Sivilce Nasıl Geçer?

Pek çok insanın cilt problemleri arasında yer alan sivilceler, kişinin metabolizmasıyla bağlantılı olarak ortaya çıkan sorunlardır. Genetik, beslenme, temizlik ve daha pek çok ayrıntı sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Hemen herkesin hayatının belli döneminde sivilce sorunu yaşaması doğaldır. Önemli olan yaşanan bu sorunun yaygınlaşmasına ve kalıcı olmasına engel olmaktır. Birçok sivilce problemi ergenlik sürecinde baş gösterir. Bu dönemde yapılan yanlış müdahaleler, sivilcelerin leke bırakmasına sebep olur. Leke bırakmakla kalmayıp hızla tüm vücuda bulaşmaktadır.

Yağ bezleri ve deri arasında tıkanma sonucu ortaya çıkan sivilceler tıbbi açıdan hastalıktır. Vücudunuzda bazı şeylerin yolunda gitmediğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla sivilce sorununa önlem almak ve tedaviyi gerektiği gibi yapmak metabolizmanızın sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Patates ile Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce sorununa ilaçlar kadar evde uygulayacağınız alternatif tedaviler de yanıt vermektedir. Bu nedenle doktora göründükten sonra evde de birkaç bakım maskesi yaparak sivilcelerinizden kurtulmanız mümkündür. Bu maskelerden en çok tercih edileni ise patates ile hazırlanmaktadır.

3 adet büyük boy patatesi rendeleyin. Rendelerken en küçük bıçak bölmesini tercih etmeye dikkat edin. Bu şekilde suyunu sıkmak daha kolay olacaktır. Patatesi sıktığınızda ortaya çıkan su ile yüzünüzü yıkayın. Yıkama işlemi sona erdikten sonra posayı yüzünüze maske olarak yerleştirin. Yaklaşık 45 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Patates maskesi cildi hızla temizleyen ve yeni çıkacak sivilcelerin önünü kesen bir maskedir. Bu nedenle haftada bir kez uygulanması önemlidir.

Bal ile Sivilce Nasıl Geçer?

Cildin temiz tutulması sivilce oluşmaması için çok önemlidir. Yeni çıkan sivilceleri önlemek var olanları yok etmekten daha kolaydır. İz bırakan ve acı veren sivilcelerden kurtulmak için yapmanız gereken en sağlıklı maske, bal ve yumurta ile hazırlanmaktadır. Balın cildi onaran ve lekeleri ortadan kaldıran bir içeriği vardır. Yumurta akı ise tüm kiri yüzden söküp almaktadır. Bu nedenle her iki ürünü maskede bir araya getirerek yüzünüze uygulamalısınız.

Bir adet yumurta akını temiz bir çay tabağına alın. Çatal yardımıyla beyaz köpük oluşturana kadar çırpın. Bu şekilde sürmek daha kolay olacaktır. Üzerine 1,5 çay kaşığı bal ilave edin. Sonrasında yüzünüzün her noktasına uygulayın. 40 dakika bekledikten sonra ılık suyla çıkarın.

Badem Yağı ile Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce sorununa uzun süreli çözüm bulmak için badem yağını kullanabilirsiniz. Badem yağı ile cildinizde oluşan lekelenmeler daha kısa sürede çözümlenecektir. Süt, limon ve badem suyu ile hazırladığınız maskeyi haftada 5 kere uyguladığınız takdirde sivilceleriniz de lekeleri de birkaç hafta içinde tamamen geçecektir.

Bir yemek kaşığı limon suyunu kâseye dökün. Üzerine bir tatlı kaşığı badem yağı ilave edin. 2 çorba kaşığı sütü de karıştırdıktan sonra bal ekleyin. Sonrasında yüzünüze sürerek yaklaşık 1 saat bekletin. 1 saatin sonunda ılık su ile temizleyin. 1 hafta boyunca belli günlerde ara vererek 5 gece yatmadan önce maskeyi deneyin 10 kez yaptıktan sonra biraz dinlenip yeniden uygulayın.

Gül Suyu ile Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelerinizin yüzünüze yayılmasını durdurmak için alabileceğiniz en pratik önlem gül suyu ile olacaktır. Gün içinde sabah uyandığınız an yüzünüzü gül suyu ile temizlemeniz gerekmektedir. Pamuğa döktüğünüz gül suyuyla yüzünüzü sildiğinizde ne kadar temiz olursa olsun kir çıktığını göreceksiniz. Aynı şekilde gece uyumadan önce de gül suyu ile yüzünüzü temizlemelisiniz. Günde 2 kez alışkanlık haline getirdiğiniz bu işlemle sivilcelerinizden kurtulmanız mümkündür.

Yoğurtla Sivilce Nasıl Geçer?

