Erkekler İçin Doğal Cilt Bakımı Önerileri

Günümüzde artık kadınlar kadar erkekler de cilt bakımına oldukça önem vermektedirler. Cilt bakımı günümüzde artık kadınlara özgü bir uygulama değildir. Son zamanlarda erkekler de artık kadınlar gibi cilt bakımı yaptırmaktadırlar. Bazen bir doktor kontrolünde ilaçlar kullanarak bazen de evde kendileri doğal yöntemler uygulayarak cilt bakımlarını gerçekleştirebilirler. Erkekler kadınlara oranla daha az cilt problemleri yaşarlar çünkü erkeklerin kadınlar gibi makyaj yapma durumları yoktur. Makyaj yapıp zararlı ürünleri kullanmasalar da erkeklerde de her gün traş olma gibi bir sorunları vardır. Traşın sebep olduğu kızarıklıklar, bazen sivilce akne bazen de kıl dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cilt bakımı yapılmadan önce ilk önce bakım yapılacak cilt tipleri belirlenmelidir. Erkekler cilt bakımı yapmak isterlerse, cildin yapısına göre cilt bakım ürünlerini tercih etmeliler. İlk önce cilt yapısı, yağlı cilt mi, normal cilt mi yoksa kuru cilt mi bunu bir uzman kontrolünde tespit edilmelidir. Cilt yapısına göre, cilt nemlendiricileri, nemlendirici losyonlar, bakım jelleri ve bakım maskeleri seçilmelidir. Cilt yapısı tespiti yapıldıktan sonraki aşamada cilt sorunları tespit edilerek bakım yapılabilecek maske ve bakım ürünleri seçilip gerekli bakımlar yapılmalıdır. Sorunları da belirlenip gerekli işlemler yapıldıktan sonra cilt tipin uygun nemlendiriciler kullanılarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Yüz Yıkama

Erkek olsun kadın olsun herkes yüzünü sabah ve akşam günde 2 defa düzenli şekilde yıkamalıdır ve yüz yıkanırken sıcak su ile yıkanmamalıdır. Sıcak su ve yüz yıkanırken kullanılan sabun ciltte kurumaya, pullanmaya ve ciltte dökülmelere sebep olur bu yüzden yüz yıkanırken ılık su ve jel şeklindeki temizleyiciler tercih edilmelidir. Ayrıca yüz yıkanırken temizlemek için sabun kullanımı, yağlı cilt yapılarında, cildin daha çok yağ salgılamasına sebep olur. Cildinize maden suyu ile masaj yapıp kan dolaşımı hızlandırıldığında cildinizi yaşlanma etkilerine karşı koruyabilirsiniz. Temizlendikten sonra nemlendirici ürünlerle cilt nemlendirilmelidir. Bu ürünler doğal yöntemlerle hazırlanabilir. Yüzün ılık su ile yıkanması ya da nemlendirici sürülmesi traş öncesinde kılların yumuşamasına, tahriş oranının azalmasına sebep olur. Tahrişi engellemek için nemlendiriciler besleyici losyonlar kullanılmalıdır. Traş sonrasında ciltte alkollü ürünler kullanılmamalıdır çünkü alkol cildin kurumasına neden olur.

Sakal Tıraşı Olmak

Erkekler her gün sakal tıraşı olmaktadırlar. Tıraş olmak cildi tahriş etmesine rağmen aynı zamanda erkeklerin cildi için çok iyi bir peeling yapma yöntemidir. Sakal tıraşınızı jiletle yaparak cildinize peeling uygulayıp, arınmış bir cilde sahip olabilirsiniz. Aynı jilet en fazla 5 defa kullanılmalıdır daha fazla kullanıldığında tahriş etme oranı artar ve cilt daha fazla zarar görür. Sakal tıraşından önce yüzünüzü ılık su ile yıkayarak ya da gerekli jel şeklindeki losyonlar kullanılarak kılların yumuşaması sağlanmalıdır.

Güneş Kremi

Son zamanlarda güneş ışınları oldukça zararlı hale gelmiştir. Cildiniz uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman, ciltte tahriş olmalar ve lekelenmeler meydana gelmektedir. Güneş ışınlarının bu zararlı etkilerinden korunmak ve cildinizdeki güneş lekelerini azaltmak için her gün dışarı çıkarken, sadece tatil zamanlarında değil günlük hayatımızda da güneş kremi kullanılmalıdır.

Havlu kullanımı

Yüz yıkadıktan sonra, tıraş sonrası ya da duş sonrası yüzünüzü kurulamak için havlu kullanıldığında yüzde tahriş olmalara ve kızarıklıklara neden olmaktadır. Havlu kullanılırken hassas şekilde kullanılıp ovalama şeklinde yüz kurulanmamalıdır. Hafif dokunma hareketleriyle kurulama işlemi yapılmalıdır.

