Mısır Unu ve Kil İle Cilt Temizliği

Ergenlikten başlayarak genel olarak tüm cilt tiplerinde karşılaşılan siyah nokta ve sivilcelerin sebebi; cilt gözeneklerinin genişliği ve doğru bir uygulama ile temizlenmemesidir. Geniş olan gözeneklerin zamanla tıkanması neticesinde siyah nokta ve sivilceler için uygun bir ortam oluşmasına sebep olur. Bu yazımızda mısırın ve kilin sıkılaştırıcı özelliğinden yararlanılarak; doğru kullanımı sonucunda cildimize oluşan kir tabakasının ortadan kaldırılması, cilt gözeneklerinin sıkılaşması ve cildin daha temiz ve canlı görünmesini sağlamaktır. Pratik ve kolay ulaşılan birkaç malzemeyle hazırlanan maskeler, birçok kimyasalı içinde barındıran kozmetik ürünlerinden kurtulunmasına da vesile olacaktır.

Mısır Unu İle Hazırlanan Maske Tarifleri

Mısır Unu ve Süt Maskesi

 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yumurta akı

Malzemeler bir kabın içerisinde macun kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım temiz cilde uygulanır. 15 -20 dakika bekletildikten sonra cildi tahriş etmeyecek şekilde ovalayarak maske yüzden çıkarılır. Ilık su ile yıkanan cilde daha sonra çok yağlı olmayan bir nemlendirici krem sürülür.

Mısır Unu ile Cilt Maskesi Hazırlama

 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu

Mısır unu, yoğurt ve limon suyu bir kabın içerisine alıp iyice karıştırılır. Krem kıvamına gelen karışım yüze masaj yaparak uygulanır. Tüm cilde yedirilen karışım 5- 10 dakika bekletildikten sonra yine yüzü çok tahriş etmeyecek şekilde yumuşak hareketlerle masaj yaparak yüzden çıkarılır. Ilık su ile iyice temizlenen cilt, temiz bir havlu ile kurulanır.

Mısır Unu ve Kil ile Hazırlanan Maske Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 tatlı kaşığı yüz kremi
 • 1 tatlı kaşığı su

Mısır unu, kil, krem ve su bir kabın içinde iyice karıştırılır. Kıvamlı karışım ilk başta yüzdeki sorunlu alana daha sonra tüm cilde uygulanır. 15- 20 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su yardımıyla temizlenir ve kurulanır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mısır Unu ve Kil İle Cilt Temizliği için yorumda bulun

  Mısır Unu ve Kil İle Cilt Temizliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mısır Unu ve Kil İle Cilt Temizliği için ilk yorumu yapabilirsin.