Cildin yenilenmesi ve sorunlarından arınması için gereken vitamin ve minerallere sahip olan yoğurt, düzenli olarak uygulandığında sivilcelere çözüm olmaktadır. Her gece yatmadan önce bir yemek kaşığı taze yoğurdu yüzünüze sürüp bir saat bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Etkisini yalnızca bir haftada görebilirsiniz. Henüz maskeyi çıkarırken dahi yüzünüzü yenilediğini fark edebilirsiniz. Yoğurt cildin arınmasını sağlayan en önemli ürünlerden bir tanesidir.

Kil ile Sivilce Nasıl Geçer?

Yüzünüzde tek bir sivilce olmasına tahammülünüz yoksa yapmanız gereken en önemli bakım kil ile olmalıdır. Kil bakımını düzenli olarak yaptığınızda cildinizde fazla olan yağlardan, kirden ve sivilce oluşumuna neden olan her maddeden kurtulmanız mümkündür. Özellikle kronik sivilce sorunu olan bireylerin düzenli olarak sivilce bakımı yapmaları önemlidir.

Bir kaşık kili derin bir kâseye alın. Üzerine bir tatlı kaşığı limon suyu ilave edin. Güzelce harmanladıktan sonra cildinize sürün. Yaklaşık yarım saat sonra kuruyan maskeyi yavaş yavaş ılık su ile temizleyin. Çıkarmaya başladığınızda temizlendiğinizi görebilirsiniz.  3 haftanın sonunda ise cildinizde bulunan sivilce izlerine çözüm bulabildiğinizi fark edersiniz.

Havuçla Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelerin bıraktığı çukurlar, mor izler ve iltihaplı yaralar, vücut onarma konusunda en ideal sebzelerden biri olan havuçla tamir edilebilecektir. Vücudunuzda yalnızca sivilce değil hangi sebeple olursa olsun yara izi varsa havuç suyunun iyi geldiğini unutmamalısınız.

3 adet aspirini toz haline getirin. Daha sonra üzerine 3 havucu rendeleyip suyunu sıkın. Yalnızca su ve aspirin karışımından oluşan bu kürü haftanın iki günü sivilcelerinizin üzerine uygulayın. 20 dakika bekletip durulayın.

Su ile Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce, hormonal değişiklikler ve metabolizma sorunları nedeniyle ortaya çıkan cilt hastalığıdır. Bu cilt hastalığına engel olmak ve yayılmasına karşı önlem almak için su tüketiminizi arttırmalısınız. Gün içinde 2-2,5 litre su içmediğiniz takdirde vücudunuzda yağlanma artacak, susuzluğa bağlı cilt sorunları baş gösterecektir.

İçtiğiniz suyun katkı maddesi bulundurmamasına dikkat etmeyi unutmamalısınız. Doğal su içmeyi alışkanlık haline getiren kişi, yaklaşık 1 ay içerisinde cilt sorunlarında azalma olduğunu görecektir.

Doğru Sabun Kullanımı ile Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilcelerinizden kurtulmak isterken yanlış hamleler yapmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle cildiniz için kullanacağınız bakım sabunlarına ekstra dikkat etmelisiniz. Kozmetik dünyasının kokulu ve rengârenk sabunlarının cildinizi yalnızca kuruttuğuna emin olabilirsiniz. Kuruyan ciltte sivilce lekeleri sabit kalacaktır. Bunun yanında deriniz pul pul dökülecektir. Tüm bunlara engel olmak için cildinizi zeytinyağlı, defneli doğal sabunlarla yıkamalısınız. Günde yalnızca bir kez kullanmanız gereken bu sabunları daha fazla kullanmamalı, cildinizin kendi yağına ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.

Yüz Temizliği ile Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilcelerinizden kurtulmak için cildinizin devamlı temiz kalması gerekmektedir. Özellikle dışarıya çıkıp geldikten sonra cildiniz üzerinde oluşan kir birikintisi sivilceye en çok neden olan sorundur. Yüzünüzü temizlerken bilmeniz gereken en önemli detay devamlı suya maruz bırakmamanız gerektiğidir. Yüz yıkamayı takıntı haline getirip her gün defalarca yıkamak, cildinizin tahriş olmasına ve bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle yüzünüzü cilt türünüze uygun bir peeling ile temizleyebilirsiniz.

Kozmetik markalarının peelingleri teninize zarar veriyor ya da sivilce artışına sebep oluyorsa kendi peelinginizi kendiniz yapabilirsiniz. Bunların yanında bilmeniz gereken en önemli konu kurulama işlemidir. Yüzünüzü hiçbir zaman havluyla kurulamamalısınız. Şahsınıza özel bir havlu olsa dahi sivilcelerin yayılmasına sebep olabilirsiniz. Havlu peçeteler cilt kurulamak için en ideal ürünlerdir. Teninizi istediğiniz gibi temizleyebilir daha sonra havlu peçetelerle kurulayıp atabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivilce Nasıl Geçer? için yorumda bulun

    Sivilce Nasıl Geçer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilce Nasıl Geçer? için ilk yorumu yapabilirsin.