Cilt Maskeleri

Kadınların en çok kullandığı bakım ürünleri evde yapılabilen cilt maskeleridir. Erkekler de kadınlar gibi cilt bakımında evde kolay hazırlanabilen maskeler tercih edebilirler. Cildin kırışmasını engellemek, cildi nemlendirmek, cilt bakımı sağlamak, yüzdeki sivilce ve akneleri yok etmek için bakım kremleri ve bakım losyonlarının yerine doğal ev yapımı cilt maskeleri de kullanılabilir. Erkekler için evde hazırlanabilecek doğal cilt maskelerinden bazıları, sağladıkları faydalarına göre gruplanmaktadırlar.

 • Cilt Bakımı İçin Maske

Gerekli Malzemeler:

 1. 1 tatlı kaşığı yumurta
 2. 1 tatlı kaşığı çekilmiş badem
 3. 1 tatlı kaşığı krema
 4. 1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı krema, 1 adet çırpılmış yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı çekilmiş badem karıştırılıp homojen bir karışım elde edilir. Hazırlanan homojen karışım, yüze sürülüp 25-30 dakika kadar beklenmelidir. Bekledikten sonra yüz ılık su ile iyice temizlenmelidir. İyi bir sonuç elde edebilmek için hazırlanan maske ayda birkaç kez uygulanmalıdır. Badem maskesi, cilt bakımını yapmak için en doğal seçenektir.

 • Kırışıkları Azaltmak İçin Doğal Bal Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 1. Bir tutam civan perçemi çiçeği
 2. Bir miktar saf su,
 3. ½ fincan limon suyu,
 4. 1 çorba kaşığı zeytinyağı,
 5. 1 tatlı kaşığı bal,
 6. 1 tane yumurta sarısı ,
 7. Bir miktar yulaf unu

Hazırlanışı: İlk önce bir tutam civan perçemi çiçeği ile bir miktar saf su birlikte iyice kaynatılır. Karışım süzgeçle süzüldükten sonra karışımın posası, yarım limon suyu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal ve çırpılmış 1 tane yumurta sarısı ile karıştırılıp homojen karışım elde edilir. Homojen karışıma kaynatılmış civan perçemi çiçeği ve su karışımının süzülmüş suyundan da ilave edildikten sonra sürülebilecek maske kıvamına gelene kadar yulaf unundan ilave edilir. Hazırlanan maske cilde sürülüp, bu şekilde 1 saat beklenmelidir. Bal maskesi, 1 hafta boyunca uygulandığında kırışıklıklardaki azalma gözle görülür derecede azalmaktadır. Bal maskesi, ciltlerde kırışıklar varsa, o kırışıklıkları ve yüzdeki çöküntüleri azaltmak ve yok etmek için en doğal yöntemdir.

Lekeler Ve Sivilceleri Yok Etmek İçin Maske

Gerekli Malzemeler:

 1. 2 avuç buğday
 2. 2 bardak su
 3. 2 yumurta
 4. 1 çorba kaşığı badem yağı

Hazırlanışı: 2 avuç buğday, 2 bardak suda ezilerek, 2 tane yumurtanın sarıları ve 1 çorba kaşığı badem yağı ile karıştırılır. Elde edilen homojen karışım yüze sürülüp kuruması beklenir. Bir süre bekledikten sonra yüz ılık su ile iyice yıkanır. Hazırlanan maske günde 2 defa uygulanabilir. Ciltte sivilce ve lekeler mevcutsa, onlardan kurtulmak için buğday maskesi en doğal yöntemler arasındadır.

Siyah Noktalar Kurtulmak İçin Cilt Bakım Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 1. 1 tane limon suyu
 2. 1 kase yoğurt

Hazırlanışı: 1 tane limon suyu ile 1 kase yoğurt karıştırılıp homojen hale getirilir. Gözlere sürülmesini engelleyerek yüze maske gibi sürülüp kuruyana kadar beklenir. Maske kuruduktan sonra yüz ılık su ile yıkanır ve temizlenir. Hazırlanan cilt bakım maskesi haftada 1 kez uygulanabilir. Yoğurt maskesi, siyah noktalardan kurtulmak isteyen erkekler için en doğal ve en iyi çözümlerden biridir.

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Maske

Gerekli Malzemeler:

 1. 1 çorba kaşığı bal
 2. 1 çorba kaşığı limon suyu
 3. Bir miktar süt

Hazırlanışı: Bir kase içerisinde bir kaşık bal ve limon suyu homojen şekilde karıştırılır. Daha sonra karışım üzerine az miktarda süt ilave edilir. Hazırlanan maske, yüze sürülüp kuruması beklenir. Daha sonra kuruyan maske temizlenir. Yağlı cilt tipine sahip olan erkeklerin ciltlerini gerektiği gibi nemlendirebilmeleri için doğal şekilde hazırlanan bir maskedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Devran dedi ki:

  Ben Turkmenistan Dan yorum yapiyorum deneyip görcäm