarak kullanılabilmektedir. Maske şeklinde kullanılan çilek yağı, cilde tazelik ve güzellik katmanın yanı sıra kötü bir görüntüye sebep olan sivilce problemlerinin de giderilmesinde çok etkilidir. Ayrıca cildi parlaklaştıran çilek yağı istenirse duş esnasında bir bardak suya 1-2 damla damlatılarak çok sert olmayan gözenekli bir lif desteği ile vücut üzerinde gezdirilebilmektedir. Ayaklarda da kullanılabilen çilek yağını vazelin ve papatya yağı ile karıştırarak hoş kokulu bir karışım elde ettikten sonra özellikle topuk ve parmak aralarına sürerek hem ayak kokusu giderilebilmekte hem de ayaklarda büyük ölçüde rahatlama sağlanabilmektedir.

Cilde Özel Çilek Yağı Maskesi Tarifi

Çilek yağının cilt üzerindeki etkisinden maksimum ölçüde faydalanabilmek için pek çok kadın tarafından uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan maske önerilmektedir. Her yaştan kadın ve erkeğin uygulayabileceği bu maske için gereken malzemeler; 20 miligram kadar kayısı yağı, 20 miligram mavi anemon çiçeği, 20 miligram buğday yağı ve yine aynı ölçülerde çilek yağıdır. Tarifte yer alan tüm malzemeler cam bir kaba boşaltılarak homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılmaya devam edilmektedir. Daha sonra hazırlanan karışım gül suyu ile temizlenmiş cilde sürülerek ve gözden uzak tutularak işlem tamamlanmaktadır.

Çilek Yağının Cilde Diğer Faydaları

İçerisinde barındırdığı C vitamini ve salisilik asit cilt yüzeyinde meydana gelen kabarcıklarda çok faydalıdır. Ciltte meydana gelen kabarcıkların tedavisinde sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 kere çilek yağı sürülebilmektedir. Çilek yağı yüzdeki kabarcıkları gidermesinin yanı sıra cildin üzerinde ölen derinin temizlenmesini ve kirli yağdan arındırılmasını sağlamaktadır. Çilek yağı ayrıca ciltte meydana gelen pek çok alerjiyi de gidermesi ile ünlüdür. Cildi yumuşatma özelliği de bulunan çilek yağı pek çok cilt rahatsızlığına karşı önlem olarak da kullanılabilmektedir. Güneşte meydana gelen cilt lekeleri ve kızarıklık için de destekleyici tedavi yöntemi olarak pek çok uzman tarafından çilek yağı önerilmektedir. Güneş lekeleri için çilek yağının uygulaması günlük 10 ila 15 dakika arasında yeterli olmaktadır. Ayrıca yaz mevsiminde yine cilde sürülecek olan çilek yağı, güneşin zararlı radyasyon etkilerine karşı ciddi bir koruma sağlamaktadır. Bugün pek çok kadın cilt temizleme suyu olarak çilek yağını tercih etmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çilek Yağı ile Cilt Bakımı için yorumda bulun

    Çilek Yağı ile Cilt Bakımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çilek Yağı ile Cilt Bakımı için ilk yorumu yapabilirsin.