Yanık İzlerine Karşı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı antiseptik özelliği ve kanama durdurucu özelliğinin yanı sıra yara ve yanıkları iyileştirirken izleri de yok eden bir yağdır. Hem haricen sürülerek, hem de içilerek pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Hücre yenileyici özelliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklardan dolayı oluşacak izlerin giderilmesinde oldukça etkili. Kırmızı kantaron çiçeğinden yapılan ve yanık izlerinde kullanılan kantaron yağı yeni olan yanık izlerinde etkili ancak eski izler üzerinde etkili değildir. Yanıklarda oluşan deri kayıplarının da iyileşmesini hızlandırır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı her türlü yarada ve yeni oluşmuş yanıklarda başarıyla kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yanıklar, kesiklerde ve çarpmalar sonucu oluşan morluklar gibi durumlarda hızlı iyileşme sağlar. Kantaron yağı mikrop üremesini engeller, yaralarda iltihap oluşmasına engel olur, kanamayı kısa sürede durdurur ve yaraların daha çabuk kapanmasını sağlar. Taze yanıklarda yanık bakımı yapılırken yaranın üzerine sürülerek hem iyileşmesini hızlandırır hem de iz bırakmasını engeller. Antiseptik özelliğiyle de mikrop kapmasını önleyerek iltihaplanmasını da engeller.

Yanıklarda Kantaron Yağı

Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı en etkili çözümlerden biridir. Yeni oluşan yanıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olurken yanık olan bölgedeki acıyı da dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu antiseptik özelliği sayesinde engeller. Güneş yanıklarında da sıcak su yanıklarında da kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürüldüğünde hemen etkisini gösterir. Ancak yanıklarda mor pembe arası bir renge sahip olan kırmızı kantaron çiçeği yağı kullanılmalıdır. Sarı kantaron çiçeği yağı yanıklarda etkili değildir. Kantaron yağı bebeklerin pişiklerinde de oldukça etkilidir. Kantaron yağı iyi koşullarda saklandığında 2-3 sene boyunca tazeliğini ve etki gücünü korur.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Elif dedi ki:

  Çok güzel miş fakat size bir şey sormak istiyorum oğlum mayısı 10 da yandı tedavisi yeni bitti şimdi sürebilirmiyim

 2. Elmas dedi ki:

  Eldeki yanık için çok iyi geldi.
  Elime kaynar su döküldü ve insanlar tuz, yoğurt gibi saçma sapan şeyler önerdi. Komşumuz doğal tedaviler konusuna ilgilidir. Kendisi hemen doğal kantaron yağaı getirip pamukla sürdü. Hiç iz kalmadı. Çok korkmuştum iz kalacak diye.

 3. Saim dedi ki:

  Mayıs haziran aylarında toroslardan topladığım kantaron çiçeklerini yine aynı yörede üretilen saf zeytinyağı ile mayalaştırarak kantaron yağı haline getiriyorum, cam kavanozlarda hobi olarak yaptığım  yağlardan dileyen olursa satışınıda yapmaktayım xxxx nolu telefondan ulaşabilirsiniz yardımcı olabilirim,  bu yağı senede iki ay içerisinde yapmanız gerekiyor aksi durumda yapamazsınız.

 4. Azel dedi ki:

  Ben Almanya’dan yazıyorum.Benim kızım 2 yaşında Şubat ta Papatya çayı üstüne döktü 3 hafta hastanede kaldık kolundaki biraz derin diye Ameliyat oldu burda yanık kremi kullandım der verdiği Pantenol ama 1 ay önçe Türkiye’ye ailemi görmeye gittim omlar hemen el yapımı Kantaron yağı yaptırdı 1 aydır kullanıyoru yanan yerlerine bilmiyorum geçmi kaldım 😔izleri beyazlaşıyor bir yerde kırmızı küçük kırmızı şiş leke oldu

 5. Azel dedi ki:

  Kantaron yağı 5ay sonra kullanılmaya başlansa bir etkisi olurmu çay yanığında